Malezja na wakacje

Malezja to synonim udanych wczasów dla wszystkich miłośników wypoczynku i poznawania dalekowschodnich kultur. Orientalna kuchnia, starożytne świątynie, luksusowe plaże i hotele – to tylko niektóre rzeczy, którymi na wczasy Malezja przyciąga turystów.

Najlepiej ocenione hotele w Malezji

O Malezji...

Malezja jest państwem niezwykle zróżnicowanym kulturowo, chociaż pod względem etnicznym dominują w nim muzułmanie. Nie brak jednak silnego wpływu buddyzmu i hinduizmu, coraz częściej na stałe do Malezji przeprowadzają się Europejczycy i Australijczycy. Wszystko to dzięki niezwykłej atmosferze i ofercie turystycznej, która jest tak interesująca zarówno w wariancie wczasów w Malezji, wycieczki last minute, czy też podróży ukierunkowanej na zwiedzanie zabytków.

Malezja usytuowana jest na Półwyspie Malajskim; na wyspie Borneo graniczy lądowo z Brunei i Indonezją, a w obrębie kontynentu azjatyckiego z Singapurem i również z Indonezją. W zachodnim obszarze Malezji znajduje się stolica państwa – Kuala Lumpur, zamieszkiwana przez półtora miliona mieszkańców (ludność kraju liczy 28 mln obywateli). Malezję rocznie odwiedzają miliony turystów, spragnionych nieziemskich plaż, atrakcji i zabytków.

Zwiedzanie popularnych atrakcji Malezji

Malezja jest bardzo zróżnicowanym państwem, w którym nadmorskie kurorty, bogate w najbardziej luksusowe hotele i szerokie plaże, przeplatają się z małymi miejscowościami i wioskami w głębi lądu, zachowującymi swój dawny klimat. Lot na wczasy do Malezji zaowocuje możliwością zwiedzenia mnóstwa świątyń, pałaców i innych ciekawych obiektów architektonicznych.

Jedną z wizytówek Malezji jest czterdziestodwumetrowy posąg hinduskiego boga wojny – Lorda Muragana. Znajduje się on w Batu, przy gigantycznym kompleksie jaskiń, oddalonych od Kuala Lumpur o jedyne 13 kilometrów. Prawie nieograniczoną liczbę zabytków w trakcie wycieczki do Malezji zwiedzić można na wyspie Pekang – m.in. w George Town ze starożytną starówką wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Zupełnie inny klimat napotkać można na wyspie Langkawi, słynnej ze względu na szerokie plaże, błękitny ocean i świetną infrastrukturę gastronomiczno-hotelarską. Na Langkawi znajduje się także najwyższy most świata – Sky Bridge.

Podczas wycieczki nie można zapominać o zwiedzeniu samej stolicy, Kuala Lumpur, w której tradycja łączy się z nowoczesnością. Warto zwiedzić świątynię Thean Hou, zobaczyć dzielnicę indyjską (Little India) i wejść na taras widokowy wież Petronas Towers.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Mapa Malezji

Malezja - klimat, temperatury, kiedy jechać?

Niezwykły klimat Malezji sprawia, że jest to miejsce, z którego nie chce się wracać. Pytanie jednak brzmi, kiedy najlepiej pojechać do Malezji na tanie wczasy? W Malezji istnieją tylko dwie pory roku – pora deszczowa i sucha. Występuje tu klimat równikowy z tendencjami klimatu tropikalnego (na dużym obszarze Malezji, poza miastami, rosną lasy tropikalne).

Istotny wpływ na pogodę mają cyrkulacje monsunowe. Deszczowa pora trwa mniej więcej w europejskim sezonie jesienno-zimowym (październik-marzec), podczas gdy pora sucha występuje od kwietnia do września. Decydując się na wczasy w porze deszczowej, nie trzeba się jednak obawiać opadami, gdyż te najczęściej występują w nocy, wieczorem i rano, pozostawiając dni słoneczne i przyjemne. Ze względu na klimat równikowy w Malezji przez cały rok jest naprawdę bardzo ciepło. Średnie temperatury roczne we dnie wynoszą ponad 31℃. W nocy temperatury oscylują wokół 22-24℃.

Malezja to idealne miejsce na tanie wczasy zarówno dla osób, których przyciągają szerokie plaże z jasnym piaskiem, jak i dla turystów uwielbiających sporty wodne. Temperatura wody przybrzeżnej przy popularnych kurortach oscyluje wokół 28-30℃. Dodawszy do tego bogatą ofertę hotelową, Malezja staje się wymarzonym kierunkiem podróży!

Przydatne informacje