Środkowy Kraj Zadunajski

Kraj Zadunajski rozciąga się na Węgrzech, na zachód od Dunaju. Region ten może być znakomitym celem wyjazdów turystycznych. Warto wybrać się m.in. do Środkowego Kraju Zadunajskiego. Co zapewnia turystom?

Środkowy Kraj Zadunajski na wakacje

Cały Kraj Zadunajski obejmuje regiony na Węgrzech, leżące na zachód od południowego odcinka Dunaju, dokładnie między Małą Niziną Węgierską na północnym zachodzie, przedgórzem Alp na południowym zachodzie oraz doliną Drawy już na południu. Przez jego środek przebiega oś jeziora Balaton, zgodnie z biegiem uskoku tektonicznego. Pomiędzy Północnym a Południowym Krajem Zadunajskim znajduje się środkowa jego część, gdzie można wybrać się na wycieczkę czy dłuższe wakacje.

Sam fakt, że Środkowy Kraj Zadunajski obejmuje Balaton – piękne, duże jezioro węgierskie, sprawia, że można w tym miejscu spędzić wakacje nad wodą.

Środkowy Kraj Zadunajski - atrakcje

Region ten obejmuje kilka miejscowości o walorach ważnych dla turystów. To między innymi miasto Gyyr, które zostało założone wieki temu przez plemiona celtyckie. Warto zobaczyć podczas wakacji w Środkowym Kraju Zadunajskim również miejscowość Tata, z jej największą atrakcją w postaci okazałego zamku pochodzącego z XV wieku. W okolicy na wzgórzach rozciągają się winnice, gdzie można degustować lokalne szlachetne trunki.

Za atrakcję regionu uznaje się Balaton wraz z licznymi ośrodkami wczasowymi, które znajdują się wokół jego brzegu. Jednak w Środkowym Kraju Zadunajskim warto wspomnieć o innym ważnym punkcie na mapie, jakim jest Veszprém. To położone aż na 5 wzgórzach „miasto królowych”. W okresie średniowiecza znajdowały się tu zamki królewskich małżonek. W samym Veszprém można podziwiać zabytki architektury gotyckiej i barokowej. Malownicza starówka zachęca do odpoczynku. Turyści mogą wspiąć się na górę zamkową, by podziwiać większość zabytków miasta, m.in. Wieżę Ogniową, kościół Pijarów, pałac Arcybiskupi czy kaplicę królowej Gizelli datowaną na XII wiek.

Środkowy Kraj Zadunajski - wycieczki fakultatywne

Wczasy spędzone na Węgrzech mogą być dobrą okazją do poznania największych atrakcji turystycznych regionu. Można wybrać się na jedną z organizowanych na miejscu przez polskie i lokalne biura podróży wycieczek fakultatywnych do takich miejsc jak:

 • Szekszard – jedno z najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejsc w Kraju Zadunajskim. W Szekszard można zobaczyć zabytkowe świątynie, zwiedzić muzea i obejrzeć ciekawe ekspozycje czy też odwiedzić jedną z winnic – region ten ma winiarskie tradycje. Program wycieczki obejmuje wizytę w punkcie widokowym Kilato, skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic.
 • Pecz – podczas wycieczki turyści jadą do stolicy Kraju Zadunajskiego, do Peczu – miasta o bogatej historii. W programie jest m.in. zwiedzanie Meczetu Paszy Qasima, nazywanego Śródmiejskim Kościołem Gromnicznym Najświętszej Marii Panny. To największy islamski obiekt architektoniczny na Węgrzech i symbol miasta Pecz. Turyści mogą też zobaczyć inne zabytki, w tym najstarszy węgierski uniwersytet.
 • Wycieczka do skansenu w Szennej – znajduje się w odległości 8 km od Kaposvár. Urządzono go w centrum prawdziwej wioski, jedynej na Węgrzech. To tam znajduje się kalwiński kościół z 1785 roku zbudowany w stylu ludowo-barokowym.

Hotele w Środkowym Kraju Zadunajskim

Po całodniowym zwiedzaniu i korzystaniu z atrakcji Środkowego Kraju Zadunajskiego hotele z centrum spa zapewnią wysokiej jakości odpoczynek. Daje to m.in. 4-gwiazdkowy obiekt Gotthard Therme Hotel and Conference, położony w odległości zaledwie 800 m od centrum Szentgotthard, albo 4-gwiazdkowy obiekt Kapitany w Sümeg. W centrum miejscowości Veszprém mieści się z kolei 3-gwiazdkowy Gizella. Zwykle hotele w Środkowym Kraju Zadunajskim nie oferują all inclusive jako opcji wyżywienia.

Wczasy z dziećmi w Środkowym Kraju Zadunajskim

Oferty wakacyjne w Środkowym Kraju Zadunajskim mogą obejmować hotele, w których rodzicom zapewnia się udogodnienia dla ich pociech, w tym np. łóżeczko dla dziecka, wysokie krzesełka w restauracjach czy plac zabaw. Niekiedy obiekty oferują wynajem zabawek i gier, a nawet menu dla najmłodszych.

Środkowy Kraj Zadunajski - oferta cenowa

Za 7-dniowy pobyt w połowie grudnia, a więc już po rozpoczęciu sezonu narciarskiego, w obiekcie 4-gwiazdkowym z dwoma posiłkami trzeba zapłacić od około 1930 zł od osoby. Za 4-dniowy w tym samym obiekcie w styczniu, z dwoma posiłkami i z dojazdem własnym, należy wydać od około 890 zł od osoby. Warto zwrócić uwagę na oferty typu last minute do Środkowego Kraju Zadunajskiego, ponieważ można trafić na wczasy w atrakcyjnej cenie.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.  

Środkowy kraj zadunajski - Najlepiej ocenione hotele

Gizella

Gizella

Ocena: 3/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Veszprém

od 601 za osobę

Kapitany

Ocena: 4/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Sümeg

od 1 032 za osobę

Środkowy kraj zadunajski - Najczęściej kupowane hotele

Kapitany

Ocena: 4/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Sümeg

od 1 032 za osobę

Gizella

Gizella

Ocena: 3/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Veszprém

od 601 za osobę

Środkowy kraj zadunajski - Ostatnio kupione hotele

Kapitany

Ocena: 4/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Sümeg

od 1 032 za osobę

Gizella

Gizella

Ocena: 3/5

Węgry, Środkowy kraj zadunajski, Veszprém

od 601 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Środkowy Kraj Zadunajski - mapa

Poradnik turystyczny - Środkowy Kraj Zadunajski

Nasz mini przewodnik po Środkowym Kraju Zadunajskim może być pomocny przy planowaniu wyjazdu wakacyjnego do tego regionu na Węgrzech. Co jeszcze warto wiedzieć o tym regionie?

Ile trwa lot do Środkowego Kraju Zadunajskiego?

Jeśli lot organizowany jest na lotnisko Pecz-Pogany w Kraju Zadunajskim, przelot z jednego z polskich lotnisk potrwa około 1 godzinę i 10 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Środkowym Kraju Zadunajskim?

W Środkowym Kraju Zadunajskim, podobnie jak w całych Węgrzech, obowiązującą walutą jest forint węgierski.

Jakich cen można się spodziewać w Środkowym Kraju Zadunajskim?

Będąc na wakacjach w Środkowym Kraju Zadunajskim, w marketach i sklepach można spodziewać się takich cen jak:

 • śmietana 330 g – 439 forintów,
 • Powerade 500 ml – 399 forintów,
 • ciastka czekoladowe 180 g – 699 forintów,
 • chipsy 60 g – 419 forintów,
 • Kinder Mleczna Kanapka – 159 forintów,
 • baterie alkaliczne AA 4 sztuki – 529 forintów.

Jaki transport wybrać w Środkowym Kraju Zadunajskim?

Chcąc przemieszczać się z miejsca na miejscu w Środkowym Kraju Zadunajskim, turysta może korzystać z transportu autobusowego i kolejowego. Może też wynająć samochód, ale trzeba pamiętać o konieczności opłacenia e-winiet na autostradach i drogach pierwszej kategorii.

Co oferuje lokalna kuchnia w Środkowym Kraju Zadunajskim?

Będąc na wczasach, warto spróbować w lokalnych restauracjach tradycyjnych węgierskich potraw. Prócz leczo z papryki można sięgnąć po takie dania jak:

 • Langos – placki drożdżowe smażone na złoty kolor, podawane ze śmietaną, czosnkiem, serem lub paprykową kiełbasą.
 • Hortobagyi palacsinta – naleśniki z nadzieniem mięsnym.
 • Jokai bableves – zupa z warzywami, kawałkami mięsa i kiełbasą, zabielana śmietaną.
 • Debreceni kolbasz – kiełbaski debreczyńskie z wołowiny i wieprzowiny, z dodatkiem papryki i czosnku.

Południowy Kraj Zadunajski - pogoda

Letni wyjazd najlepiej zaplanować na okres od czerwca do końca sierpnia, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia sięga nawet 28 stopni Celsjusza, a słońce świeci do 10 godzin na dobę. Jeśli zaś chodzi o urlop nastawiony na korzystanie z uroków gór i uprawianie sportów zimowych, najlepiej będzie wybrać okres od początku grudnia do końca lutego.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje