Gwadelupa - Przewodnik

<p>Francja to nie tylko część kontynentalna kraju, ale też terytoria zamorskie. Jednym z francuskich departamentów, który niegdyś był francuską kolonią, jest karaibski archipelag wysp - <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egzotyka/gwadelupa/" target="_blank">Gwadelupa</a></strong>. Gdzie się znajduje i co to za region?<br/>  <br/> <strong>Położenie Gwadelupy</strong><br/> Gwadelupa zaliczana jest do Małych Antyli Podwietrznych w Ameryce Łacińskiej (środkowej) i obejmuje kilka większych i kilkadziesiąt mniejszych wysp. W skład jej terytorium wchodzą:</p> <ul> <li>Gwadelupa – części Grande-Terre i Basse-Terre,</li> <li>Marie-Galante,</li> <li>La Désirade,</li> <li>Les Saintes.</li> </ul> <p>Niedaleko Gwadelupy położone są i inne <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/egzotyka/" target="_blank">karaibskie wyspy</a>, jak Dominika, Martynika, czy Antigua i Barbuda i Montserrat.<br/>  <br/> <strong>Historia regionu</strong><br/> Swoją nazwę Gwadelupa zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który odkrył ją w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży do nowego świata. W 1635 roku zdobyli ją francuscy piraci, a wkrótce wyspa stała się własnością Kompanii Zachodnioindyjskiej. W 1674 roku przeszła w ręce zarządu państwowego Francji. Na przełomie XVIII i XIX wieku Wielka Brytania okresowo zajmowała Gwadelupę, a w latach 1813-1814 należała ona do Szwecji. Od 1946 roku Gwadelupa, wraz z sąsiednimi wyspami, stała się departamentem zamorskim Francji. Dlatego wyjazd na Gwadelupę nie wymaga posiadania paszportu – wystarczy dowód osobisty.

Francja to nie tylko część kontynentalna kraju, ale też terytoria zamorskie. Jednym z francuskich departamentów, który niegdyś był francuską kolonią, jest karaibski archipelag wysp - Gwadelupa. Gdzie się znajduje i co to za region?
 
Położenie Gwadelupy
Gwadelupa zaliczana jest do Małych Antyli Podwietrznych w Ameryce Łacińskiej (środkowej) i obejmuje kilka większych i kilkadziesiąt mniejszych wysp. W skład jej terytorium wchodzą:

  • Gwadelupa – części Grande-Terre i Basse-Terre,
  • Marie-Galante,
  • La Désirade,
  • Les Saintes.

Niedaleko Gwadelupy położone są i inne karaibskie wyspy, jak Dominika, Martynika, czy Antigua i Barbuda i Montserrat.
 
Historia regionu
Swoją nazwę Gwadelupa zawdzięcza Krzysztofowi Kolumbowi, który odkrył ją w 1493 roku podczas swojej drugiej podróży do nowego świata. W 1635 roku zdobyli ją francuscy piraci, a wkrótce wyspa stała się własnością Kompanii Zachodnioindyjskiej. W 1674 roku przeszła w ręce zarządu państwowego Francji. Na przełomie XVIII i XIX wieku Wielka Brytania okresowo zajmowała Gwadelupę, a w latach 1813-1814 należała ona do Szwecji. Od 1946 roku Gwadelupa, wraz z sąsiednimi wyspami, stała się departamentem zamorskim Francji. Dlatego wyjazd na Gwadelupę nie wymaga posiadania paszportu – wystarczy dowód osobisty.

Rajskie wyspy na wakacje
Wczasy na Gwadelupie jawią się jako spełnienie marzeń o pobycie na rajskiej wyspie. Wśród turystów szczególną popularnością cieszą się przy tym największe wyspy regionu - Basse Terre oraz Grande Terre. Znajdziemy tam przepiękne, piaszczyste plaże kontrastujące z błękitem wód Oceanu Atlantyckiego.

Atrakcją na Basse Terre jest wulkan La Soufriere, który liczy sobie 1467 m n.p.m. wysokości. Można się na niego wspiąć i spojrzeć w czynny krater. Na tej samej wyspie Gwadelupy mieści się Park Narodowy Gwadelupy, gdzie chroniona jest tropikalna przyroda. Można tu poczuć odwieczną potęgę natury.

Zdecydowana większość osób przybywających na wakacje do Gwadelupy nocuje w Sainte Anne, czyli w wiosce wakacyjnej, która gwarantuje niesamowite widoki na lagunę oraz dwie mniejsze wysepki w sąsiedztwie: Les Saints oraz Marie Galente.

Dla miłośników podziwiania cudów natury pod wodą poleca się wyjazd na wyspę Grande Terre – piaszczystą wyspę otoczoną rafą koralową. Miejscem idealnym na wypoczynek będzie Wyspa la Desirade – podłużna, z rajskimi plażami. Nie ma tu wielkomiejskiego zgiełku. Z kolei dla smakoszy dobrego rumu atrakcją będzie wycieczka do destylarni na wyspie Marie-Galante.


Karaiby na skróty

Miejsca:
Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY