Narty i snowboard w Andorze

Amatorzy sportów zimowych z Polski coraz chętniej wybierają się do zagranicznych kurortów, w których panują doskonałe warunki na stokach. Na szczególną uwagę zasługuje Andora, niewielkie państwo, które ma wiele do zaoferowania zapalonym narciarzom.

Najpopularniejsze regiony narciarskie w Andorze

Andora na narty
Andora jest jednym z najmniejszych państw Europy, położonym w południowo-zachodniej części kontynentu, w Pirenejach, pomiędzy Francją a Hiszpanią. Jest to równocześnie największy region narciarski w Pirenejach, który stanowi poważną konkurencję dla alpejskich kurortów.

Fani snowboardu oraz nart mają w Andorze do dyspozycji dwa nowoczesne ośrodki. Grandvalira oferuje narciarzom aż 210 kilometrów tras, natomiast Vallnord 63 km, każdy z ośrodków jest odpowiedni zarówno dla sportowców zaawansowanych, jak i początkujących. Dodatkową zaletą Andory jest fakt, że na jej terytorium obowiązuje strefa bezcłowa, dlatego turyści wybierają się tam nie tylko na narty, ale też na zakupy, można tam dostać luksusowe towary w bardzo przystępnych cenach. Dzięki temu państwo generuje duże dochody, które może przeznaczać na rozwijanie infrastruktury narciarskiej.

Andora - trasy, wyciągi, atrakcje
Ośrodek Grandvalira dysponuje 128 trasami, mieszczącymi się na wysokości od 1700 km n.p.m. do 2822 km n.p.m. W ośrodku znajdziemy aż 62 wyciągi, w tym pięć nowoczesnych gondoli, 28 kanap, oraz 27 orczyków. Grandvalira jest idealnym miejscem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami lub snowboardem, trasy zielone i niebieskie stanowią ponad połowę tamtejszych tras.

Zaawansowani sportowcy równiez będą się dobrze bawiću dostępne są trasy oznaczone jako czarne oraz czerwone. Infrastruktura narciarska jest tam doskonale rozwinięta, wszystkie wyciągi są ze sobą połączone, dlatego wykupując jeden karnet, można w pełni wykorzystać potencjał ośrodka.

Vallnord jest kolejnym ośrodkiem Andory, na który składają się dwa, połączone ze sobą kurorty, umieszczone na wysokości 1550-2625 km n.p.m. Arcalis polecany jest szczególnie osobom początkującym i średniozaawansowanym, w większości znajdziemy tam trasy zielone i niebieskie, jednak bardziej wymagające trasy również są tam dostępne. Z kolei w kurorcie Arinsal-Pal dostępnych jest nieco więcej tras czerwonych i czarnych. W sumie narciarze odwiedzający ośrodek Vallnord mogą korzystać z 45 wyciągów, na które składają się nowoczesne gondole, kanapy i orczyki.

Sezon narciarski w Andorze
W całym regionie Andory sezon narciarski rozpoczyna się na początku grudnia i trwa aż do połowy kwietnia. Najlepiej wybrać wyjazdy zorganizowane, które w cenie pobytu zawierają też free ski. Większość tras jest sztucznie naśnieżanych, dlatego nawet w obliczu niesprzyjającej pogody warunki będą odpowiednie do jazdy.

W tamtejszych ośrodkach można również wypożyczyć skuter śnieżny oraz quada i przejechać się nimi po specjalnie wytyczonych trasach, z których roztacza się piękny widok na Pireneje. Amatorzy mocnych wrażeń mogą spróbować też speedridingu, a dla rodzin z dziećmi polecany jest zjazd toboganem.

Jednak nie tylko narty i snowboard stanowią atrakcje w tamtejszych ośrodkach, również po zejściu ze stoku nie będziemy się nudzić. Oprócz przytulnych restauracji i zajazdów, w ośrodkach funkcjonują puby i bary, w których można wesoło spędzić wieczór. Poza tym warto też wybrać się na zwiedzanie pobliskich miasteczek, które zachwycają pięknymi, drewniano-kamiennymi budynkami. Ciekawym urozmaiceniem wyjazdu będzie również wycieczka do pobliskiej Caldei, ogromnego i nowoczesnego aquaparku, w którym można zrelaksować się po szaleństwach na stoku. Warto pamiętać jednak, że do parku mogą wejść wyłącznie osoby, które ukończyły 5 lat.