Historia Rumunii

Pogoda w Rumunii

Dzisiaj, 27.4 20°C

Historia Rumunii sięga I wieku naszej ery, kiedy na tych terenach mieszkali Dakowie. Ich kraj został włączony przez cesarza Trajana do Imperium rzymskiego. Po latach niepokojów i wojnach dackich, mieszkańcy Dacji uciekli za Dunaj. W X wieku Transylwania została przyłączona do węgierskiego królestwa Stefana I Świętego. W XIII wieku nad Dunajem osiedlono niemieckich osadników w rejonu Nadrenii, a po rozbiorze Węgier w 1541 roku, Siedmiogród stał się niezależnym księstwem, ze zwierzchnictwem tureckim.

W latach 1668-1918 Transylwania wróciła pod panowanie węgierskie, będąc integralną częścią imperium Habsburskiego. W XIV wieku w Karpatach sformułowano księstwo wołoskie i księstwo mołdawskie, które w XVI wieku uzależniły się od Imperium Osmańskiego. Prowincje połączył Książę Aleksander Jan Cuza w 1859 roku, a po jego wygnaniu władcą został ks. Karol Hohenzollern-Sigmaringen. 

Właściwa Rumunia jako odrębne państwo, powstała po zawarciu unii personalnej i zjednoczeniu Hospodarstwa Wołoskiego i Mołdawskiego po wojnie rosyjsko-tureckiej. W 1881 roku została królestwem. 1 grudnia 1918 roku proklamowano powstanie zjednoczonej Rumunii, która objęła również Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę, co zostało zatwierdzone traktatem w Trianon. Anektowano także rosyjską Besarabię. W okresie pomiędzy I a II wojną światową Rumunia i Rzeczpospolita Polska powiązane były sojuszem obronnym. 

W 1934 roku kraj przyłączył się do Ententy Bałkańskiej. Po zaatakowaniu w 1939 roku Polski przez Niemcy, Rumunia nie opowiedziała się za żadną ze stron, ale ZSRR wymusił na kraju zrzeczenie się na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, północnej Bukowiny i Besarabii. Dzięki wsparciu strony niemieckiej, w 1940 roku władzę w państwie objął faszystowski przywódca, generał Ion Antonescu, popierany przez Żelazną Gwardię. To on zezwolił Niemcom na wkroczenie zbrojne do Rumunii. W tym czasie formalnie królem był Michał I, ale nie pełnił realnej władzy.

W czasie II wojny światowej kraj ten walczył po stronie Niemiec z ZSRR, a okupacja rumuńska sięgnęła na Ukrainę. W 1944 roku gen. Antonescu został obalony przez króla Michała I, który przyłączył Rumunię do aliantów. Jednocześnie wydał zezwolenie dla Armii Czerwonej na przejście przez swoje terytorium, umożliwiając jej dalszą walkę z ustępującymi Niemcami. 

Granice współczesnej Rumunii ustalono w 1947 roku na mocy traktatu paryskiego. Zachowała ona Transylwanię, ale oddała Besarabię, północną Bukowinę i południową Dobrudżę. 

W 1947 roku zdetronizowano króla i powołano Rumuńską Republikę Ludową, na której czele stanął Georghe Georghiu-Dej. Po jego śmierci w 1965 roku władzę dzierżył Nicolae Ceausescu, który ogłosił budowę komunizmu, powstanie Socjalistycznej Republiki Rumunii i uzależnienie jej od ZSRR.

Dzięki przyjęciu Rumunii do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, otrzymała ona liczne fundusze, które posłużyły do odbudowy kraju. W wyniku krwawej rewolucji z grudnia 1989 roku Ceausescu został obalony i wkrótce rozstrzelany. Do władzy doszli przedstawiciele umiarkowanej partii komunistycznej, a w 1996 roku opozycja. 

Opinie o miastach w Rumunii

4,3
Medias Mariusz
Miejscowość cicha spokojna ma swój zabytkowy klimat. Super sympatyczni mieszkańcy polecam odwiedzić!

Rumunia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY