• Przed wylotem wymagany negatywny wynik testu RT-PCR (maks. 72h) lub antygenowego (maks. 48h)
 • Zwolnione z testu są osoby zaszczepione (pełna dawka co najmniej 14 dni przed przybyciem), ozdrowieńcy (pozytywny wynik testu od 30 do 180 dni przed wylotem) oraz dzieci poniżej 12 r.ż. Zaświadczenia należy pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel.
 • Obowiązek wypełnienia formularza PLF na travel.gov.gr do godziny 22:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji i posiadanie unikalnego kodu QR (1 uczestnik = 1 formularz i kod QR). Kod QR otrzymasz w dzień planowanego przylotu do Grecji (o północy).
 • Wymagane wypełnienie i posiadanie deklaracji zdrowia oraz karty lokacyjnej POBIERZ ZE STRONY
Powrót do Polski
 • Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla powracających do Polski transportem zorganizowanym. Z obowiązku zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonany do 48h przed powrotem lub maks. 48h po powrocie, zaświadczenie o pełnym szczepieniu (od którego upłynęło min. 14 dni) lub przebyciu izolacji/hospitalizacji spowodowanej COVID-19 nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy RP. Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 12 r.ż. będących pod opieką zaszczepionych lub ozdrowieńców.
 • Obowiązek wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp
 • Warunki te mogą ulec zmianie. Przed podróżą sprawdź aktualne przepisy rządowe na stronie www.gov.pl

Paros na wakacje

Paros to jedna z najpiękniejszych wysp na greckich Cykladach. Choć zachowała dziewiczy charakter, jednocześnie ma mocno rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, co sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacje. Jest tu malowniczo, spokojnie i tanio.

Paros na wakacje

Paros jest kameralną, ale też bardzo zadbaną wyspą na wakacje w Grecji. Nie jest tu tak tłoczno jak w największych greckich kurortach, można więc zrelaksować się w ciszy i trafić na atrakcyjne oferty w przytulnych hotelach i pensjonatach. Na wakacjach na wyspie Paros znajdziemy liczne tawerny, a wieczorami możemy posłuchać koncertów lokalnych zespołów ludowych. W dzień warto zrelaksować się na jednej z zadbanych, piaszczystych plaż. Najpiękniejszą, nazywaną "złotą plażą" jest Hrysi Akti.

Na Paros panują doskonałe warunki do uprawiania wind- i kitesurfingu zwłaszcza w okolicach portu w Pouncie. To górzysta wyspa, z której szczytów można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Wspaniałe widoki na wybrzeże można podziwiać też z tradycyjnej wioski Piso Livadi. W dawnej stolicy wyspy Lefkers znajdują się malownicze białe domki rozrzucone na zboczach gór.

W poszukiwaniu hoteli all inclusive czy last minute na Paros, warto sprawdzić oferty np. biura podróży Grecos Holiday. Większość wakacyjnych okazji skupia się na połączeniach lotniczych z Warszawy (ok. 2,5 godziny lotu) do międzynarodowego portu lotniczego na Santorini. Niedaleko położone od siebie wyspy są doskonale skomunikowane drogą promową. Czas lokalny jest godzinę późniejszy niż w Polsce.

 

Co warto zwiedzić na Paros i sąsiednich wyspach?

Stolicą Paros jest Parikia. Wakacje można spędzić aktywnie i skorzystać z licznych ofert na tanie wczasy. W mieście można podziwiać liczne zabytki architektury bizantyjskiej i weneckiej. Jednym z symboli Pariki jest reprezentatywna cerkiew Panagia Ekatontapiliani (znana kościołem 100 drzwi) znajdująca się niedaleko portu.

Miłośnicy sztuki powinni na Paros wybrać się do muzeum bizantyjskiego i archeologicznego. Na uwagę zasługują też ruiny weneckiego zamku, który zbudowano w XIII wieku w miejscu akropolu. Innym ważnym obiektem sakralnym jest Katapoliani pochodząca z czasów bizantyjskich. Na wyspie Parika znajdują się imponujące starożytne świątynie jak świątynia Ateny, Apollina czy ruiny bogowi sztuki lekarskiej poświęcone Asklepiosowi. Wzdłuż portu rozciagają się malownicze, białe domki.

Paros leży w sąsiedzwie Naxos – największej wyspy archipelagu Cyklad. Naksos nazywana jest wyspą szmaragdów, gdyż słynie ona z kopalni tego cennego kamienia szlachetnego. W małych wioskach czas płynie leniwie, zachowały się dawne tradycje. Naksos przyciąga turystów górskim, różnorodnym krajobrazem. Zachwyca żyznymi równinami, długimi plażami ze złocistym piaskiem, dolinami porośniętymi oleandrami.

Pogoda na Paros

Na Paros, podobnie jak na innych wyspach greckich, panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza krótkie, łągodne zimy i długie ciepłe lata. Temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 10 stopni. Latem termometry wskazują ponad 30 stopni. Opalać na Paros można się już w w kwietniu, co oznacza, że sezon trwa bardzo długo. Najwięcej turystów odwiedza Paros w lipcu czy sierpniu, wtedy jest najcieplej. Aby uniknąć tłumów warto przyjechać wiosną lub jesienią, wtedy aura jest przyjemniejsza dla tych, którzy nie lubią upałów. Wtedy też łatwiej natrafić na tanie wczasy, jednak atrakcyjne oferty last minute można złapać również w sezonie.

Paros jest miejscem, gdzie odbywają się liczne festiwale zwłaszcza w okresie letnim. W czerwcu organizowany jest festiwal Kleidonas. Na wyspie gra muzyka, wszyscy tańczą, palą się ogniska, zaś młodzi ludzie przeskakują przez ogień co według tradycji ma odganiać złe duchy.

W sierpniu Grecy obchodzą św. Matki Boskiej (Panagia). Po uroczystej liturgii w kościele ulicami miasta Parikia przechodzi parada. W nocy wszystkie jednostki w porcie są oświetlone, a fajerwerki rozświetlają nocne niebo w niesamowitym spektaklu. Wydarzenia z tradycyjną muzyką i tańcem odbywają się na plaży Parikia.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje