Geografia Japonii

<rys1>Japonia była połączona niegdyś mostem lądowym z Azją, ale podniesienie się poziomu morza ok. 10 tys. lat temu spowodowało jej oddzielenie od kontynentu. Obecnie obejmuje <strong>3922 wysp i wysepek</strong> o różnej wielkości. 96 % kraju położona jest na czterech wyspach: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, i Sikoku. Ponadto obejmuje około 550 wysp zamieszkanych i ponad 3 tys. wysp bezludnych.

Pogoda w Japonii

Dzisiaj, 25.4 24°C
Japonia była połączona niegdyś mostem lądowym z Azją, ale podniesienie się poziomu morza ok. 10 tys. lat temu spowodowało jej oddzielenie od kontynentu. Obecnie obejmuje 3922 wysp i wysepek o różnej wielkości. 96 % kraju położona jest na czterech wyspach: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, i Sikoku. Ponadto obejmuje około 550 wysp zamieszkanych i ponad 3 tys. wysp bezludnych. Wyspy Japońskie to właściwie szczyty podwodnych gór pochodzenia wulkanicznego, dlatego85 % powietrzni wysp zajmują góry oraz wyżyny. Najwyższe łańcuchy górskie znajdują się w centralnej część wyspy Honsiu. Najwyższy szczyt to Fuji (3776 m).

Jest to jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów ziemi. Ogółem na wyspach jest 265 wulkanów z czego ponad 50 jest wciąż czynnych. Rocznie stacje sejsmograficzne notują ok. 5 tys. wstrząsów, większość z nich nie jest jednak odczuwalna przez ludzi.

Niziny występują tylko na wybrzeżach i stanowią tylko 15 % powierzchni Japonii.
Z powodu takiego ukształtowania powierzchni rzeki są krótkie, płytkie i mają duże spadki z licznymi wodospadami. Najdłuższa jest Ishikari (645 m) i Shinano (369 m). Japonia ma ponad 600 jezior, głównie pochodzenia wulkanicznego w kalderach i kraterach wygasłych wulkanów. Największe z nich to jezioro Biwa na Honsiu. Pochodzenia wulkanicznego są także źródła mineralne, najczęściej termiczne, z których wiele ma właściwości lecznicze. Dzięki nim w Japonii istnieje ponad 1800 uzdrowisk. Na Kiusiu i Hokkaido licznie występują gejzery.

Klimat Japonii ma charakter silnie morski będący, z jednej strony pod przemożnym wpływem monsunu zimowego, za drugiej zaś pod działaniem frontu polarnego w czerwcu, monsunu letniego i tajfunów. Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w trzech strefach klimatycznych. Północna część kraju to strefa umiarkowana ciepła z krótkim latem i długą zimną z obfitymi opadami śniegu. Środkowa część Japonii należy do strefy podzwrotnikowej z klimatem monsunowym morskim - łagodnym i wilgotnym. Obszar najbardziej wysunięty na południe czyli wyspy Riukiu i południe Kiusiu leżą w strefie zwrotnikowej.

Wybrzeża wschodnie i południowe znajdują się pod bezpośrednim oddziaływaniem Oceanu Spokojnego. Wpływ kontynentu azjatyckiego jest łagodzony przez otaczające morza. Zachodnie wybrzeża Japonii omywa ciepły Prąd Cuszimski. Wschodnie wybrzeża wysp Hokkaido i Honsiu są pod wpływem chłodnego Prądu Oja Siwo.

Najchłodniejszym miesiącem w roku jest styczeń, kiedy dominuje monsun północno-zachodni, a znad kontynentu azjatyckiego przesuwają się chłodne i wilgotne masy powietrza. na północy Japonii występują wówczas obfite opady śniegu. Najcieplejszym miesiącem jest sierpieńWilgotność w lecie jest wyższa niż w zimie a opady deszczu również są bardziej obfite latem. Wyjątkowo ulewne deszcze występują podczas tajfunów w sierpniu lub we wrześniu.

Zróżnicowanie klimatyczne wypływa na różnorodność flory i fauny. Na północnej Hokkaido występują lasy iglaste typu tajgi, na środkowej Honsiu - lasy liściaste strefy umiarkowanej, a najbardziej na południu występują lasy podzwrotnikowe. Szybki rozwój gospodarczy Japonii pociągał za sobą rabunkowe wycinanie lasów, jednak wiele pasm górskich jest na tyle niedostępnych, że przyroda została ocalona. Obecnie wiele lasów jest zniszczonych przez kwaśne deszcze.
Największym ssakiem jest niedźwiedź brunatny. Do rzadkich gatunków należą olbrzymie salamandry, makaki bezogonowe i żbiki irimate nazywane żyjącymi skamieniałościami.

W Japonii istnieje 27 parków narodowych, 50 parków quasi-narodowych i aż 290 parków prefekturalnych. Ochraniają one łącznie 14 % powierzchni kraju.


Japonia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY