Izola - Przewodnik

<strong>Izola</strong>, 7 km na południowy zachód od <strong>Kopru</strong>, to największy port rybacki. Zbudowali ją Rzymianie na południowy zachód od Starego Miasta nad Simonovym Zalivem (zatoką Simona) i nazwali <strong>Haliaetum</strong>.

Pogoda w Izoli

Dzisiaj, 20.7 25°C
Izola, 7 km na południowy zachód od Kopru, to największy port rybacki. Zbudowali ją Rzymianie na południowy zachód od Starego Miasta nad Simonovym Zalivem (zatoką Simona) i nazwali Haliaetum. Dni świetności Izola ma już dawno za sobą. Można się o tym przekonać, spacerując wąskimi uliczkami, przy których stoją niszczejące domy jakby z trudem opierające się porywom wiatru. Mimo tego miasteczko ma swój urok, pod względem jakości i różnorodności potraw z owocami morza nie ma sobie równych w Słowenii.

Co zobaczyć?
W Izoli znajduje się kilka obiektów godnych uwagi, np. XVI-wieczny kościół św. Maura (Garibaldijeva ulica) na wzgórzu za miastem z charakterystyczną dzwonnicą czy ratusz przy Velikim trgu. Odrestaurowany pałac Manzoli (1470) w stylu weneckiego gotyku - własność istryjskiego kronikarza z XVI w. - wznosi się niedaleko nabrzeża przy Manolim trgu. Najpiękniejszy jest rokokowy pałac Besenghi degli Ughi z 1775-1781, poniżej kościoła, na rogu ulic Gregorčičeva i Giordano Bruno (niestety, nie jest udostępniany do zwiedzania).

Kamieniste plaże na północ i południowy wschód od Starego Miasta nie są tak komfortowe, jak nad zatoką Simona, 1,5 km na południowy zachód. Są tu zjeżdżalnie wodne i trawniki do opalania. Do Izoli przypływa duży szybki katamaran Big Red.

Słowenia na skróty

Regiony:
Miejsca:
Oferty: