• Wjazd możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 • Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień​​​​​​.
 • UWAGA: Zgodnie z prawem greckim od dnia 1 stycznia 2024 obowiązuje nowa taryfa podatku od noclegów, naliczanego za pokój za każdą dobę pobytu. Jego wysokość jest uzależniona od kategorii obiektu: 1* i 2* - ok. 1,50 EUR za pokój/noc, 3* - ok. 3 EUR za pokój/noc, 4* - ok. 7 EUR za pokój/noc, 5* - ok. 10 EUR za pokój/noc.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych

Epir

Epir nazywany jest „rajem kontynentalnej Grecji”. To jeszcze nie do końca odkryty zakątek tego kraju, w którym można odkryć, jak żyją tutejsi mieszkańcy, bez asysty tłumu turystów. Jeśli ktoś oczekuje od wakacji w Grecji ciszy, spokoju i błogiego wypoczynku w pięknych okoliczności przyrody, z pewnością powinien wziąć pod uwagę urlop w Epirze.

Epir na wakacje

Epir lub Epirus jest regionem znajdującym się w Grecji, w jej północno-zachodniej części, nad Morzem Jońskim. Graniczy na wschodzie z Tesalią, na południu z Etolią i Akarnanią, z kolei na północy z Albanią. Pod względem historycznym Epirus obejmował nawet część Albanii, ale dziś obszar ten określany jako Epir Północny. Zamieszkują tam przede wszystkim Albańczycy. Swoim zasięgiem region ten obejmuje m.in. wapienne wzgórza, których wysokość sięga nawet 2000 m n.p.m., czy góry Pindos.

Charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu, gwarantując przy tym doskonałe warunki do trekkingu i przepiękne krajobrazy. Malownicza kraina Epiru oferuje jednak coś więcej niż tylko widoki, ponieważ znajduje się tu wiele cennych zabytków. Miłośnikom wypoczynku zapewnia piękne plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste.

Głównym ośrodkiem miejskim tego greckiego regionu i jednocześnie jego stolicą jest miasto Joannina, określane również jako Janina. Znajduje się nad dużym jeziorem, noszącym tę samą nazwę, ale często określanym również jako Jezioro Pamvotida, na którym znajdziemy liczne wyspy.

Epir – co warto zobaczyć?

Nie tylko dla widoków rozciągających się na wybrzeżu czy w głębi lądu, w górach, warto odwiedzić Epir. Wakacje w tym greckim regionie staną się okazją zarówno do tego, by wypoczywać aktywnie, podczas trekkingu w górach, jak i do relaksu na plaży. Epir jest spokojnym regionem, mało zatłoczonym, ponieważ nie jest tak popularny. Częściej turyści wybierają np. urlop w Kalymnos.

Natomiast z pewnością Epir jest wart uwagi. Najczęściej osoby wypoczywające w tym regionie docierają do stolicy – miasta Joannina, nad jeziorem, na którym są liczne wyspy z wybudowanymi klasztorami bizantyjskimi.

Niegdyś było ono jednym z najbogatszych w regionie, zwłaszcza wtedy, gdy pozostawało pod panowaniem Turków i w czasie władania Joanniną przez albańskiego możnowładcę Alego Paszę. Prężnie rozwijało się tu rzemiosło artystyczne. W stolicy nadal są tego ślady. Zachwyca średniowieczna starówka, mury obronne miasta i meczet – muzeum Aslan Aga pochodzący z 1619 roku.

Warte odwiedzenia w regionie Epiru jest miasteczko Preveza, położone nad cieśniną, która łączy Zatokę Ambrakijską z Morzem Jońskim. Miasto jest jednocześnie portem rybackim. Przy wąskich, klimatycznych uliczkach znajdują się tawerny i restauracje, które serwują przysmaki kuchni greckiej.

Atrakcją Prevezy są też gorące źródła czy plaże. Nad miastem góruje zamek, który jest jednocześnie punktem widokowym, z którego doskonale widoczne są Góry Tesportyjskie. Można wybrać się stąd dalej, do ruin miasta Nikopolis, które znajduje się w odległości zaledwie 7 km. Na zachód od Prevezy mieści się zaś główna twierdza, którą jest Pantokrator.

Epir – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są w tym greckim regionie?

Podczas wakacji w Grecji w regionie Epir można wypoczywać, spacerować i korzystać z atrakcji znajdujących się w obiektach hotelowych. Warto więc zażywać kąpieli morskich i słonecznych, ale i wybrać się na wycieczki organizowane przez lokalne i polskie biura podróży. Do takich wycieczek zalicza się m.in.:

 • Dodona – w starożytności znajdowała się tu wyrocznia, nie mniej istotna niż słynna wyrocznia w Delfach. Turyści wybierający się na taką wycieczkę mogą zobaczyć pozostałości teatru, stadionu czy świątyni Zeusa i Efyra, gdzie, jak wierzono, znajdowało się wejście do krainy Hadesu.
 • Joannina – stolica regionu Epir w Grecji wita turystów widokami, jakie rozciągają się wokół pięknego Jeziora Pamvotis. To pomnik przyrody, który jest jednocześnie wizytówkową atrakcją stolicy. Na niektórych wyspach na jeziorze znajdują się klasztory. Podczas wycieczki do Joanniny z reguły turyści udają się do klasztoru Agios Nicolaos Dilios, gdzie można podziwiać świetnie zachowane freski „Sąd Ostateczny” oraz „Judasz oddający 30 srebrników”. Ponadto w stolicy warto zobaczyć „Meczet Zwycięstwa”. Położony na cyplu wchodzącym w jezioro, jest pozostałością po tureckich rządach. Była to niegdyś twierdza Alego Paszy.
 • Syvota – wycieczka do prefektury Thesprotia, do miasta Syvota pozwala zaznać egzotyki podczas wczasów w Grecji. Fiordy nad Morzem Jońskim zachwycają majestatycznym widokiem. Można podziwiać tu kontrast pomiędzy błękitem nieba i szmaragdowo-turkusową wodą. Soczyście zielone wysepki na morzu przypominają swoim widokiem np. Tajlandię. Turyści mają okazję podziwiać je z bliska podczas rejsu po Morzu Jońskim, w czasie którego można dotrzeć do zatoczek ukrytych przed wzrokiem osób znajdujących się na lądzie.
 • Park narodowy Zagorochoria – wycieczka do parku, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych i jednocześnie przebogatych ekosystemów w Europie. Turyści odwiedzają tradycyjne górskie wioski o malowniczym położeniu na obszarze gór Timfi, Pindos i Mitiskeli.

Chcąc zaplanować na własną rękę wycieczki fakultatywne w Epirze, warto skorzystać z naszego przewodnika po Epirze.

Hotele w Epirze

Baza hotelowa w Epirze pozwoli wybrać obiekt, który spełni oczekiwania turystów o różnych preferencjach. W niewielkiej odległości od piaszczysto-kamienistej plaży znajduje się m.in. hotel 4-gwiazdkowy Aqua Oliva Resort czy też również 4-gwiazdkowy Domotel Agios Nikolaos. W centrum, ale i bezpośrednio przy plaży mieści się z kolei obiekt trzygwiazdkowy Maistrali. Luksusowy wypoczynek w przyjemnej, zielonej okolicy gwarantuje pięciogwiazdkowy obiekt Sivota Diamond.

Wakacje z dziećmi w Epirze

Czy dobrym pomysłem będzie wyjazd do Epiru w Grecji całą rodziną, zwłaszcza w przypadku, gdy na wakacje mają też jechać małe dzieci jeżdżące jeszcze w wózkach? Jak najbardziej, jeśli zwróci się uwagę na udogodnienia zapewniane przez hotel. Dobrze jest wybrać obiekt nad samą piaszczystą plażą, bez schodów prowadzących nad morze, co ułatwi rodzinny wypoczynek. Jeśli hotel zapewnia serwis plażowy, to tym bardziej rodzice mogą wygodnie wypoczywać, cały czas mając baczenie na swoje pociechy bawiące się w piasku. Wiele hoteli w Grecji, w tym również w Epirze czy na wakacjach na Naxos, zapewnia udogodnienia dla rodzin z dziećmi, np. łóżeczka niemowlęce na życzenia w pokojach, kids club czy krzesełka do karmienia w hotelowej restauracji.

Wczasy w Epirze – oferta cenowa

Ile trzeba wydać, by spędzić wakacje w Epirze? Przykładowy, najtańszy wyjazd na urlop na 8 dni (7 nocy) w lipcu, czyli w szczycie sezonu letniego, do hotelu 5-gwiazdkowego bez zapewnionego wyżywienia w cenie wyjazdu kosztuje już od 3670 zł od osoby. Co najmniej 5000 zł trzeba zapłacić, by w podobnym terminie jechać na wakacje do Epiru do obiektu 4-gwiazdkowego ze śniadaniem na 8 dni (7 nocy).

Dla wypracowania oszczędności warto zwrócić uwagę na oferty Epir last minute, czyli wyjazdy, które organizowane są właściwie na kilka dni po dokonaniu publikacji propozycji wczasów. Często trzeba się decydować w ciągu kilku minut i spakować się ekspresowo, by móc skorzystać z takiej atrakcyjnej cenowo propozycji. Pozostaje ona w opozycji do first minute w Epirze, kiedy rezerwuje się wyjazd na długo przed planowaną datą wylotu i początkowo wpłaca się jedynie zaliczkę.

Epir - Najlepiej ocenione hotele

Parga Beach

Parga Beach

Ocena: 3/5

Grecja, Epir, Parga

od 7 504 za osobę

Racconto

Ocena: 4/5

Grecja, Epir, Parga

od 5 703 za osobę

Epir - Najczęściej kupowane hotele

Parga Beach

Parga Beach

Ocena: 3/5

Grecja, Epir, Parga

od 7 504 za osobę

Racconto

Ocena: 4/5

Grecja, Epir, Parga

od 5 703 za osobę

Epir - Ostatnio kupione hotele

Racconto

Ocena: 4/5

Grecja, Epir, Parga

od 5 703 za osobę

Parga Beach

Parga Beach

Ocena: 3/5

Grecja, Epir, Parga

od 7 504 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Epir - mapa

Poradnik turystyczny – Epir

Jeśli turysta wybierze Epir jako miejsce swoich letnich wakacji, warto, aby dowiedział się więcej o tym regionie przed wyjazdem.

Ile trwa lot do Epiru?

Lot z Berlina w Niemczech do portu lotniczego Preveza nieopodal Epiru zajmuje około 2 godziny i 45 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Epirze?

Epir jest miejscowością grecką i podobnie jak w całej Grecji obowiązuje tu waluta europejska – euro.

Jakich cen można się spodziewać w Epirze?

W lokalnych supermarketach, minimarketach i sklepach w Epirze oraz w punktach usługowych można spodziewać się takich cen jak:

 • Ouzo 700 ml – 8,68 euro,
 • papier toaletowy 10 rolek – 2,67 euro,
 • makaron do spaghetti 500 g – 0,79 euro,
 • twaróg Kolios 850 g – 3,18 euro,
 • jajka 6 sztuk – 2,09 euro,
 • jogurty owocowe 3 sztuki – 2,78 euro,
 • rogalik z nadzieniem – 0,56 euro,
 • Nutella 400 g – 2,99 euro,
 • chleb 300 g – 2,09 euro,
 • piwo Amstel 4 x 500 ml – 4,90 euro,
 • banany 1 kg – 1,49 euro,
 • Wynajem auta osobowego na 2 dni – około 30 euro.

Jaki transport wybrać w Epirze?

Transport miejski w regionie Epir zapewnia przedsiębiorstwo KTEL, które ma swoje autokary jeżdżące po całej Grecji.

Jeśli turyści wypożyczają samochód w Epirze, muszą pamiętać, że drogi bywają kręte i trzeba odznaczać się pewnymi umiejętnościami za kierownicą, by przebrnąć przez regiony górskie.

Co oferuje lokalna kuchnia Epiru?

Kuchnia grecka znana jest z tego, że korzysta z takich składników jak świeże warzywa, sery, mięsa różnego rodzaju i oczywiście oliwa z oliwek. To mieszanka różnych smaków, które wynikają z historii Epiru – turecko-grecko-albańskiej i bizantyjskiej. Warto spróbować mięsa pieczonego, jagnięcego kleftiko, które podawane jest na ogół z warzywami i serem feta. Mięsną potrawą są również greckie szaszłyki – souvlaki.

Pogoda w Epirze

Śródziemnomorski klimat Epiru sprzyja wypoczynkowi od wiosny aż do jesieni. Najlepszy okres na wyjazd na wakacje w te regiony Grecji to maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. W maju średnia temperatura w dzień sięga 23 stopni Celsjusza. W nocy może być jeszcze dość chłodno – średnio 13 stopni. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w roku, jeśli chodzi o temperaturę wody w morzu, temperaturę powietrza w dzień i w nocy. W lipcu można spodziewać się w Epirze nawet 12 godzin słonecznych i maksymalnie jednego dnia z opadami deszczu.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 29 °C w nocy 15 °C

 • Temperatura wody 19 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 32 °C w nocy 14 °C

 • Wtorek 31 °C w nocy 13 °C

 • Środa 27 °C w nocy 11 °C

 • Czwartek 27 °C w nocy 10 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 14 °C woda 16 °C

 • Luty Lut 14 °C woda 15 °C

 • Marzec Mar 16 °C woda 15 °C

 • Kwiecień Kwi 19 °C woda 16 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 29 °C woda 23 °C

 • Lipiec Lip 32 °C woda 25 °C

 • Sierpień Sie 32 °C woda 26 °C

 • Wrzesień Wrz 27 °C woda 25 °C

 • Październik Paź 23 °C woda 23 °C

 • Listopad Lis 19 °C woda 20 °C

 • Grudzień Gru 15 °C woda 17 °C

Przydatne informacje