Lindos - Przewodnik

Miejscowość <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/rodos/lindos/" target="_blank">Lindos</a></strong>, będąca atrakcją numer dwa na wyspie, leży 12 km na południe od Charaki, pośród suchej okolicy. Podobnie jak w przypadku Starego Miasta w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/rodos/rodos/" target="_blank">Rodos</a>, jej piękno zakłóciła nieco komercjalizacja i tłumy turystów, które rocznie zamykają się liczbą pół miliona osób. W południe dziesiątki autokarów parkują ciasno obok siebie przy południowej szosie dojazdowej oraz wjazdach na plaże.

Pogoda w Lindos

Dzisiaj, 18.5 27°C
Miejscowość Lindos, będąca atrakcją numer dwa na wyspie, leży 12 km na południe od Charaki, pośród suchej okolicy. Podobnie jak w przypadku Starego Miasta w Rodos, jej piękno zakłóciła nieco komercjalizacja i tłumy turystów, które rocznie zamykają się liczbą pół miliona osób. W południe dziesiątki autokarów parkują ciasno obok siebie przy południowej szosie dojazdowej oraz wjazdach na plaże. Na górującym nad Lindos urwisku wznosi się starożytny akropol z dorycką świątynią Ateny (zamkniętą do 2008 r. ze względu na renowację) oraz imponującą hellenistyczną stoą obudowaną przez zamek joannitów, będący zadziwiająco udaną mieszanką dwóch kultur. Chociaż początki antycznego akropolu sięgają 1100 r. p.n.e., budowę obecnej świątyni rozpoczął tyran Kleobulos w IV w. p.n.e., po pożarze w VI w. p.n.e.
Północna plaża w Lindos, gdzie w starożytności był główny port miasta, jest zatłoczona i nadmiernie zagospodarowana. Czystsze i spokojniejsze plaże można znaleźć w Pállas, o jedną zatoczkę wcześniej (z wydzielonym miejscem dla naturystów wokół przylądka) lub 5 km dalej na północ, w zatoce Vlicha. Po południowej stronie akropolu leży mały, osłonięty port św. Pawła, do którego w 58 r. n.e. przybił rzekomo statek z samym apostołem na pokładzie, przybywającym z misją ewangelizacji wyspy.

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY