Wakacje w Holandii

Holandia to kraj pełen życia, zmian i ciekawych atrakcji. Można tutaj zwiedzać, cieszyć się obfitością hoteli, restauracji i niemal wszędzie dostać się rowerem. Oprócz perełek architektonicznych, miejsc, w których działa się historia, można tutaj także zachwycać się naturą i pięknem różnorodnych widoków. Wczasy w Holandii to okazja, by zrelaksować się zarówno aktywnie, jak i leniuchując oraz korzystając z licznych udogodnień.

Najlepsze kierunki w Holandii

Najlepiej ocenione hotele w Holandii

Olympic

Ocena: 3/5

Holandia, Amsterdam, Amsterdam

od 1 517 za osobę

Westcord Art

Westcord Art

Ocena: 3/5

Holandia, Amsterdam, Amsterdam

od 1 872 za osobę

Co warto zobaczyć w Holandii?

Wybierając się na wczasy do Holandii nie sposób pominąć wiatraków. Kraj ten bowiem jest z nimi kojarzony, podobnie jak z tulipanami czy Dzielnicą Czerwonych Latarni w Amsterdamie. Niewątpliwie najbardziej charakterystycznym miejscem, które trzeba zobaczyć w tej części świata są wiatraki w Kinderdijk, nieopodal Rotterdamu. W 1997 roku zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W Kinderdijk ulokowanych jest aż 19 zabytkowych wiatraków wykonanych z drewna, które powstało po to, by osuszyć teren, na którym się znajdują. Wcześniej było ich prawdopodobnie więcej. 

Nietypowe atrakcje w Holandii

Holandia oprócz wielkich miast, które są znane na całym świecie, posiada także ciekawe wioski. Jedną z nich jest Giethoorn, która należy do gminy Steenwijkerland. Wyróżnia się ona nieco weneckim klimatem, bowiem wiele tutaj mostów, wodnych ścieżek oraz poruszających się po nich łodzi. Te ostatnie są środkami transportu, dzięki którym można się dostać z miejsca na miejsce. Poza tym w wiosce tej można bez końca cieszyć się krajobrazami jeżdżąc na rowerze oraz odpoczywać nad jednym z kilku znajdujących się tu jezior torfowych. Można tutaj także spróbować takich atrakcji jak deski surfingowe, czy łodzie zderzakowe. Jak widać w Giethoorn nie sposób się nudzić.

Holandia – co zobaczyć?

Holandia to kraj, który potrafi zaskoczyć i zauroczyć. Na pewno warto tutaj zobaczyć słynny Ogród Japoński, który stanowi charakterystyczne miejsce kojarzone z Landgoed Clingendeal. Zakątek ten można odnaleźć pomiędzy takimi miastami jak Wassenaar oraz Haga. Co ciekawe miejsce to ma aż 6800 metrów kwadratowych i jest jedynym ogrodem tego typu w całym kraju. Wiele tu unikatowych gatunków roślin, krzewów oraz drzew. To, co wyróżnia ten zakątek spośród innych tego typu na świecie, to fakt, że w ogrodzie tym wiele jest urzekających warstw mchu, lampionów, a także są w nim posążki Buddy. Ogród ten dostępny jest dla odwiedzających w miesiącach maju i czerwcu oraz w październiku.

Równie piękna natura czeka w Parku Narodowym Hoge Veluwe. Park ten to przede wszystkim magiczne wrzosy, lasy i cudowne wydmy. To ciekawy teren pod względem geologicznym, a jednocześnie z niezwykłą historią. Miejsce to bowiem posiada glebę, która powstała już w czasie epoki lodowcowej. Dawniej wykorzystywano to miejsce jako pastwisko dla owiec, dziś stanowi okazję do zwiedzania i odpoczynku w naturze. Można tu zachwycać się jeziorem, cieniem drzew, a także morenami wschodnimi i południowymi.

Plaże w Holandii

Być może trudno w to uwierzyć, ale Holandia jest kierunkiem, który pozwala wypoczywać na plażach, przy czym ma liczącą około 450 km linię brzegową. Najpopularniejszą plażą w kraju jest ta w Scheveningen – Sea Life, na wybrzeżu blisko Hagi. Z kolei miano najszerszej w Europie ma plaża w Schiermonnikoog – ma 16 km długości i 4 km szerokości. To plaża na Wyspie Zachodniofryzyjskiej pokryta drobnym piaskiem, oblewana wodami Morza Wattowego. Trzecim co do wielkości kurortem nadmorskim w Holandii jest Noordwijk aan Zee w pobliżu Leiden.

Co przywieźć z Holandii?

Warto kupić typowe holenderskie produkty spożywcze, głównie sery, jak Gouda czy Ementaler, ale i wafle z nadzieniem karmelowym Stroopwafel. Można też postawić na cebulki tulipanów, ceramikę dekoracyjną czy holenderskie drewniane chodaki – klompen.

Urlop w Holandii

Pomysłem na urlop może być aktywne zwiedzanie Amsterdamu i okolic, ale też udanie się na wybrzeże i wypoczynek na tamtejszych plażach. Parki narodowe i piękne zabytki w wielu częściach Holandii zachęcają do przyjazdu.

Holandia – wycieczki fakultatywne w Holandii

Podczas urlopu warto wziąć udział wycieczkach fakultatywnych. Biura podróży oferują m.in. takie jak:

 • Keukenhof i wiatraki Zaanse Schans – wycieczka do największego na świecie ogrodu kwiatowego Keukenhof i do uroczej wioski wiatraków Zaanse Schans. W planie jest też degustacja serów i pokazy produkcji chodaków.
 • Amsterdam – może obejmować rejs po kanałach, wizyty w muzeach, np. samego Van Gogha, ale i Muzeum Nauki NEMO.
 • Edam, Volendam i Zaanse Schans – turyści zyskują okazję do odwiedzenia słynnej wioski wiatraków Zaanse Schans czy też zobaczenia rzędów drewnianych domów w Volendam. W programie jest także wizyta w mieście Edam i pokaz wytwarzania holenderskiego sera.
 • Rotterdam, Delft i Haga – wycieczka po południowej części Holandii ze zwiedzaniem Parku miniatur Madurodam, miasta Delft słynącego z fajansów, Rotterdamu będącego jednym z największych portów na świecie czy Markthal i Hagi.

Hotele w Holandii

W zależności od tego, czy turysta wybiera się zwiedzać duże miasta, czy też woli wypoczynek nad morzem w jednym z tutejszych kurortów, zdecyduje się na inny obiekt noclegowy. Wśród hoteli w Holandii można polecić np. 4-gwiazdkowy miejski Estherea w Amsterdamie czy 3-gwiazdkowy ibis Styles Amsterdam Central Station. Zupełnie inną ofertę ma hotel Fletcher-Restaurant De Wipselberg – Veluwe położony w parku narodowym albo Fletcher Jan van Scorel znajdujący się w parku narodowym De Schoorlse Duinen, w odległości około 4,5 km od plaży Dune.

Wczasy z dziećmi w Holandii

Udając się na wakacje wraz z pociechami, warto tak planować urlop, by ich potrzeby znajdowały się na pierwszym miejscu. Wiele ofert wakacyjnych w Holandii uwzględnia hotele z łóżkami dziecięcymi w pokoju rodziców czy place i sale zabaw.  

Oferta cenowa – Holandia

Pobyt na 8 dni w 3-gwiazdkowym hotelu bez wyżywienia z lotem z Berlina w połowie czerwca kosztuje od około 2100 zł od osoby. Natomiast wczasy na 7 dni w Amsterdamie ze śniadaniem w cenie, z dojazdem własnym w połowie lipca to wydatek ok 2600 zł. Rzadko zdarzają się oferty z wyżywieniem all inclusive w Holandii.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Holandii

Poradnik turystyczny - Holandia

Gdy wybieramy się do danego kraju na wakacje, warto dowiedzieć się jak najwięcej o celu wyjazdu. Turysta może sięgnąć po nasz miniprzewodnik po Holandii.

Ile trwa lot do Holandii?

Lot z Warszawy do Amsterdamu trwa około 2 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Holandii?

Walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Holandii?

W sklepach i marketach można spodziewać się takich cen jak:

 • gruszki 1 kg – 1,29 euro,
 • migdały 200 g – 2,99 euro,
 • kiełbasa Rookworst 275 g – 0,99 euro,
 • marchewka 1 kg – 0,99 euro,
 • bułka kajzerka 5 szt. – 0,99 euro.

Jaki transport wybrać w Holandii?

Typowym, wybieranym przez Holendrów, ale i przez turystów środkiem transportu jest rower. Ponadto można poruszać się na większych odległościach pociągiem, autobusami czy samochodem. W miastach znakomicie działa transport publiczny – autobusowy i tramwajowy.

Co oferuje lokalna kuchnia w Holandii?

Wczasy mogą być okazją do spróbowania typowych holenderskich potraw, zwłaszcza z ryb i owoców morza. Można zamówić:

 • Stroopwafel – słynne holenderskie wafle z syropem.
 • Kiełbasę Ossenworst – pokrojona na kawałki kiełbasa surowa z musztardą i przyprawami.
 • Zupę Snert – zupa przypominająca grochówkę.
 • Zupę rybną.
 • Kibbeling – przekąska w postaci małych kawałków ryb podawanych z różnymi sosami.

Holandia – pogoda

Holandia znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego z nieco chłodnym latem oraz w miarę łagodną zimą. Na wczasy najlepiej jest wybrać się do tego kraju w miesiącach od czerwca do sierpnia, bowiem wtedy można tutaj zarówno brać kąpiele słoneczne, jak i zwiedzać oraz aktywnie spędzać czas.

Wiosna i jesień to także dobre pory na wakacje w Holandii, jeśli ma się otwartość na różnorodność pogodową. Wtedy bowiem może już być nieco chłodniej i można doświadczyć więcej wiatru, czy wilgoci. Warto jednak wspomnieć, że słynne tulipany kwitną tu wiosną, co naprawdę robi wrażenie. Jesienią zaś ma się okazję doświadczyć smaku dojrzewających owoców i zachwytów kolorami drzew.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Amsterdam

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 5 °C woda 7 °C

 • Luty Lut 8 °C woda 6 °C

 • Marzec Mar 9 °C woda 7 °C

 • Kwiecień Kwi 12 °C woda 9 °C

 • Maj Maj 17 °C woda 11 °C

 • Czerwiec Cze 19 °C woda 14 °C

 • Lipiec Lip 21 °C woda 17 °C

 • Sierpień Sie 21 °C woda 19 °C

 • Wrzesień Wrz 18 °C woda 18 °C

 • Październik Paź 15 °C woda 15 °C

 • Listopad Lis 9 °C woda 12 °C

 • Grudzień Gru 6 °C woda 9 °C

Przydatne informacje