Geografia Fidżi

<p>Fidżi jest archipelagiem składającym się z ponad 330 wysp i ponad 500 wysepek wulkanicznych, otoczonych przez unikalne rafy koralowe. Około 30 proc. wszystkich wysp wchodzących w skład archipelagu jest niezamieszkałych. Najwyższym szczytem jest tutaj góra <strong>Tomanivi</strong>, licząca 1324 metry wysokości n.p.m., położona na wyspie <strong>Venua Levu</strong>.

Pogoda na Fidżi

Dzisiaj, 17.5 29°C

Fidżi jest archipelagiem składającym się z ponad 330 wysp i ponad 500 wysepek wulkanicznych, otoczonych przez unikalne rafy koralowe. Około 30 proc. wszystkich wysp wchodzących w skład archipelagu jest niezamieszkałych. Najwyższym szczytem jest tutaj góra Tomanivi, licząca 1324 metry wysokości n.p.m., położona na wyspie Venua Levu.

Większość wysp ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, z głęboko wcinającymi się w ląd zatokami oraz wybrzeżem niskim, rafowym. Mniejsze wysepki mogą mieć owalny kształt. Największe wyspy niegdyś były częścią Australii, ale w przeszłości oddzieliły się od kontynentu i stały się samodzielnym terytorium. Z kolei te średniej wielkości, mają pochodzenie kontynentalno-wulkaniczne. Najmniejsze powstały po wybuchu wulkanów lub mają pochodzenie koralowe. Wyspy wulkaniczne cechowały się wysokimi stożkami wulkanicznymi, które z biegiem czasu w sposób naturalny się obniżyły.

Fidżi charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu. Nie ma tu wysokich gór, ale są wzniesienia osiągające wysokości do 1000 m. n.p.m. Cechą dużych wysp na Fidżi jest malowniczy krajobraz dolin poprzecinanych pasmami wzniesień. Niskie góry łagodnie opadają w kierunku wybrzeża, ku morzu. Małe wysepki są nizinne. Najdłuższą rzeką kraju jest Reva, która ma 130 km długości. Na największych wyspach występuje stała sieć rzek, biorących swój początek w centralnej części wyspy.

Na Fidżi panuje klimat tropikalny, równikowy, z silnymi wpływami pasatów wiejących z południowego wschodu. Średnia roczna temperatura w tym kraju jest wysoka i wynosi aż 27 stopni Celsjusza. Najgoręcej jest w styczniu i w lutym - termometry wskazują ponad 30 stopni Celsjusza, a w okresie polskiego lata, w lipcu i sierpniu - około 26 stopni. Panuje tu wysoka wilgotność powietrza, a opady są duże. Średnia roczna ich ilość wynosi 2000 mm, a  najmocniej występują w południowo-wschodniej i wschodniej części wysp Fidżi - nawet do 6500 mm rocznie. Najmniejsze opady notowane są zaś w północno-zachodniej części kraju - około 1500 mm, gdzie zaznaczona jest wyraźnie trwająca kilka miesięcy pora sucha. Wyspy nawiedzane są w porze mokrej, w lutym i w marcu, przez tropikalne cyklony.

Lepiej nie wybierać się na Fidżi latem, które w tym kraju przypada na polską zimę, ponieważ jest bardzo gorące i wilgotne. Zimową porą, czyli w okresie naszego lata mogą zdarzyć się obfite deszcze, ale krótkotrwałe. W lipcu zarówno temperatura wody, jak i powietrza wynosi około 27 stopni Celsjusza.

Większość - około 60 proc. powierzchni Fidżi porastają lasy tropikalne, wiecznie zielone, gdzie przeważają drzewiaste paprocie, palmy i bambusy. Na innych terenach występuje wilgotna sawanna, a nad rzekami rosną lasy galeriowe. Na suchych obszarach Fidżi rozwija się sawanna trawiasta, akacje i drzewa mirtowate. Zwierzęta jakie tutaj występują to przede wszystkim gady - jaszczurki i węże oraz liczne ptaki. Żyją tu dzikie kozy, świnie i nietoperze, a w wodach morskich - wszelkiej maści ryby.


Fidżi na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY