• Wizę otrzymasz na granicy, jeśli planujesz pobyt do 90 dni.
 • Ważność paszportu musi obejmować przynajmniej cały okres planowanego pobytu.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień, zaleca się szczepienia przeciwko WZW A i B, dur brzuszny.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/maroko/idp

Fes

Jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na całym świecie jest znajdujący się w Maroku Fez. Jeśli szukasz miejsca na wakacje, w którym poczujesz nutkę egzotyki, zobaczysz fascynujące zabytki i spróbujesz pełnych aromatu dań, Fez to bardzo dobry wybór.

Fez na wakacje

Położony w Maroku Fez to jedno z tych miast, w których naprawdę warto spędzić urlop. Zastaniesz tutaj piękną pogodę, która utrzymuje się praktycznie przez cały rok, mnóstwo interesujących zabytków, będziesz mieć możliwość poznania kuchni jakże odmiennej od naszej. Pamiętaj jednak, że obowiązuje tutaj zupełnie inna kultura. Wychodząc wycieczkę, zadbaj o strój, który nie będzie obrażał miejscowych. Lepiej unikaj ubrań, które nadmiernie odsłania ciało, chyba że zamierzasz spędzać czas przy hotelowym basenie.

Fez – co zobaczyć?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast arabskich. To oznacza, że naprawdę jest tutaj co zobaczyć. Na uwagę zasługuje szczególnie fakt, że znajdująca się w Fezie Medyna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ona również najstarsza na świecie. Nie zapominaj o tutejszych bazarach, które dla europejskich turystów są ogromną atrakcją.

Fez – atrakcje

Atrakcje turystyczne Fezu w Maroku są bardzo różne, co oznacza, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wypoczywając w tej części świata, warto udać się między innymi na tutejsze punkty widokowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim dwa:

 • Borj Sud (Wieża Południowa) - Jest to fort, który znajduje się wzgórzu w pobliżu medyny. Możesz stąd podziwiać zapierający dech w piersiach widok na historyczną część miasta, a także wzniesienia, które je otaczają. Warto być tu bardzo wcześnie – im później, tym więcej ludzi.
 • Borj Nord (Wieża Północna) - Twierdza ta znajduje się po przeciwnej stronie, co oznacza, że będziesz mógł spojrzeć na miasto z innego punktu widzenia. Odwiedzając to miejsce, możesz zobaczyć również Groby Merynidów.

Odpowiadając na pytanie co zobaczyć w Fezie, nie można pominąć Medyny. Znajdziesz tutaj wiele ciasnych, klimatycznych uliczek, po których niewątpliwie warto pospacerować. Nie możesz pominąć tutejszych targowisk, na których można kupić nie tylko aromatyczne przyprawy, ale również piękną ceramikę i tkaniny.

Nawet jeśli zdecydowałeś się na wczasy w Fezie all inclusive, koniecznie znajdź chwilę na odwiedzenie marokańskich bram. Będzie to świetne urozmaicenie czasu spędzanego przy hotelowym basenie. Do tych najbardziej interesujących zalicza się Bab Bou Jeloud, czyli Błękitna Brama oraz Bab L’Makhzen, które tak naprawdę są drzwiami prowadzącymi do pałacu królewskiego. Pamiętaj, że możesz zobaczyć je tylko z jednej strony.

Atrakcje i ciekawe miejsca

Fés

Fés

Fes jest jednym z czterech królewskich miast Maroka. Jest to największe średniowieczne miasto na świecie. Zostało założone na początku 9 wieku przez Idrís II i z czasem stało się najważniejszą kulturalną stolicą kraju. Mieściły się tam instytucje religijne oraz uniwersytety. Gromadzili się tu wybitni naukowcy i artyści, dlatego na turystów czeka sporo zabytków. Centrum miasta (medina), ze względu na swój wyjątkowy charakter, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający mogą zobaczyć starożytny bazar, wąskie uliczki z tradycyjnymi sklepami rzemieślniczymi, stylowe kawiarnie, restauracje i stragany z jedzeniem. Orientalną atmosferę potęgują wszechobecne osły niosące ciężkie ładunki. W mieście znajduje się również wiele perełek architektonicznych, w tym ozdobna brama Bab Bou Jeloud, XIV-wieczna medresa Bou Innania oraz urocza dzielnica andaluzyjska. Wizyta w mieście nie byłaby kompletna bez odwiedzenia jednej z tradycyjnych fabryk farbowania skóry. Tutejsze wyroby skórzane są znane na całym świecie.

Kultura Architektura Miasta / Place / Ulice

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Fes - mapa

Poradnik turystyczny - Fes

Maroko jest jednym z tych miejsc na świecie, które gwarantują udany urlop. Przyciąga tutaj nie tylko piękna pogoda, ale również niezwykle smaczna kuchnia, a także interesujące zabytki. Hotele w Fez również nie rozczarowują. Nawet najbardziej wymagający turyści znajdą obiekt, który w pełni spełni ich oczekiwania.

Ile trwa lot do Fezu?

Wiesz już, co zobaczyć w Fezie. Z pewnością zastanawiasz się więc, jak dużo czasu potrzeba, aby dotrzeć do słonecznego Maroka. Podróż nie jest tu krótka – na ogół lot trwa od 4 do 5 godzin. Dla osób, które nie przepadają za podróżowaniem samolotem może to być dużo. Warto jednak pamiętać, że kiedy zobaczysz Fez, szybko zapomnisz o niedogodnościach związanych z dotarciem do niego.

Jaka waluta obowiązuje w Fezie?

Fez leży w Maroku, co oznacza, że obowiązującą walutą jest tutaj dirham. Ciekawostką jest fakt, że jego nazwa nawiązuje do starogreckiej drachmy, która była walutą obowiązującą również w Kartaginie. W roku 1925 zdecydowano o zastąpieniu dirhamów frankami marokańskimi. Już jednak w roku 1960 wycofano się z tej decyzji.

Jakich cen można się spodziewać w Fezie?

Za małą wodę mineralną trzeba zapłacić około 2 dirhamy, czyli w przeliczeniu niecałą złotówkę. Pół litrowa Coca-cola to koszt około 5,5 dirhamów, zaś za jedną bagietkę trzeba zapłacić mniej więcej 3 dirhamy. Jak widać, ceny nie są tu wygórowane.

Jaki transport wybrać w Fezie?

Niezależnie od tego, czy kupisz wakacje w Fezie first minute, czy raczej znajdziesz wycieczkę last minute w Fez, powinieneś wiedzieć, jaki transport w mieście wybrać. Dobrym wyborem okazują się być taksówki. Do wyboru masz tak zwane taksówki petit oraz grand. W tych pierwszych podróżować może maksymalnie trzech pasażerów, te drugie są znacznie większe.

Co oferuje lokalna kuchnia w Fezie?

Jeśli zaliczasz się do miłośników aromatycznych przypraw, kuchnia marokańska na pewno Cię nie rozczaruje. Oferuje ona szeroki wybór dań, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można śmiało powiedzieć, że atrakcje Fezu w Maroku to również tutejsze dania.

Koniecznie musisz skosztować kuskus, który uznawany jest wręcz za potrawę narodową. Spróbować warto również tajinu, który przyrządzany jest w naczyniu o tej samej nazwie. Wewnątrz glinianego lub ceramicznego stożka znajdziesz różne składniki. Mogą to być orzechy, kurczak, pomidory, jagnięcina, marchew, cebula. Rodzynki czy morele. Inne marokańskie dania, które zachwycają turystów to między innymi:

 • harira,
 • pastilla,
 • baghri.

To oczywiście jedynie niewielka część tego, co miłośnikom kuchni oferuje Fez.

Fez – pogoda

Zastanawiasz się czy warto wybrać Fez na wakacje? Odpowiedź jest prosta: oczywiście! Pamiętaj, że tym, co przyciąga tu turystów są nie tylko zabytki, ale również aura. Pogoda w Fezie jest przyjazna przez większą część roku. Pamiętaj, że udany urlop spędzisz tutaj od maja aż do października. Jeśli wysokie temperatury nie są jednak tym, co sprawia Ci szczególną przyjemność, zrezygnuj z wyjazdu w lipcu oraz sierpniu.

 

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 27 °C w nocy 18 °C

 • Temperatura wody 19 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 26 °C w nocy 15 °C

 • Wtorek 26 °C w nocy 13 °C

 • Środa 28 °C w nocy 12 °C

 • Czwartek 28 °C w nocy 14 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 15 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 16 °C woda 17 °C

 • Marzec Mar 19 °C woda 17 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 18 °C

 • Maj Maj 23 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 28 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 34 °C woda 23 °C

 • Sierpień Sie 34 °C woda 24 °C

 • Wrzesień Wrz 31 °C woda 23 °C

 • Październik Paź 24 °C woda 22 °C

 • Listopad Lis 19 °C woda 20 °C

 • Grudzień Gru 16 °C woda 18 °C

Przydatne informacje