Wakacje w Danii

Skandynawia to idealne miejsce na wakacje w trakcie letniego urlopu. Szczególnie sprawdzi się Dania, niewielki kraj skrywający mnóstwo wspaniałych atrakcji dla podróżnych w każdym wieku. Na miejscu będziesz podziwiać piękne krajobrazy oraz ciekawą architekturę z różnych epok.

Najlepiej ocenione hotele w Danii

Co warto zobaczyć w Danii?

Dania Wschodnia

Jeśli interesuje Cię Dania, to wakacje możesz spędzić w jej wschodniej części, usytuowanej na wyspie Zelandia, która zachwyca różnorodnymi zabytkami oraz pięknymi panoramami. To właśnie w tej części kraju mieści się jego stolica, Kopenhaga. Jest to przepiękne miasto o bogatej historii, w którym znajdziesz wiele interesujących zabytków architektonicznych. Jak przystało na europejską metropolię, może się ona pochwalić ciekawymi świątyniami np. gotycko-renesansowym kościołem św. Ducha. Na uwagę zasługuje również zjawiskowy Pałac Królewski Amalienborg, który jest siedzibą duńskich monarchów.

Poza Kopenhagą także znajdziesz interesujące zabytki. W miejscowości Helsingør usytuowany jest zamek Kronborg, w którym została osadzona akcja szekspirowskiego Hamleta. Ciekawym miejscem jest również wyspa Bornholm, którą polecamy miłośnikom wylegiwania się na plaży. Możesz spędzić wczasy w kurorcie Gudhjem, dysponującym malowniczym, piaszczystym wybrzeżem i bogatą infrastrukturą turystyczną.

Dania Zachodnia

Wśród podróżnych dużym powodzeniem cieszy się też zachodnia część kraju, zwłaszcza Jutlandia, w której czeka na Ciebie wiele atrakcji. Spędzając w tej części Danii wczasy, możesz zawitać do miasta Aarhus, które zachwyca wspaniałymi zabytkami. W trakcie spaceru po Starym Mieście będziesz podziwiać urocza zabudowę z charakterystycznym murem pruskim. Na tamtejszych przedmieściach usytuowana jest też dawna, letnia rezydencja duńskich monarchów - Pałac Marselisborg.

Warto zawitać też do Aalborg, pięknego miasta pełnego atrakcji. Zobacz koniecznie cmentarzysko wikingów Lindholm Hoje, połączone z muzeum poświęconym tym wojownikom. A wieczorem wybierz się na ulicę Jomfru Ane Gade, gdzie czeka na Ciebie wiele barów i restauracji.

W Zachodniej Danii, w miejscowości Billund usytuowany jest Legoland, prawdziwa gratka dla dzieci oraz dorosłych. Największą atrakcją muzeum są miniatury znanych budowli, wykonane z klocków Lego.

Wyspy Owcze

Usytuowane na Morzu Norweskim wulkaniczne Wyspy Owcze to kolejny kierunek na wczasy, który może Cię zainteresować! Ze względu na intensywne wiatry praktycznie nie ma tam drzew, dzięki czemu panorama całego obszaru jest bardzo interesująca. Największym ośrodkiem miejskim regionu jest Thorshavn, który zachwyca piękną architekturą, charakterystyczną dla tej części Danii. W tamtejszym porcie znajdziesz urokliwe, kolorowe kamienice będące wizytówka tego miasta. Na uwagę zasługują też inne zabytki, między innymi XIII wieczny, dawny klasztor Munkastovan, będący najstarszym budynkiem w mieście. Masz tam okazję zobaczyć też skromne, luterańskie kościoły, takie jak np. Havnar.

W trakcie wczasów w Danii warto też zawitać do miejscowości Vagur, która urzeka wspaniałymi krajobrazami. Miasto ma niską, drewnianą zabudowę, usytuowaną pośród niewielkich wzgórz - wspaniałe widoki gwarantowane.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Gdzie leży Dania - mapa

Pogoda w Danii - kiedy zaplanować tutaj wczasy?

Klimat Danii jest chłodny i deszczowy - opady występują tam przez 150 dni w roku, jednak zimą bardzo rzadko są tam odnotowywane mrozy. Najsuchsze miesiące to maj oraz czerwiec, które najlepiej sprawdzą się na wakacje, zwłaszcza w południowej części kraju.

Wyspy Owcze warto odwiedzić w lipcu, kiedy to temperatura jest najwyższa. Z kolei na plażowanie na Wyspie Bornholm możesz pojechać również w sierpniu

Przydatne informacje