• Wiza nie jest wymagana dla obywateli UE. Można przebywać do 90 dni bez wizy.
 • Możesz podróżować z dowodem osobistym lub paszportem.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/wlochy/idp

Folgaria / Lavarone

Włoskie regiony narciarskie pozwalają na aktywny wypoczynek każdemu miłośnikowi przysłowiowego białego szaleństwa. Alpy są bez wątpienia najbardziej atrakcyjnym łańcuchem górskim w Europie, dlatego zimą tamtejsze miejscowości odwiedzają miliony turystów. Polacy najczęściej wybierają włoski Trydent, szczególnie popularny jest tamtejszy ośrodek Folgaria Lavarone, zapewniający doskonałe nartostrady i przepiękne widoki.

Folgaria-Lavarone – atrakcje

Trydent jest regionem autonomicznym północnych Włoch, w całości znajduje się na terenie Alp Wschodnich. Region narciarski Folgaria-Lavarone właściwie łączy za pośrednictwem górskich zboczy trzy miejscowości wypoczynkowe – każda pełna atrakcji dla przyjezdnych i mieszkańców. Mowa tu o Lavarone, Folgarii i Lusernie. Wszystkie trzy, wraz z regionem Folgaria-Lavarone, należą do Trydentu-Górnej Adygi.

Folgaria i Lavarone to niewielkie, typowo turystyczne miejscowości kilkadziesiąt kilometrów na południe od Trydentu. Mimo że ośrodek również latem i wiosną odwiedza wielu turystów, to znany jest głównie z doskonałych warunków narciarskich panujących na tamtejszych stokach. W Folgarii infrastruktura turystyczna jest znakomicie rozwinięta, w mieście do dyspozycji są liczne pensjonaty, lokale gastronomiczne czy ośrodki kulturalne.

Atrakcją dla wytrawnych narciarzy, którzy chcieliby zmierzyć się z trudniejszymi szlakami w Folgaria-Lavarone, będzie m.in. trasa „Fondo Grande”. Ma 1,6 km długości i uznawana jest za jedną z najtrudniejszych w regionie. Można także skorzystać ze zjazdu historyczną trasą Marinella.

W Folgarii warto zatrzymać się w „Mazinga Park” i skorzystać z wielu wyskoczni i przeszkód. Dociera się w to miejsce wyciągiem krzesełkowym Cengio-Rosse. Z kolei w Lavarone znajduje się snowpark dla miłośników freestylu i silnych emocji – Prinze Park.

Folgaria-Lavarone – co zobaczyć?

Przyjeżdżając na wczasy zimą do regionu Folgaria-Lavarone, można wybrać się na malowniczą trasę, która wiedzie przez Ust nad jeziorem w Malga Laghetto na najwyższy punkt Lavarone – Virgo Maria. Na wysokości 1700 m n.p.m. warto zatrzymać się, by podziwiać niebosiężne, ośnieżone alpejskie szczyty.

Jedną z najpiękniejszych tras zarówno w regionie Folgaria-Lavarone, jak i w całym Trydencie, jest Avez del Prinzipe. Warto zobaczyć tu po drodze liczący już ponad 300 lat 60-metrowy świerk srebrzysty. Na trasie Salizzona di Fondo Grande są umocnienia pochodzące jeszcze z okresu I wojny światowej.

Zima w Folgaria-Lavarone

W regionie można wybrać się do jednej z trzech stacji narciarskich, gdzie zimą utrzymywane są bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa czy jazdy na desce snowboardowej. W ośrodku Folgaria Lavarone sportowcy mogą korzystać z tras o łącznej długości 120 kilometrów, większość z nich jest sztucznie naśnieżana w razie niesprzyjającej pogody. Poszczególne stoki rozmieszczone są na wysokości między 1000 a 2500 m n.p.m., odcinki dostosowane są do sportowców o różnym stopniu zaawansowania, z czego najwięcej tras zostało określonych jako średniozaawansowane.

W części Folgaria najlepiej odnajdą się debiutanci, tam wyszczególniono też trasy bardzo łatwe. Również początkujący snowboarderzy się odnajdą – łatwe trasy zaopatrzone są w wyciągi krzesełkowe, prostsze w obsłudze niż orczyki. Trudne szlaki obejmują 9 kilometrów, trasa z Serrady do Fondo określana jest jako najbardziej wymagająca. Większość wyciągów wyposażona jest w nowoczesne gondole i kolejki liniowe, gdzieniegdzie można jeszcze spotkać wyciągi orczykowe.

Natomiast w Lavarone wyciągiem krzesełkowym Lavarone-Bertoldi turyści wjeżdżają na górę Tablat, skąd wytyczone są niebieskie i czerwone trasy. Jest ich w sumie 27 km. Trasy narciarskie w regionie położone są na wysokości od 1100 do 2050 m n.p.m.

Karuzela narciarska Skitour dei Forti ma około 80 km tras, skąd widoczne są szczyty w Trydencie. Łącznie w regionie są 42 wyciągi, w tym kilkuosobowe kanapy czy orczyki i wyciągi krzesełkowe.

Na terenie ośrodka, w pobliżu wyciągów, można również korzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, na każdym kroku spotkamy tam restauracje i bary. Szczególnie warto spróbować lokalnego wina, podawanego również w formie grzańca. Pensjonaty w Folgarii co roku przygotowują specjalną ofertę bożonarodzeniową, warto więc najbliższe święta, zamiast w kuchni, spędzić podczas wyjazdu zimowego, na stoku. Jeśli interesuje turystę zaś opcja tańszego noclegu to może skorzystać z oferty małych pensjonatów i schronisk.

Ferie w Folgaria-Lavarone

Spędzanie zimowej przerwy od szkoły w tym regionie to dobry pomysł na naukę narciarstwa i doskonalenie umiejętności. W szczególności dla rodzin z dziećmi w różnym wieku polecany będzie wyjazd do Włoch do regionu Folgaria-Lavarone na płaskowyż Alpe Cimbra, gdzie stoki przystosowane są do zjazdów rodzinnych. Dla najmłodszych i początkujących narciarzy przygotowano stoki o małym nachyleniu czy też saneczkowe trasy, gdzie można przez cały dzień szaleć na sankach. Dzieci będą zachwycone również wizytą w Family Parku „Neveland”.

Zwolennicy stylu freeride mają do dyspozycji osobno wyznaczone trasy, pokryte świeżym puchem śniegu. Jednak aby móc z nich korzystać należy zapisać się na specjalną wyprawę z przewodnikiem. Oddalenie się poza wyznaczone trasy bez nadzoru może bowiem skutkować wysokim mandatem.

W Folgarii dostępne są także dwa snowparki z licznymi skoczniami, hopkami i boxami. Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą wypożyczyć sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej, aby jeszcze bardziej urozmaicić pobyt w ośrodku. W niektórych hotelach w mieście można skorzystać z bogatej oferty SPA, a to idealny sposób na relaks po całym dniu na stoku.

Folgaria Lavarone to także idealne miejsce na tanie ferie zimowe dla podróżujących z dziećmi. Dostępne są specjalne, rodzinne pakiety skipassów, organizowane są szkółki narciarskie dla najmłodszych, w ośrodku mieszczą się też place zabaw oraz baby park. Na terenie kompleksu wydzielono także osobny tor saneczkowy.

Folgaria-Lavarone – wycieczki fakultatywne w regionie

Pobyt w tym regionie w czasie zimy zwykle oznacza korzystanie z licznych tras narciarskich. Jednak poza tym sezonem, a także dla osób, które nie jeżdżą na nartach, biura podróży przygotowały ofertę na wycieczki fakultatywne, takie jak:

 • Jezioro Lavarone – niedaleko miejscowości Lavarone znajduje się jezioro o tej samej nazwie, które ma krystalicznie czystą wodę. Wokół niego są liczne trasy turystyczne i szlaki rowerowe, a nawet pole golfowe, z którego także można skorzystać w ramach programu wycieczki.
 • Werona – godzinę drogi na południe od Folgarii mieści się z kolei Werona, miasto Romea i Julii. Wycieczka do miasta zakochanych, gdzie znajduje się słynny balkon, na którym, według dzieła Szekspira, Julia czekała na swojego Romea, będzie urozmaiceniem wyjazdu. Miasto ma także imponującej wielkości amfiteatr.
 • Levico Therme – wycieczka do kurortu turystycznego znanego już od początku XIX wieku, gdzie znajdują się wody ze źródeł termalnych – wody arsenowo-żelaziste, Działają one dobroczynnie na zdrowie. U stóp miasteczka położone jest jezioro, po którym można popływać na łódce.

W ramach wycieczki krajoznawczej warto wybrać się również do pobliskiego Trydentu, pięknego, historycznego miasta, pełnego architektonicznych zabytków. Miłośnicy pięknych krajobrazów mogą także odwiedzić miasteczko Limone, leżące nad jeziorem Garda.

Hotele w Folgaria-Lavarone

Wczasy spędzane w tym regionie mogą być okazją do szusowania na nartach, wędrówek po górach albo do korzystania z innych atrakcji. Trzeba jednak wcześniej zarezerwować odpowiednie miejsca noclegowe w hotelach w Folgaria-Lavarone. Jeśli turystom zależy, aby zatrzymać się w obiekcie położonym bezpośrednio przy wyciągu, wybór 4-gwiazdkowego Blu Golf będzie trafiony. Jego atutem jest też to, że gwarantuje wysoki standard zakwaterowania i ma rozległe centrum rekreacyjne z basenem. Piękne widoki i bliskość wyciągów gwarantuje 4-gwiazdkowy Blu Natura & Spa w Folgarii, który położony jest na wysokości 1200 m n.p.m.

Wakacje z dziećmi w Folgaria-Lavarone

Zarówno w Folgarii, jak i w Lavarone rodzice przyjeżdżający ze swoimi pociechami do Folgaria-Lavarone na narty mogą zapisać swoje dzieci do szkółek narciarskich, by mogły postawić pierwsze kroki na specjalnie przygotowanych dla nich trasach. Przy wyborze hotelu na rodzinne ferie w Folgaria-Lavarone warto zwrócić uwagę na obecne w wielu ośrodkach udogodnienia dla najmłodszych, np. wysokie krzesełka w restauracjach czy sale zabaw dla dzieci.

Oferty cenowe Folgaria-Lavarone

W przypadku wyboru 7-dniowych wczasów w 3-gwiazdkowym obiekcie bez wyżywienia, z własnym transportem w grudniu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, trzeba zapłacić od około 1400 zł od osoby. Oferta na 7 dni w 3-gwiazdkowym hotelu w marcu, z zapewnionymi dwoma posiłkami i z własnym transportem, kosztuje od około 1500 zł. Od około 1750 zł za osobę płaci się za 7-dniowy pobyt w marcu w 4-gwiazdkowym hotelu w Folgaria-Lavarone z dwoma posiłkami i dojazdem własnym.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Folgaria / Lavarone - Najlepiej ocenione hotele

Da Villa (Chiesa)

Włochy, Folgaria / Lavarone, Chiesa di Lavarone

od 1 143 za osobę

Casa Alpina

Casa Alpina

Ocena: 3/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 966 za osobę

Blu Golf

Blu Golf

Ocena: 4/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 1 432 za osobę

Luna

Włochy, Folgaria / Lavarone

od 1 928 za osobę

Folgaria / Lavarone - Najczęściej kupowane hotele

Da Villa (Chiesa)

Włochy, Folgaria / Lavarone, Chiesa di Lavarone

od 1 143 za osobę

Casa Alpina

Casa Alpina

Ocena: 3/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 1 569 za osobę

Blu Golf

Blu Golf

Ocena: 4/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 2 956 za osobę

Luna

Włochy, Folgaria / Lavarone

od 1 928 za osobę

Folgaria / Lavarone – hotele z najlepszymi opiniami

Ryszard

Ocena 4,0 / 5

Niezweryfikowana opinia Opinia utworzona 3 lub więcej lat temu 

Blu Golf Ocena: 4/5 Włochy, Folgaria / Lavarone

Świetna lokalizacja blisko wyciągów, łazienki nieco ciasne, dobre śniadania, świetny bufet przed obiadokolacją, dania główne znacznie gorsze - kucharz kiepski. Poza tym wszystko OK.

Świetna lokalizacja blisko wyciągów, łazienki nieco ciasne, dobre śniadania, świetny bufet przed obiadokolacją, dania główne znacznie gorsze - kucharz kiepski. Poza tym wszystko OK.

Zakwaterowanie 4,0 / 5

Wyżywienie 3,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Libor M.

Ocena 1,5 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 26.2. - 4.3.2023 Oceniono: Marzec 2023

Rezidence Derby Club Ocena: 3/5 Włochy, Folgaria / Lavarone

Zakwaterowanie i usługi odpowiadały temu, co zamówiliśmy. Byliśmy zadowoleni, a wakacje spełniły nasze oczekiwania

Zakwaterowanie i usługi odpowiadały temu, co zamówiliśmy. Byliśmy zadowoleni, a wakacje spełniły nasze oczekiwania

Zakwaterowanie 4,5 / 5

Wyżywienie 0,5 / 5

Okolica 0,5 / 5

Cena 0,5 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Folgaria / Lavarone – Hotele z opiniami

Folgaria / Lavarone - Ostatnio kupione hotele

Blu Golf

Blu Golf

Ocena: 4/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 1 432 za osobę

Casa Alpina

Casa Alpina

Ocena: 3/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 966 za osobę

Da Villa (Chiesa)

Włochy, Folgaria / Lavarone, Chiesa di Lavarone

od 1 143 za osobę

Des Alpes

Des Alpes

Ocena: 3/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Folgaria

od 522 za osobę

Cimone

Cimone

Ocena: 3/5

Włochy, Folgaria / Lavarone, Lavarone

od 1 260 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Pogoda - Folgaria / Lavarone

Już od początku października aż do kwietnia w Folgaria-Lavarone trwa sezon narciarski, zwłaszcza że na wielu stokach wykorzystywane są nowoczesne systemy naśnieżania, co go wyjątkowo wydłuża. Najwięcej opadów śniegu występuje w styczniu i w lutym.

To w tym okresie w ośrodku przebywa najwięcej turystów. Jednak nawet zimą aktywny wypoczynek w Folgarii nie ogranicza się jedynie do nart. Na miejscu dostępne jest również lodowisko, basen oraz boisko piłkarskie.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje