Serbia

Nieoczywistym, ale bardzo oryginalnym kierunkiem wyjazdów turystycznych może być Serbia, która oferuje mniej znane atrakcje dla przyjezdnych gości.

Najlepiej ocenione hotele

Serbia na wakacje

Położona na Półwyspie Bałkańskim Serbia ze stolicą Belgradzie ma zróżnicowaną pod względem ukształtowania terenu rzeźbę. Na północy kraju dominują niziny, a od Belgradu rozciągają się wyżyny oraz góry: Wschodnioserbskie, Prokletije, Stara Płanina oraz Góry Dynarskie. Najwyższą górą w Serbii jest szczyt Midżur, sięgający 2169 m n.p.m.

Podczas urlopu z pewnością warto zobaczyć Belgrad, stolicę kraju, gdzie najważniejszym zabytkiem jest Twierdza Kalemegdan. Mieści ona muzeum sprzętu wojskowego. Na uwagę zasługuje także wyspa Ada Cinganlija czy dzielnica Zemun, która niegdyś była oddzielnym miastem.

Drugim największym miejscem w Serbii jest Nowy Sad, gdzie można zwiedzić twierdzę Petrovaradin, wznoszącą się na wzgórzu nad Dunajem. Na starym mieście znajdują się ładne, zabytkowe budynki, np. ratusz.

Jeśli chodzi o miejsca o wysokich walorach krajobrazowych, to w Serbii z pewnością warto zobaczyć Park Narodowy Dertap przy granicy z Rumunią. Obejmuje on aż 64 tys. hektarów powierzchni, wraz z rzecznym kanionem Dunaju. Poza tym w parku Dertap znajduje się Twierdza Golubac z XIV wieku czy też stanowisko archeologiczne Lepenski Vir.

Mniejszym parkiem narodowym w Serbii jest Tara, gdzie znajduje się wąwóz Driny, którego głębokość miejscami sięga 1000 m. W parku Tara występuje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Serbii, ale i inne gatunki fauny oraz flory. W celu podziwiania widoków roztaczających się w parku Tara można wybrać się do popularnego punktu widokowego Banjska Stena. Przy dobrej widoczności widać stamtąd Bośnię i sztuczne jezioro Perucac.

Za najbardziej malownicze miejsce w Serbii uznawany jest Kanion Uvac w południowo-zachodniej Serbii, w górach Zlatibor. Są tu liczne jaskinie, na czele z Jaskinią Lodową. Także tu znaleźć można liczne punkty widokowe, jak Molitva.

Serbia – atrakcje

Jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju są parki narodowe z licznymi jaskiniami, wąwozami i bogactwem różnych gatunków zwierząt. W górach można uprawiać trekking, a także wspinaczkę. Prócz tego warto wybrać się do Davolia Varos, czyli miejsca przy granicy z Kosowem, słynącego ze strzelistych skalnych form, których wysokość nie przekracza 15 metrów. Jest ich w jednym miejscu ponad 200.

Serbia ma także wielowiekowe zabytki, przede wszystkim w Belgradzie i w Nisz. Jednak te najciekawsze znajdują się poza miastami. Będzie to stanowisko archeologiczne Gamizigrad, gdzie odkopano zespół budowli rzymskich datowanych na III i IV wiek, albo Monastyr Studenica – zabytkowy klasztor prawosławny, łączący w sobie style romański i bizantyjski. Najcenniejszymi jego częściami są cerkwie Królewska i Bożej Rodzicielki wybudowane z białego marmuru i zdobione zabytkowymi freskami. Godne uwagi są i inne monastyry – monastyr Rawanica z XIV wieku czy monastyr Manasija z XV wieku.

Serbia – atrakcje dla dzieci

Odpowiednią również dla dzieci atrakcją turystyczną Serbii jest „Šarganska osmica”, czyli kolejka wąskotorowa, która kursuje między Mokrą Górą a Šargan Vitasi, przy granicy z Bośnią i Hercegowiną. Trasa jest krótka, dlatego nie będzie zbyt męcząca dla najmłodszych turystów.

Serbia – ciekawostki

Kraj ten może poszczycić się pięknymi krajobrazami, ale godna uwagi jest również pod względem mieszanki kulturowej, jaka tam panuje. Dzisiejszy naród serbski ukształtowany został przez wpływy bałkańskie, serbskie, węgierskie i tureckie.

Na terenie serbskiej twierdzy Golubac zginął z rąk Turków Zawisza Czarny. Belgrad, czyli stolica Serbii, jest jednym z najstarszych miast w Europie.

Serbowie są bardzo przyjaznym narodem. Zawsze pomogą w potrzebie, a nawet zaproszą zagubionego turystę do siebie do domu. Nie powinno odmawiać się wypicia kawy nawet u nieznajomego, bo jest to dużym nietaktem.

Serbia – zasady wjazdu

Obywatele Unii Europejskiej, a więc i Polacy, nie potrzebują paszportu do przekroczenia serbskiej granicy. Mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego, jeśli pobyt będzie miał charakter turystyczny i nie przekroczy 90 dni.

Serbia – co warto wiedzieć?

By nie narażać się na nieprzyjemności, a nawet agresję ze strony mieszkańców Serbii, najlepiej powstrzymać się do poruszania tematów związanych z Kosowem i wojną bałkańską. W kraju istnieje obowiązek meldunkowy i turysta ma 24 godziny od chwili przekroczenia granicy na zameldowanie się – w hotelu wszystkich formalności dokonuje administracja.

Co przywieźć z Serbii?

Z kraju tego można przywieźć regionalne produkty, jak wyjątkowe wino z jeżyn czy piwo Jelen. Dla smakoszy najlepsza będzie bałkańska rakija. Na prezent można wybrać pamiątki z Josipem Tito, byłym prezydentem Jugosławii, wełniane skarpety czy też ajvar – przysmak serbskiej kuchni.

Serbia – wycieczki fakultatywne w Serbii

Podczas wakacji można wybrać się na wycieczki fakultatywne, które pozwolą lepiej zrozumieć ten kraj i poznać jego największe atrakcje. Wśród możliwych propozycji wyjazdów urządzanych przez biura podróży i takich, które można sobie samodzielnie zorganizować, wymienić należy:

  • Wycieczka po północnej Serbii – w programie Novi Sad z twierdzą Petrovaradin z XVII wieku, barokowe miasto Sremski Karlovci, klasztor w „Świętej Górze Serbii” – Krušedol.
  • Klejnoty wschodniej Serbii – wycieczka obejmuje odwiedziny w średniowiecznym klasztorze Manasija, spacer po jaskinie Resava i wyprawę do wodospadu Veliki Buk oraz do źródła Krupaj.
  • Zachodnia Serbia – wycieczka obejmuje słynny Drina River House, drewnianą wioskę Mokra Góra oraz przejażdżkę pociągiem Sargan 8 Railroad.

Hotele w Serbii

W Serbii znajduje się wiele miejsc noclegowych, z których usług można skorzystać. Część z nich położonych jest w dużych miastach, jak Belgrad, ale inne można znaleźć na terenach o wysokich walorach krajobrazowych.

Wakacje z dziećmi w Serbii

Wraz z dziećmi można wybrać się na aktywne wakacje. Warto dostosować jedynie program zwiedzania i typ atrakcji turystycznych do wieku i preferencji najmłodszych uczestników wycieczki, by cały urlop był po prostu przyjemnością.  

Oferty cenowe – Serbia

Oferty wakacyjne do Serbii mogą obejmować pobyt w hotelu o wybranym standardzie z wyżywieniem lub bez, w dowolnym terminie. Głównie właśnie od tych trzech kwestii zależy koszt oferty. Warto zwrócić uwagę na propozycje last minute do Serbii, ponieważ przy rezerwacji niemal dosłownie na ostatnią chwilę ceny bywają bardzo atrakcyjne.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Serbia - mapa

Poradnik turystyczny - Serbia

Warto przed wyjazdem dowiedzieć się nieco więcej o tym kraju. Nasz miniprzewodnik po Serbii może okazać się dla Ciebie bardzo pomocny.

Ile trwa lot do Serbii?

Lot pomiędzy jednym z polskich lotnisk a Serbią, np. lotniskiem w Belgradzie, trwa około 1 godzinę i 40 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Serbii?

Walutą obowiązującą w Serbii jest denar serbski. Jednak w wielu miejscach, np. na autostradzie czy w Belgradzie, można płacić w euro.

Jakich cen można się spodziewać w Serbii?

W supermarketach i sklepach można spodziewać się takich cen jak:

  • piwo Bavaria 0,5 l – 131,99 RSD,
  • papier toaletowy 10 rolek – 299 RSD,
  • grapefruit 1 kg – 89,99 RSD,
  • jabłka 1 kg – 69,99 RSD,
  • kawa rozpuszczalna Nescafe Gold 190 g – 929,99 RSD,
  • jaja 10 szt. – 189,99 RSD,
  • sok jabłkowy 1,5 l – 129,99 RSD.

Jaki transport wybrać w Serbii?

Drogi są w dobrym stanie, dlatego warto wynająć na miejscu samochód. Na dłuższych trasach można podróżować autobusami, ale i koleją. Przewozy pociągiem świadczy Beovoz czy Zeleznice Srbije, czyli Koleje Serbskie. W Belgradzie można poruszać się taksówkami, które nie są zbyt drogie, ale trzeba uważać, by wybierać te z korporacji taksówkarskich. Belgradzki transport miejski obejmuje autobusy, tramwaje i trolejbusy.

Co oferuje lokalna kuchnia w Serbii?

Wakacje mogą być okazją do tego, by skosztować lokalnych przysmaków. Wśród nich warto wymienić:

  • Gibanicę – ciasto nadziewane z serem.
  • Cicvarę – kaszka kukurydziana gotowana na mleku.
  • Ćevapčići – niewielkie kotleciki z mielonych mięs, z czosnkiem, ostrą papryką i pieprzem.
  • Leskovačka Pljeskavica – kotlet mielony ostro przyprawiony, pieczony na grillu.
  • Pasulj – zupa fasolowa z białą i czerwoną fasolą.
  • Ajvar – pasta paprykowa.

Serbia – pogoda

Klimat panujący w tym kraju porównać można z klimatem w Polsce. Jest jednak nieco cieplejszy – zimy są krótsze i łagodniejsze, a lata bywają gorętsze. Najlepiej odwiedzić Serbię w wakacje, kiedy pogoda dopisuje, a miejsca turystyczne są bardziej dostępne.

Przydatne informacje