Kraków

Dawna stolica Polski, Kraków jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez zagranicznych turystów. Nic dziwnego, w końcu w mieście tym można podziwiać wiele ciekawych zabytków, a także korzystać z licznych atrakcji, przez co nie sposób się tam nudzić.

Wakacje w Krakowie - atrakcje

Kraków jest stolicą województwa małopolskiego, znajduje się w jego północnej części. Przez ścisłe centrum przepływa rzeka Wisła, dzięki której tamtejsza panorama jest bardzo malownicza. Miasto słynie przede wszystkim ze wspaniałej starówki, która zachwyca ciekawymi budowlami z różnych okresów historycznych, związana jest z nim także legenda o Smoku Wawelskim, który miał zamieszkiwać jaskinie na wzgórzu o tej samej nazwie.

Miłośnicy pięknej architektury będą na każdym kroku zachwycać się zabudową Krakowa, szczególnie odwiedzając tamtejszą starówkę. W samym centrum Rynku królują Sukiennice, piękna budowla wielokrotnie odnawiana, na której parterze zlokalizowane są sklepy z pamiątkami. Zaledwie kilkanaście metrów dalej mieści się gotycki kościół Mariacki, w którego wnętrzu, prócz pięknej architektury sakralnej, można podziwiać słynny Ołtarz Wita Stwosza.

Na rynku w Krakowie można znaleźć wiele interesujących kamienic, głównie renesansowych i barokowych, w których zlokalizowane są puby, restauracje i sklepy. Kilkanaście minut spacerem od centrum wznosi się Wzgórze Wawelskie, na którego szczycie znajdziemy Zamek Królewski oraz wspomnianą wcześniej jaskinię. Wczasy w Krakowie to dobra szansa na odwiedzenie Kazimierza, dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. W dalszym ciągu można tam znaleźć lokale usługowe z tradycyjnymi szyldami, jednak przede wszystkim jest to krakowskie centrum kulturalne oraz artystyczne. Dzielnica także znajduje się blisko starówki, można do niej dotrzeć na piechotę.

Podróżni będący w Krakowie powinni też zawitać do Muzeum Narodowego, w którym dostępne są wystawy malarstwa, najważniejszym dziełem jest Dama z Gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci.

Kraków jest miastem oferującym atrakcje właściwie dla każdego, niezależnie od wieku i preferencji w zakresie spędzania czasu wolnego. Warto odwiedzić go z dziećmi – młodszymi i starszymi, ale i zaplanować weekend we dwoje w Grodzie Kraka.

Kraków - atrakcje dla dzieci

Wyjazd całą rodziną warto zaplanować z wyprzedzeniem. Można wyszukać noclegów na wakacje 2024 w Krakowie. Wiele hoteli oferuje wczesne rezerwacje w dobrej cenie. Kiedy już kwestia zakwaterowania zostanie rozwiązana, pozostaje wybór atrakcji dla dzieci. Można zdecydować się na warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka i przyjrzeć się z bliska, jak przysmak ten jest wypiekany, albo zobaczyć wizytówkową atrakcję, jaką jest Smocza Jama i figura wawelskiego smoka ziejąca prawdziwym ogniem. Zainteresowanie u dzieci może wzbudzić także Ogród Doświadczeń – park edukacyjny w plenerze, który pozwala na lepsze poznanie praw fizyki i świata przyrody.

Kraków - atrakcje dla młodzieży

Dla nieco starszych turystów odwiedzających Kraków atrakcją może być wizyta w Muzeum Lotnictwa Polskiego, by zobaczyć zabytkowe samoloty, albo Muzeum Inżynierii Miejskiej ze znakomitą Strefą Kreatywności. Być może Wawel ze swoimi pięknymi stałymi i czasowymi ekspozycjami również zainteresuje młodzież. Dla lepszego poznania historii miasta warto udać się do Muzeum Historycznego Miasta KrakowaPałacu Krzysztofory albo do Barbakanu i na Mury Obronne Krakowa. Niedaleko starówki mieści się Muzeum Iluzji, które może zaciekawić małych i dużych odwiedzających.

Spędzając wakacje w Krakowie, warto wybrać się też do Oświęcimia, do którego organizowane są wycieczki z centrum miasta. Można tam odwiedzić dawny obóz koncentracyjny Auschwitz, którego zwiedzanie jest prawdziwą, aczkolwiek smutną lekcją historii. Najlepiej zawczasu złożyć rezerwację na wizytę, aby móc zobaczyć wszystkie dostępne ekspozycje. Okolice dawnej stolicy to także kopalnia soli w Wieliczce, miejsce to było przez wieki głównym dostawcą tego minerału.

Kraków - atrakcje dla par

Czy Kraków last minute jest dobrym pomysłem na romantyczny wyjazd we dwoje? Zakochane pary jak najbardziej mogą wyjechać spontanicznie. Warto wiedzieć wówczas, co można zobaczyć i gdzie się wybrać w Krakowie z drugą połówką. Może być to restauracja na statku na Wiśle, wizyta w ogrodzie botanicznym, spacer wzdłuż Wawelu czy chwila odpoczynku i rozluźnienia w klimatycznych kawiarenkach rozlokowanych w różnych częściach miasta. Atrakcją będzie kładka Ojca Bernatka. Co to jest? To pieszo-rowerowy mostek na Wiśle, który łączy Kazimierz z Podgórzem. Ma to do siebie, że zakochani właśnie tu zawieszają kłódki z wygrawerowanymi inicjałami, a kluczyk zwykle wrzucają do Wisły. Kraków obfituje ponadto w liczne punkty widokowe, z których roztacza się przepiękny krajobraz miasta. Takie punkty znajdują się na Wieży Ratuszowej, Wieży Zygmuntowskiej, Wawelu, Kopcu Krakusa czy Kopcu Piłsudskiego i na Zamku w Przegorzałach.

Kraków - nietypowe atrakcje

Poza utartymi schematami, często blisko, a czasem dalej od Rynku, Sukiennic czy Kościoła Mariackiego, nadal jest co robić. Jakie nietypowe atrakcje oferuje to miasto? Należą do nich: Muzeum Witrażu, prezentujące szklane kompozycje, Zalew Zakrzówek (niedawno otwarty), kolorowe schody na ul. Tatrzańskiej na Podgórzu czy też Ogród Muzeum Archeologicznego i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kraków - darmowe atrakcje

Nie trzeba wydawać majątku, by zobaczyć ciekawostki miasta. Dostępne są też darmowe atrakcje. Co się do nich zalicza? To Muzeum Bursztynu, Katedra Wawelska, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Galeria sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Należy jednak wiedzieć, kiedy do niektórych atrakcji się udać. Są wyznaczone dni, w których wstęp jest bezpłatny.

Weekend w Krakowie

Dwa dni to niewiele, by odwiedzić wszystkie atrakcje, także te wymienione powyżej, ale wystarczająco, by spędzić miło czas. Można spokojnie spacerować po Starówce Krakowskiej i zachwycać się widokiem zabytkowych kamienic, Sukiennic czy Wież Mariackich. Warto zaplanować wizytę na Wawelu albo wybrać się na Kazimierz, gdzie czas jakby płynie wolniej.

Kraków - weekend dla dwojga

Wycieczka we dwoje na weekend może być zaplanowana na szereg ciekawych sposobów. Warto zarezerwować rejs statkiem po Wiśle, by zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy albo wybrać się na koncert do jednego z klubów. To tylko kilka z licznych propozycji na weekend dla par w Krakowie.

Kraków - Najlepiej ocenione hotele

Apis

Apis

Ocena: 4/5

Polska, Kraków, Kraków

Ocena 4,7 / 5

od 205 za osobę

Domus Mater

Domus Mater

Ocena: 3/5

Polska, Kraków, Kraków

od 169 za osobę

Unicus Palace

Unicus Palace

Ocena: 5/5

Polska, Kraków, Kraków

od 2 204 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka to wyjątkowa kopalnia soli, która jako jedyna na świecie może pochwalić się tym, że eksploatacja trwa nieprzerwanie od średniowiecza do dziś. Wydobycie zostało wstrzymane dopiero w 2007 roku, gdy stwierdzono, że kopalnia jest zbyt kosztowna w eksploatacji. W czasie jej istnienia pod ziemią powstało aż 300 km tuneli w dziewięciu poziomach na głębokości od 64 do 327 metrów. Wielką atrakcją tych tuneli są wszechobecne posągi, sale i monumentalne kaplice - wszystkie wykute bezpośrednio we wszechobecnej soli. Nic więc dziwnego, że Kopalnia Soli w Wieliczce uzyskała w 1978 roku status światowego dziedzictwa UNESCO.

Architektura Budynki historyczne Atrakcje przyrodnicze
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze, na którym znajduje się dzisiejszy zamek królewski, ma bogatą historię. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ludzie żyli tu już sto tysięcy lat temu i od tego czasu to wapienne wzgórze jest stale zamieszkiwane. Zamek stał tu już w IX wieku, kiedy to służył jako siedziba księcia, a kilka przedromańskich budynków dobudowano na przełomie X i XI wieku. Dzisiejszy zamek pochodzi z XIV wieku, kiedy to istniejące budynki zostały całkowicie przebudowane. Jednak po pożarze w XVII wieku i późniejszym przeniesieniu dworu królewskiego do Warszawy, zamek powoli ale skutecznie zaczął niszczeć. Dawną świetność przywrócono mu dopiero na początku XX wieku, kiedy to zaczęto go remontować. Do zamku powróciły także cenne dzieła sztuki oraz przedmioty, które w przeszłości zostały skradzione. 

Architektura Zamki / pałace Miasta / Place / Ulice
Brama Floriańska

Brama Floriańska

Brama Floriańska od zawsze była najważniejszą częścią murów miejskich. To przez nią wracali królowie ze zwycięskich bitew, a także przechodziły orszaki koronacyjne i pogrzebowe. Brama o wysokości 34,5 metra była jedną z siedmiu wież obronnych, które stanowiły część murów miejskich. Dokładny rok jej budowy nie jest znany, wiadomo jednak, że stała tu już w połowie XIV wieku. Dzisiejszy wygląd baszty pochodzi z XVII wieku, co widać zwłaszcza na fasadzie i barokowym dachu. Co niewiarygodne, w pierwszej połowie XX wieku przez wieżę przejeżdżał tramwaj wąskotorowy, który musiał za każdym razem składać pantograf, aby przejechać przez bramę.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice
Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny został założony w XIII wieku, kiedy Kraków otrzymał status miasta. Rynek został zbudowany w tak wspaniałym stylu, że dziś jest to największy średniowieczny plac w całej Europie. Kościół Mariacki, pomnik polskiego pisarza Adama Mickiewicza, kilka wspaniałych pałaców i Rynek Sukiennicki, którego historia sięga początków samego placu. Dziś znajduje się tu wiele restauracji, kawiarni, sklepów i muzeów, a także wszechobecne dorożki, które czekają na romantyczne przejażdżki ulicami urokliwego Krakowa.

Architektura Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice

Kraków - Najczęściej kupowane hotele

Apis

Apis

Ocena: 4/5

Polska, Kraków, Kraków

Ocena 4,7 / 5

od 205 za osobę

Domus Mater

Domus Mater

Ocena: 3/5

Polska, Kraków, Kraków

od 169 za osobę

Unicus Palace

Unicus Palace

Ocena: 5/5

Polska, Kraków, Kraków

od 2 204 za osobę

Kraków – hotele z najlepszymi opiniami

Olga V.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 24.11. - 26.11.2023 Oceniono: Listopad 2023

Apis Ocena: 4/5 Polska, Kraków

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 12.8. - 14.8.2023 Oceniono: Sierpień 2023

Apis Ocena: 4/5 Polska, Kraków

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Kraków – Hotele z opiniami

Kraków - Ostatnio kupione hotele

Apis

Apis

Ocena: 4/5

Polska, Kraków, Kraków

Ocena 4,7 / 5

od 205 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Kraków - mapa

Poradnik turystyczny - Kraków

Wizyta może być sposobem na poznanie dawnej stolicy Polski i ośrodka o bogatej historii. Warto dowiedzieć się więcej o tym pięknym mieście z naszego przewodnika po Krakowie.

Jaki transport wybrać w Krakowie?

Centrum miasta jest miejscem często zupełnie niedostępnym dla prywatnych samochodów osobowych. Parkingów jest niewiele, a przy tym są drogie. Lepiej poruszać się komunikacją miejską - za pomocą autobusów i tramwajów.

Co oferuje lokalna kuchnia w Krakowie?

Kto nie słyszał o obwarzankach krakowskich czy kiełbasie suchej krakowskiej? To tylko jedne z wielu przysmaków wywodzących się z Krakowa. Podczas pobytu w tym mieście warto spróbować m.in. krakowskiej maczanki, czyli praprzodka dzisiejszego hamburgera. Bułkę wypełnia się mięsem – karkówką lub schabem, a także dodatkami, takimi jak pieczarki, cebula czy ogórek. Na słodko można zamówić galicyjski deser, pischingera, czyli tort z wafli lub andrutów przekładany masą czekoladową lub kawową.

Pogoda - Kraków

Jak przystało na duże miasto w centrum Europy, Kraków cieszy się popularnością wśród turystów bez względu na pogodę. Najwięcej przyjezdnych znajdziemy tam w lipcu i sierpniu, przez co nie jest to dobry okres na tanie wakacje w Polsce. Bardziej ekonomiczni podróżni mogą wybrać się do Krakowa wiosną i jesienią, kiedy to hotele oferują niższe ceny za nocleg, dostępne są też wycieczki last minute.

Przez cały rok w mieście organizowane są liczne wydarzenia cykliczne, które z pewnością urozmaicą pobyt. W kwietniu ma miejsce festiwal teatralny Rotunda, a także przegląd kabaretów PAKA. Co roku w maju organizowany jest natomiast maraton, na który można zapisywać się z wyprzedzeniem. W czerwcu natrafimy na wiele wydarzeń związanych z tradycją regionu, są to m.in. Festiwal Produktów Regionalnych, Święto Ulicy Józefa czy Wielka Parada Smoków. Początek wakacji to okazja do wzięcia udziału w Festiwalu Kultury Żydowskiej, a także Letnim Festiwalu Opery.

Jesienią i zimą organizowane są wydarzenia związane ze sztuką filmową, kabaretami oraz wiele imprez dla młodzieży. Poza tym do Krakowa przyjeżdża wielu artystów światowej sceny muzycznej, dlatego regularnie odbywają się tam niesamowite koncerty dla fanów wielu gatunków.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 35 °C w nocy 20 °C

 • Temperatura wody °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Czwartek 28 °C w nocy 20 °C

 • Piątek 29 °C w nocy 18 °C

 • Sobota 29 °C w nocy 16 °C

 • Niedziela 28 °C w nocy 15 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 2 °C

 • Luty Lut 4 °C

 • Marzec Mar 8 °C

 • Kwiecień Kwi 14 °C

 • Maj Maj 20 °C

 • Czerwiec Cze 22 °C

 • Lipiec Lip 24 °C

 • Sierpień Sie 24 °C

 • Wrzesień Wrz 19 °C

 • Październik Paź 14 °C

 • Listopad Lis 7 °C

 • Grudzień Gru 2 °C

Przydatne informacje