Narty i snowboard w Polsce

Polska to piękny kraj, pełen zabytkowych miejscowości i wspaniałych widoków. Najbardziej popularne wśród polskich turystów jest wybrzeże, jednak zimą to południowe rejony, pokryte górami, przyciągają amatorów sportów zimowych z całego kraju.

Polska na wyjazd zimowy
W południowo-zachodniej części kraju mieszczą się Sudety, których główną część stanowią Karkonosze. W obrębie tego pasma górskiego mieszczą się popularne kurorty, m.in. Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba czy Karpacz.

Na wschód od Sudetów rozciągają się północne formacje Karpat, które dzielą się na Tatry, Beskidy i Pieniny. To właśnie tam znajduje się najpopularniejsza, górska miejscowość w Polsce, Zakopane. W obrębie Karpat na uwagę zasługują również miejscowość uzdrowiskowa, Krynica-Zdrój czy Białka Tatrzańska.

Najbardziej wysuniętym na wschód łańcuchem w Polsce są Góry Świętokrzyskie, najchętniej odwiedzanymi, tamtejszymi ośrodkami są Niestachów, Kilece oraz Sabat Krajno. Najwięcej turystów odwiedza polskie góry zimą, głównie są to narciarze czy amatorzy snowboardu. Jednak tak naprawdę przez cały rok dostępne są tam hotele oraz liczne atrakcje turystyczne, nie tylko na wyjazdy narciarskie.

Polska - zimowe kurorty na narty
W ciągu ostatniej dekady na rodzimych stokach zaszła prawdziwa rewolucja, wiele miejsc zmodernizowano, zastępując staroświeckie wyciągi orczykowe kolejkami liniowymi i gondolami. Dzięki temu narciarze, którzy do niedawna jeszcze preferowali sąsiednie, czeskie ośrodki, coraz chętniej na wyjazdy zimowe wybierają rodzime stoki.

W województwie dolnośląskim największą popularnością cieszy się Zieleniec, dzielnica Duszników Zdrój, położony w Górach Orlickich. W ośrodku sportowcy mogą korzystać z kilkunastu wyciągów, dostępne są stoki o zróżnicowanym stopniu trudności, dwie trasy otwarte są także nocą. Ważnym ośrodkiem zimowym Sudetów jest również Szklarska Poręba. Najwyższym szczytem w okolicy jest Szrenica, biegnie stamtąd trasa narciarska długości 3100 metrów. Warto wybrać się także do Świeradowa Zdrój, gdzie oprócz wygodnych stoków i pięknych widoków, moża również skorzystać z pijalni wód.

Mieszkańcy centralnej Polski najchętniej wybierają się na narty do Zakopanego. To właśnie tam znajduje się najdłuższa w Polsce trasa narciarska, ciągnąca się od Kasprowego Wierchu przez 5400 metrów. Najpopularniejszym ośrodkiem na Śląsku jest Wisła, rodzinne miasto Adama Małysza. W okolicy mieści się aż 12 wyciągów narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, oraz tanie noclegi.

Sezon zimowy w Polsce - co robić oprócz jazdy na nartach?
Sezon zimowy w większości ośrodków górskich w Polsce trwa od początku grudnia do końca marca. Nawet w obliczu niesprzyjającej pogody można liczyć na odpowiednie warunki, w wielu kurortach zainstalowano system sztucznego naśnieżania. Większość wyciągów w Zieleńcu, Wiśle czy Zakopanem ma taką funkcję.

Polacy coraz chętniej spędzają Święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra aktywnie, wybierając się na narty lub snowboard do któregoś z kurortów zimowych południa. Możliwe jest skorzystanie z dłuższych turnusów, ciągnących się od świąt do nowego roku, lub kilkudniowych. Jest to idealna alternatywa dla Wigilii w mieście, pensjonaty w cenie pobytu oferują świąteczną kolację składającą się z tradycyjnych potraw. Na Sylwestra natomiast organizowane są poczęstunki w towarzystwie szampana, a po wybiciu północy biesiadnicy mogą wziąć udział w noworocznym kuligu.

Najhuczniej witają Nowy Rok mieszkańcy Zakopanego. Na Krupówkach każdego roku organizowane są koncerty z udziałem gwiazd polskiej i zagranicznej muzyki, o północy zaś odpalane są sztuczne ognie. Narciarze lubiący bardziej kameralną zabawę mogą wynająć sobie z grupą znajomych osobny domek, jednak należy pamiętać, aby rezerwacji dokonać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jest to też idealne miejsce na tanie ferie zimowe dla najmłodszych.

 

 Najpopularniejsze regiony narciarskie w Polsce