Geografia Laosu

<p>Górzyste ukształtowanie terenu Laosu czyni z tego kraju region niedostępny dla zwykłych turystów, ale za to w wielu jego częściach nadal rośnie <strong>dziewicza dżungla</strong>. Kraj przecina sieć rzek, na czele z Mekongiem i jego dorzeczem. <strong>Mekong </strong>jest 5. największą rzeką Azji, która swój początek bierze w Tybecie i wpada do zlewiska Oceanu Spokojnego, dokładnie do Morza Południowochińskiego.

Pogoda w Laosie

Dzisiaj, 20.4 30°C

Górzyste ukształtowanie terenu Laosu czyni z tego kraju region niedostępny dla zwykłych turystów, ale za to w wielu jego częściach nadal rośnie dziewicza dżungla. Kraj przecina sieć rzek, na czele z Mekongiem i jego dorzeczem. Mekong jest 5. największą rzeką Azji, która swój początek bierze w Tybecie i wpada do zlewiska Oceanu Spokojnego, dokładnie do Morza Południowochińskiego.

Obszary górskie stanowią 70 proc. powierzchni kraju, a 20 proc. zajmują wyżyny. Przy granicy z Birmą i Chinami można podziwiać przepiękne krajobrazy, które charakteryzują się niewielkimi poletkami ryżu, które ciągną się aż po horyzont. Zewsząd widać skrawki lasów i góry, które nie pozwalają tutejszej ludności na zagarnięcie większej ilości ziemi pod uprawy. W północno-zachodniej części kraju góry przechodzą w prawy brzeg Mekongu, a jeszcze dalej, na samym północy znajdują się pasma górskie należące do Gór Północnochińskich. Góry w tym miejscu zbudowane są z pochodzących z okresu Kredy i Mezozoiku wapieni, piaskowców i łupków.

Na pograniczu z Kambodżą Mekong wyraźnie się rozszerza i tworzy tysiące maleńkich wysepek, zatok, mokradeł, a także przełomów i zapierających dech w piersiach wodospadów.

Na południu kraju dominuje Dolina Bolaven, czyli Dolina Dzbanów - część płaskowyżu Sieng-Khuang. Występują tu pola ryżowe, plantacje kawy i herbaty, które sąsiadują z nieprzebytą dżunglą. W miejscu tym wznosi się najwyższy szczyt Laosu - Phua Bia o wysokości 2820 m n.p.m. Na wschodzie, na granicy z Wietnamem ciągną się krystaliczne Góry Annamskie, ze szczytem Raoko o wysokości 2235 m n.p.m. Góry zbudowane są ze skał wylewnych, granitów i wapieni.

W Laosie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy, dlatego zmiany pogody są często bardzo gwałtowne. Można wyróżnić dwie mocno zaznaczone pory roku, tj. porę suchą i deszczową. Pora sucha trwa od października do maja, kiedy temperatury sięgają od 15 do nawet 40 stopni Celsjusza, choć w grudniu i w styczniu w górach temperatura może spaść do zera stopni. Pora deszczowa zaczyna się w maju, a kończy w październiku. Temperatury przekraczają wówczas 30 stopni Celsjusza, jest bardzo wysoka wilgotność powietrza i niemalże codziennie zdarzają się ulewne deszcze monsunowe. Najwyższe opady notowane są na południu kraju i sięgają 3000 mm na mkw, zaś najniższe na północy - około 1000 mm na mkw rocznie.
Na wakacje w Laosie warto wybrać się pomiędzy listopadem a marcem, kiedy temperatury nie dają się aż tak we znaki, a deszcze padają rzadko. Należy się wówczas liczyć z niskim poziomem wody w rzekach, co utrudnia podróżowanie łodzią. Z kolei, w porze deszczowej nie dość, że jest wilgotno i gorąco, to drogi stają się nieprzejezdne. 


Laos na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY