Łotwa

Europa Wschodnia oferuje wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Wśród krajów nadbałtyckich na uwagę turystów szczególnie zasługuje Łotwa.

Najlepsze kierunki

Najlepiej ocenione hotele

Dodo

Dodo

Ocena: 3/5

Łotwa, Ryga

od 518 za osobę

Wakacje na Łotwie

Łotwa, ze stolicą w Rydze, określana jest mianem kraju tysiąca jezior, głównie z uwagi na fakt, że znajduje się tu ich około 5000, głównie pochodzenia polodowcowego. Decydują one o urozmaiconej rzeźbie krajobrazu, wraz ze wzniesieniami morenowymi. Spędzając wakacje w Łotwie, właściwie można poczuć się tak jak w Polsce. Znajdują się tu piękne plaże nad Bałtykiem, wielowiekowe zabytki i atrakcje dla turystów w każdym wieku. Łotwa oferuje rozrywkę kulturalną, a także możliwość podziwiania cudów natury.

Łotwa - co warto zobaczyć?

Na plan pierwszy wśród ciekawych miejsc wartych odwiedzenia na Łotwie wysuwa się Ryga, czyli stolica kraju. Położone nad rzeką Dźwiną miasto u ujścia do Zatoki Ryskiej jest głównym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym, naukowym i administracyjnym kraju. To do Rygi udaje się też najwięcej turystów jeżdżących na urlop czy na wycieczkę na Łotwę. W stolicy warto zobaczyć m.in. starówkę, gdzie średniowieczne zabudowania mieszkalne zestawione są z wielopiętrowymi, smukłymi kamienicami utrzymanymi w stylu gotyckim. Zwiedzić można romańsko-gotycką katedrę czy pozostałości klasztoru Cystersów – obie atrakcje datowane na XIII wiek. Do najciekawszych obiektów sakralnych w Rydze zalicza się ponadto kościół św. Piotra z wysoką na 123 m wieżą, kościół św. Jakuba z XIII wieku czy św. Jana z XIV wieku oraz barokowy kościół św. Piotra i Pawła z XVIII wieku. Turyści najczęściej docierają także do zamku, murów obronnych i cytadeli w stolicy Łotwy.

Na północny zachód od Rygi nad Bałtykiem położona jest Jurmała, główna atrakcja turystyczna i kurort łotewski. Składa się z kilku mniejszych osiedli o charakterze uzdrowiskowym, jak Sloka, Kauguri czy Kemeri. Można skorzystać tu z pięknych piaszczystych plaż i po prostu wypoczywać albo wybrać się do miejsca Balta Kapa, czyli Białej Wydmy z ruchomą rzeką wpadającą tu do morza czy też drewnianą kładką po Parku Narodowym Kemeru. Uzdrowiska te znajdują się w Parku Narodowym Gauja, a tam można podziwiać trzy zamki i liczne jaskinie, z których wiele jest otwartych dla zwiedzających. Na obrzeżach parku znajduje się Sigulda, nazywana „Małą Szwajcarią”. Znajdują się tu ruiny średniowiecznych twierdz.

Drugim co do wielkości miastem na Łotwie jest Dyneburg, a ono samo słynie z takich zabytków jak katedra św. św. Borysa i Gleba z 1905 roku, ruin carskiej twierdzy carów Aleksandra I i Mikołaja I czy kościół św. Piotra.

Godnym zobaczenia miejscem jest miasto Kuldiga o średniowiecznej zabudowie, słynące z pięknych wodospadów Bentas Rumba. Znajduje się tu także słynny łotewski kościół pod wezwaniem św. Trójcy z 1672 roku.

Wycieczki fakultatywne na Łotwie

W ramach wakacji warto wybrać się na organizowane na miejscu wycieczki fakultatywne, takie jak:

 • Wycieczka na Świętą Górę Krzyży, do Pałacu Rundale i na Zamek Bauska – to urzekająca podróż przez kraj bałtycki, która pozwoli lepiej poznać jego historię i kulturę.
 • Wycieczka do Parku Narodowego Gauja – w programie wycieczki znajdują się wizyta w parku, odwiedziny na zamku New Sigulda, dolina rzeki Gauja czy zamek Turaida z czerwoną fasadą.
 • Szlak bagienny Parku Narodowego Kemeri w pobliżu Rygi – spacer po Parku Narodowym Kemeri, nieopodal Jurmały, pozwalający na podziwianie lokalnej fauny i flory.

Oferty cenowe – Łotwa

Oferty wakacyjne na Łotwie obejmować mogą m.in. wyjazd na 7 dni do Rygi bez wyżywienia, w lipcu, do 3-gwiazdkowego hotelu z przelotem w cenie. Koszt takiego wyjazdu wynosi od około 1200 zł od osoby. Pobyt na 7 dni w 4-gwiazdkowym hotelu ze spa, ze śniadaniem i przelotem, w pierwszej połowie lipca kosztuje od około 1650 zł od osoby. Warto przeglądać oferty last minute na Łotwę, ponieważ można znaleźć ciekawe propozycje cenowe.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Łotwa – hotele z najlepszymi opiniami

Tomáš S.

Ocena 4,5 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 18.7. - 22.7.2023 Oceniono: Sierpień 2023

Wellton Elefant Ocena: 4/5 Łotwa, Ryga

Noclegi i śniadania w standardzie, dobry dojazd do centrum pobliskimi przesiadkami. Parking płatny iz możliwością wyboru miejsca (ulica, parking zewnętrzny, garaż podziemny - wg ceny).

Noclegi i śniadania w standardzie, dobry dojazd do centrum pobliskimi przesiadkami. Parking płatny iz możliwością wyboru miejsca (ulica, parking zewnętrzny, garaż podziemny - wg ceny).

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 4,0 / 5

Cena 4,0 / 5

Zakwaterowanie
Klasyczny pokój z trzema łóżkami, jednym dłuższym stołem przy ścianie i dwoma krzesłami, funkcjonalną klimatyzacją, łazienką z toaletą i przyborami higienicznymi oraz ręcznikami.

Wyżywienie
Klasyczny bufet, kawa, herbata, soki, owoce, warzywa...

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (1)

Łotwa – Hotele z opiniami

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Łotwa - mapa

Poradnik turystyczny - Łotwa

Jadąc na wakacje na Łotwę, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym kraju.

Ile trwa lot na Łotwę?

Czas przelotu pomiędzy jednym z polskich lotnisk a lotniskiem w Rydze wynosi około 2 godzin.

Jaka waluta obowiązuje na Łotwie?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać na Łotwie?

W sklepach i supermarketach można spodziewać się takich cen jak:

 • borówki amerykańskie 400 g – 3,99 euro,
 • gruszki Konferencja 1 kg – 1,29 euro,
 • jajka 10 szt. – 1,99 euro,
 • śmietana 35% 500 g – 2,49 euro,
 • mleko 2,5% 1 l – 0,99 euro,
 • pizza mrożona hawajska 2 × 320 g – 5 euro,
 • woda mineralna 1,5 l – 0,59 euro.

Jaki transport wybrać na Łotwie?

Transport nie jest dobrze zorganizowany i opiera się na pociągach (marszrutkach) i autobusach. Kolej właściwie obsługuje jedynie aglomerację w Rydze, a na dalszych trasach tabor jest przestarzały. Lepiej więc korzystać z autobusów.

Łotwa – ciekawostki

Największym skupiskiem Polonii na Łotwie jest Dynenburg, stąd też wielu polskich turystów odwiedza to miasto.

Parkingi przy większości atrakcji turystycznych zwykle są dodatkowo płatne. Ponad połowa powierzchni kraju to lasy, przez co jest to jedno z najbardziej zielonych państw w Europie. Łotwa miała kiedyś własną kolonię i była to wyspa Tobago na Karaibach.

Łotwa – plaże

Piękne plaże z drobnym piaskiem znajdują się w Jurmale. Tuż za nimi ciągną się wydmy i pasmo iglastego lasu. Pomimo faktu, że samo miasto jest dużym kurortem turystycznym, plaże nie są tak zatłoczone, jak mogłoby się wydawać.

Co przywieźć z Łotwy?

Z Łotwy warto przywieźć jako pamiątkę z podróży np. ikony, pisanki i kraszanki wielkanocne, wykonywane tu tradycyjną metodą, ale także wyroby z bursztynu i srebra.

Co oferuje lokalna kuchnia na Łotwie?

Potrawa, z jakiej słynie Łotwa, to jej czarny chleb, wypiekany z mąki żytniej z dodatkiem słodu. Chleb ten nazywany jest rupjmaize. Podczas pobytu warto spróbować również kremowego masła z uprażonymi nasionami konopi, a także wędzonej ryby, np. dorsza.

Pogoda – Łotwa

Najcieplejszymi miesiącami na wyjazd są czerwiec, lipiec i sierpień. Zimy bywają mroźne i śnieżne.

Ryga

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Przydatne informacje