Lindos - Przewodnik

Miejscowosc <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/rodos/lindos/" target="_blank">Lindos</a></strong>, bedaca atrakcja numer dwa na wyspie, lezy 12 km na poludnie od Charaki, posród suchej okolicy. Podobnie jak w przypadku Starego Miasta w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/rodos/rodos/" target="_blank">Rodos</a>, jej piekno zaklócila nieco komercjalizacja i tlumy turystów, które rocznie zamykaja sie liczba pól miliona osób. W poludnie dziesiatki autokarów parkuja ciasno obok siebie przy poludniowej szosie dojazdowej oraz wjazdach na plaze.

Pogoda w Lindos

Dzisiaj, 26.1 17°C
Miejscowosc Lindos, bedaca atrakcja numer dwa na wyspie, lezy 12 km na poludnie od Charaki, posród suchej okolicy. Podobnie jak w przypadku Starego Miasta w Rodos, jej piekno zaklócila nieco komercjalizacja i tlumy turystów, które rocznie zamykaja sie liczba pól miliona osób. W poludnie dziesiatki autokarów parkuja ciasno obok siebie przy poludniowej szosie dojazdowej oraz wjazdach na plaze. Na górujacym nad Lindos urwisku wznosi sie starozytny akropol z dorycka swiatynia Ateny (zamknieta do 2008 r. ze wzgledu na renowacje) oraz imponujaca hellenistyczna stoa obudowana przez zamek joannitów, bedacy zadziwiajaco udana mieszanka dwóch kultur. Chociaz poczatki antycznego akropolu siegaja 1100 r. p.n.e., budowe obecnej swiatyni rozpoczal tyran Kleobulos w IV w. p.n.e., po pozarze w VI w. p.n.e.
Pólnocna plaza w Lindos, gdzie w starozytnosci byl glówny port miasta, jest zatloczona i nadmiernie zagospodarowana. Czystsze i spokojniejsze plaze mozna znalezc w Pállas, o jedna zatoczke wczesniej (z wydzielonym miejscem dla naturystów wokól przyladka) lub 5 km dalej na pólnoc, w zatoce Vlicha. Po poludniowej stronie akropolu lezy maly, osloniety port sw. Pawla, do którego w 58 r. n.e. przybil rzekomo statek z samym apostolem na pokladzie, przybywajacym z misja ewangelizacji wyspy.

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY