Amman na wakacje

Niezależnie od tego, czy interesujesz się sztuką, historią, jedzeniem, czy wypoczynkiem, Amman na wiele do zaoferowania jako destynacja wakacyjna. Stolica Jordanii ma bogatą historię, nowoczesną architekturę i wspaniałe plaże nad Morzem Martwym.

Amman na wczasy

W Ammanie przed wiekami prężnie rozwijały się największe cywilizacje świata, takie jak rzymska i bizantyjska. Obecnie także jest postrzegany jako bardzo ważny ośrodek kultury i sztuki na Bliskim Wschodzie. Amman położony jest na płaskowyżu, w północnej części Jordanii. Najstarszą zamieszkaną górą w Ammanie jest Jabal Amman. To centrum kultury i sztuki stolicy, działa tam wiele galerii i pracownii artystycznych. Słynna brukowana Rainbow Street biegnie wśród licznych kawiarnii i restauracji.

Wakacje w stolicy Jordanii warto zacząć od odpoczynku na pięknej plaży położonej nad Morzem Martwym. Plaża jest czysta, zadbana i można na niej skorzystać z leżaków, parasoli. Znajduje się nieopodal kurortu, razem z siecią hoteli, restauracji i innych rozrywek np. wypożyczalniami sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Hotele na wybrzeżu gwarantują luksus i wypoczynek na najwyższym poziomie. Do wielu z nich znajdziemy oferty last minute, co jest szansą na tanie wczasy.

Co warto zwiedzić w Ammanie?

Jordania staje się coraz popularniejszą destynacją na wakacje, a liczne hotele kuszą perspektywą tanich wczasów. Amman to także idealne miejsce dla miłośników błądzenia po magicznych uliczkach Bliskiego Wschodu.

Spokojna dzielnica Jabal Al Weibdeh jest intelektualnym centrum Ammanu, historycznie domem dla lewicujących skrzydłowych, artystów i pisarzy. Stylowe budynki w kolorze piasku były niegdyś pracowniami artystów, a dziś są miejscem kulturalnych spotkań, galerii artystycznych i modnych kawiarni. Najważniejsze zabytki w tej okolicy to Plac Paryski i Darat Al Funun – wiodąca instytucja artystyczna w regionie.

Sercem Ammanu jest śródmieście otoczone siedmioma wzgórzami. W okolicy warto odwiedzić Meczet Grand Husseini, Tuż za świątynią znajduje się rynek owoców i warzyw, na którym zawsze jest gwarno i pięknie pachnie. Na typowych arabskich targach z bibelotami można znaleźć ręcznie robione, dywany i tkaniny.

Z historycznych zabytków wrażenie robi cytadela. Znajduje się na najwyższym wzgórzu Ammanu, Jebel Al Qala’a, gdzie w starożytności rozwijała się osada obronna, poprzedniczka dzisiejszej stolicy. Na miejscu znajdują się Świątynia Herkulesa i Pałac Ummayad.

Amman - Najlepiej ocenione hotele

Amman - Najczęściej kupowane hotele

Amman - Ostatnio kupione hotele

Amman - pogoda, porady, ciekawe wydarzenia

Amman, jak i cała Jordania, leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Panują tam suche, dość chłodne zimy i słoneneczne lata, które często są gorące ale nie muszą być ze względu na wysokie położenie płaskowyżu, na którym leży Jordania nad poziomem morza. Opady są rzadkie, ale najczęściej występują w okresie między grudniem a lutym. Temperatury wahają się od około 7 stopni w styczniu do 25-30 stopni w lipcu.

Amman można odwiedzić przez cały rok, tanie wczasy są łatwiejsze do zaplanowania poza sezonem np. zimą lub jesienią. Ktoś kto nie lubi upałów powinien rozważyć też wiosnę. Nie mniej jednak, liczne hotele i pensjonaty przygotowują specjalne oferty last minute i zniżki, by przyciągnąć turystów na wakacje do Jordanii. Także bilety lotnicze są coraz tańsze.

Jordania obfituje w kolorowe festiwale. Jeden z nich odbywa się w okolicy Ammanu, w miejscowości Al-Azrak. Festival ma na celu promocję kultury lokalnej społeczności jak sztuki, zwyczajów, strojów, czy rękodzieła. Podczas festiwalu można posłuchać regionalnej muzyki, zatańczyć tradycyjne tańce czy skosztować lokalnych potraw. Innym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Ammanie. Oragnizuje go niezależna grupa teatralna, która promuje regionalne talenty i dzieła.

Pogoda teraz

 • Temperatura 17 °C w nocy 11 °C

 • Temperatura wody 21 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Śr 18 °C w nocy 12 °C

 • Czw 15 °C w nocy 9 °C

 • Pt 13 °C w nocy 9 °C

 • Sob 17 °C w nocy 10 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 12 °C woda 19 °C

 • Luty Lut 13 °C woda 18 °C

 • Marzec Mar 16 °C woda 18 °C

 • Kwiecień Kwi 22 °C woda 19 °C

 • Maj Maj 27 °C woda 21 °C

 • Czerwiec Cze 30 °C woda 25 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 27 °C

 • Sierpień Sie 31 °C woda 28 °C

 • Wrzesień Wrz 30 °C woda 28 °C

 • Październik Paź 26 °C woda 26 °C

 • Listopad Lis 19 °C woda 24 °C

 • Grudzień Gru 14 °C woda 21 °C

Przydatne informacje