Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+48 22 104 41 16

Narty i snowboard w Niemczech

Las Turyński, Harz, Schwarzwald, Sauerland - to coraz popularniejsze niemieckie kurorty narciarskie, które powoli pokonują popularnych kolegów z Italii i Austrii. Narty? Snowboard? Czas na otwarcie sezonu i wyjazdy narciarskie w bajecznej scenerii!

Najpopularniejsze regiony narciarskie w Niemczech

Stoki narciarskie – Niemcy

W Niemczech znajduje się ponad 600 terenów narciarskich! Od maleńkich, z zaledwie jednym lub dwoma wyciągami, aż do dużych ośrodków, których nie powstydziłyby się południowi koledzy. Co ciekawe, im mniej znany ośrodek i mniej wyciągów ma do zaoferowania, tym bardziej dookoła rozwija się zaplecze turystyczne, pełne atrakcji dla przyjezdnych. Wyjazdy narciarskie do Niemiec to sama przyjemność - liczą się nie tylko narty czy snowboard, ale również narciarstwo biegowe, które zyskuje tutaj stale na znaczeniu.

Stoki narciarskie dla amatorów i zaawansowanych, różnorodna oferta w czasie wolnym i piękne trasy to jest to, co przyciąga na wyjazdy zimowe do Niemiec coraz więcej turystów kochających śnieg, sport i dobrą zabawę, znudzonych już znanymi wszystkim kurortami w Italii czy Austrii. Mają też za sobą wyjazd na narty do Włoch. Warto sprawdzić inne kierunki i wybrać się właśnie do Niemiec. Przewodnik po kraju naszych zachodnich sąsiadów pozwoli na zaplanowanie takiego wyjazdu w szczegółach. Doskonałe warunki narciarskie to też nie wszystko – okolice są tak piękne i warte odwiedzenia, że warto znaleźć tu tani nocleg już na najbliższy sezon! Wystarczy przejrzeć hotele w Niemczech w największych kurortach, by móc wyjechać na wymarzone ferie już w najbliższym czasie.

Stoki narciarskie w Niemczech są przygotowane dla wszystkich wielbicieli sportów zimowych - zarówno tych mniej, jak i bardziej doświadczonych. Płaskie stoki, przejrzyste tereny z niebieskimi pasami i szeroka oferta spędzania wolnego czasu sprawia, że jest to idealne miejsce na ferie zimowe dla rodzin z dziećmi. Nie brakuje tutaj dodatkowego zaplecza, takiego jak opieka nad dziećmi, szkółki narciarskie, funslopes, snowparki czy odcinki do pomiaru prędkości.

Ośrodki narciarskie – Niemcy

Wśród najważniejszych i najbardziej znanych, a przy tym największych ośrodków narciarskich znajdujących się na terenie Niemiec wymienić należy:

 • Oberstdorf Kleinwalsertal – największy niemiecki obszar narciarski, który oferuje 118 km tras zjazdowych, na wysokości do 2224 m n.p.m. Sam Oberstdorf jest najbardziej na południe wysuniętą gminą w Niemczech. Wraz z regionem Kleinwalsertal w Austrii tworzy teren Ski Oberstdorf Kleinwalsertal. Po stronie niemieckiej zapewnia 49 km tras, w tym 10 km łatwych, 33 km średnich i 6 km trudnych. Turyści korzystają z 10 orczyków, 7 kolejek krzesełkowych i 8 gondoli.
 • Liftverbund Feldberg – teren narciarski liczący 63 km tras narciarskich, w tym 21 km łatwych, 31 km średnich i 11 km trudnych. Są tu 32 orczyki, 5 kolejek krzesełkowych i 1 gondolowa.
 • Garmisch-Partenkirchen-Grainau-Zugspitze – trasy narciarskie na lodowcu, które łącznie liczą 65 km długości, w tym 10 km łatwych, 46 km średnich i 9 km trudnych. Narciarze i snowboardziści mogą tu korzystać z 17 orczyków, 5 kolejek krzesełkowych i 8 gondolowych. Minimalna wysokość wynosi 740 m n.p.m., a maksymalna – 2720 m n.p.m. W miejscowości Garmisch-Partenkirchen turyści korzystają z terenu narciarskiego Classic, z 40 km tras. Najdłuższą jest tu zjazd do doliny Osterfelderkopf, liczący 8,7 km długości. Zugspitze to z kolei 20 km znakomitych nartostrad.
 • Berchtesgaden Land – teren narciarski liczący 37 km tras, w tym 13 km łatwych, 19 km średnich i 5 km trudnych. Narciarze korzystają z 19 orczyków, 3 kolejek krzesełkowych i gondolowej. Wysokość tras sięga do 1800 m n.p.m. Region Berchtesgaden położony jest w Alpach Bawarskich.
 • Winklmoosalm – Steinplatte – oferuje 42 km tras zjazdowych, w tym 18 km łatwych, 22 km średnich i 2 km trudnych. Ma 4 orczyki, 9 kolejek krzesełkowych oraz 2 gondole. Maksymalna wysokość sięga 1860 m n.p.m.
 • Reit Im Winkl – ośrodek oferujący 50 km tras narciarskich, w tym 20 km łatwych, 25 km średnich i 5 km trudnych. Turyści korzystają z 3 orczyków, 9 kolejek krzesełkowych i 2 gondoli.
 • Teren Sauerland – właściwie w Wintersport Arena Sauerland znajduje się 37 km tras narciarskich, w tym 19 km łatwych, 15 km średnich i 3 km trudnych. Turyści korzystają z 36 orczyków oraz z 7 kolejek krzesełkowych. Nie jest tu wysoko – maksymalnie 820 m n.p.m. To teren narciarski na zachodzie Niemiec połączony w obszarze górnego Main z innymi nartostradami. Jest odpowiedni także dla początkujących narciarzy i dzieci.
 • Oberstaufen – teren obejmujący 43 km tras, w tym 11 km łatwych, 25 km średnich i 7 km trudnych. Ma 17 orczyków, 2 kolejki krzesełkowe i 2 kolejki gondolowe. Wysokość tras wynosi maksymalnie 1708 m n.p.m. Łączy w sobie tereny narciarskie Sinswang, Hochgrat, Hündle/Thalkirchdorf i SkiArena Steibi.
 • Ostallgau – łącznie ośrodek ten oferuje 42 km tras narciarskich, w tym 16 km łatwych, 23 km średnich i 3 km trudnych. Turyści korzystają z 19 orczyków, 3 kolejek krzesełkowych i 4 gondolowych.
 • Bad Hindelang – Mittelberg – ośrodek narciarski z 44 km tras, w tym 19 km łatwych, 22 km średnich i 3 km trudnych. Ma 18 orczyków, 1 kolejkę krzesełkową i 1 gondolową. To jeden z najstarszych terenów narciarskich w Niemczech. Jego wysokość sięga 1560 m n.p.m.
 • Willingen – stosunkowo nieduży ośrodek narciarski w Niemczech, dysponujący 16 km tras, w tym 6 km łatwych, 9 km średnich i 1 km trudnych. Znajduje się tu 7 orczyków i 1 gondola.

Gdzie na narty w Niemczech?

Najsłynniejsze kurorty to Zugspitze (szczyt ma wysokość 2962 m, trasy narciarskie dochodzą do wysokości 2720 m), Alpy Bawarskie (szczególnie regiony Allgau, Fallhorn-Kanzelwand) oraz regiony takie jak Berchtesgadener czy Oberstdorf, gdzie odbywa się również turniej czterech skoczni. Wspomniane wcześniej i stale zyskujące na znaczeniu Harz, Schwarzwald, Las Turyński czy Sauerland są natomiast wspaniałe dla rodzin z dziećmi, ze względu na różnorodność tras i doskonałe zaplecze, również hotelowe, dla tej grupy turystów.

Wyjazdy narciarskie, sylwester czy ferie zimowe w Niemczech to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną, z bardzo dobrym dojazdem i przystępnymi cenami za atrakcje, hotele i wyżywienie. Warto sprawdzić, co mogą zaoferować Niemcy tej zimy!

Niemcy nie tylko na narty i snowboard

Narty i snowboard to nie jedyne sposoby na wolny czas w niemieckich kurortach zimą - popularne są tu również narty biegowe, wycieczki piesze oraz podziwianie skoczków narciarskich, zwłaszcza, kiedy znajdujemy się w popularnej miejscowości Oberstdorf.

Regiony narciarskie w Niemczech obfitują również w szereg atrakcji poza stokiem - możemy tutaj zwiedzić liczne zamki, pięknie położone miasta i spróbować wspaniałej kuchni, która choć bliska jest naszej rodzimej, to zachwyca nowymi połączeniami i różnorodnością. Można wybrać się na wycieczkę objazdową po Niemczech i zobaczyć atrakcje tego kraju. Warunki narciarskie w Niemczech są dobre, dojazd jest łatwy i szybki, zaplecze znakomite, a ceny niewygórowane - dlatego warto wybrać się tutaj na tanie ferie zimowe czy na szampański sylwester.

Kiedy najlepiej na narty do Niemiec?

Doskonałe warunki narciarskie, piękną pogodę i ośnieżone stoki narciarskie możemy w Niemczech spotkać od grudnia do marca. W tych miesiącach zazwyczaj nie ma problemu ze śniegiem, w popularniejszych regionach, w miarę potrzeb, odbywa się dośnieżanie. Doświadczenie pokazuje, że na brak śniegu nie mogą narzekać miłośnicy sportów zimowych z Rudawy, Schwarzwaldu, Algau, Berchtesgadener oraz Zugspitze. Najdłuższy sezon narciarski w kraju jest właśnie w tej ostatniej miejscowości - w Zugspitze dobre warunki narciarskie panują od grudnia do nawet początku maja.