Rumunia na wakacje

Rumunia, chociaż turystycznie mało odkryta, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zachwyca kąpielami w Morzu Czarnym, górskimi wędrówkami czy wycieczkami w delcie Dunaju. Dodatkowo urzeka folklorem, cygańską muzyką i niezwykłą życzliwością mieszkańców.

Najlepiej ocenione hotele w Rumunii

Wczasy w Rumunii

Rumunia to idealne miejsce na rodzinne wakacje na Wybrzeżu Morza Czarnego, również w taniej formule last minute dzięki której zaoszczędzimy trochę gotówki. Plaże są długie i piaszczyste, urzekają malowniczymi widokami i nie są latem tak tłumnie oblegane jak inne nadmorskie kurorty w Europie. Wczasowiczów z pewnością ucieszą niskie ceny oraz mnogość atrakcji, jakich mogą doświadczyć w licznych wypożyczalniach sprzętu do uprawiania sportów wodnych, w restauracjach, knajpkach, hotelach i na nadmorskich promenadach. Wzgórza i doliny, prześliczne pasma górskie zachęcają do pieszych czy rowerowych wycieczek.

Warte odwiedzenia podczas wakacji w Rumunii są zabytkowe miasteczka ze średniowiecznymi klasztorami i zabytkowymi cerkwiami. Do najpiękniejszych rejonów niewątpliwie należy delta Dunaju z najgłębszym kanionem Europy – wąwozem Bicaz. Fani wakacyjnej przygody chętnie odwiedzają północny region, czyli Transylwanię (Siedmiogród) z zamkiem Poienari zamieszkiwanym legendarnie przez Hrabiego Drakulę.

Rumunia - co warto zwiedzić i zobaczyć?

Podczas wakacji zwiedzanie zabytkowych miasteczek warto rozpocząć od stolicy kraju – Bukaresztu. Spacerując między starówkowymi uliczkami natkniemy się na współistniejące klasztory i cerkwie, monumentalne budowle, olbrzymie parki i ogrody, liczne kafejki i restauracje. Historyczne i kulturowe dziedzictwo Rumunii poznamy także w Konstancji i Krajowej, odwiedzając średniowieczne zamki i pałace w Siedmiogrodzie, Hunedoarze czy Branie.

W Bukowinie warte odwiedzenia są malowane monastery, czyli prawosławne domy modlitwy zakonników, a w Sapanie Wesoły Cmentarz. Wycieczka objazdowa po Dolinie Izy i wioskach takich jak Bogdan Voda, Borsa i Barsna dostarczy niezapomnianych przeżyć podczas wczasów w Rumunii. Obok drewnianych cerkwi z XV wieku i wiszących mostów żyją blisko natury ludzie ubierani wciąż w tradycyjne stroje. Warto odwiedzić także wioski starowierców, a wśród nich jedyny na świecie kobiecy klasztor tego odłamu religijnego w Slava Rusa.

Wczasy w tym pięknym kraju zachęcają do skorzystania z leczniczych właściwości któregoś z siedemdziesięciu słynnych uzdrowisk termalnych takich jak Baile Felix, Sinaia, Vatra Dornei czy Ocna Sibiului. Część z obiektów uzdrowiskowych i hoteli znajduje się w górskich kurortach słynących z narciarskich stoków obleganych w sezonie zimowym.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Gdzie leży Rumunia - mapa

Pogoda, porady dla turystów

Rumunia to kraj o umiarkowanym klimacie, czyli charakteryzuje się zbliżonymi do polskich warunkami pogodowymi. Na wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia, warto wybrać się tutaj na tanie wczasy i korzystać z krajoznawczych wycieczek. Lata są słoneczne, chociaż średnie temperatury nie należą do bardzo wysokich. Lipiec i sierpień to świetny okres na błogie plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Zimy charakteryzują się obfitymi opadami śniegu, co sprzyja szaleństwom na karpackich stokach górskich.

Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego wizyta w tym kraju dla polskiego turysty możliwa jest za okazaniem jedynie dowodu osobistego. Na wczasach warto posiadać przy sobie gotówkę, ponieważ kantory, bankomaty i banki występują jedynie w stolicy i większych miastach. Wartym odnotowania jest fakt, że w tym kraju podróżowanie autostopem jest płatne. Kierowcy za podwiezienie turystów domagają się zapłaty równoważnej biletowi w autobusie.

W Rumunii mieszka wielu Polaków (szczególnie na Bukowinie), potomków górników z Wieliczki i Bochni, którzy przybyli tutaj do kopalni soli kilkaset lat temu. Funkcjonują tam Domy Polskie organizujące fantastyczne imprezy integracyjne z polskimi piosenkami ludowymi, tańcami oraz staropolskim jadłem.

Przydatne informacje