Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak wyrobić paszport? Przeczytaj nasz poradnik!

Paszport to przepustka do wielu wspaniałych podróży. Zanim jednak zaczniesz dokładnie planować swoje wakacje, sprawdź dokładnie jak wyrobić paszport, aby dobrze przygotować się do tego procesu. Z naszym poradnikiem znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania i dowiesz się przede wszystkim gdzie złożyć wniosek o paszport, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, na co warto zwrócić uwagę i ile potrwa całość. Spraw, aby wyrobienie paszportu było łatwe i bezproblemowe – zapraszamy do lektury!

Gdzie składa się wniosek o paszport?

Podstawą wyrobienia paszportu jest złożenie wypełnionego wniosku w specjalnym punkcie paszportowym (zazwyczaj jest to urząd wojewódzki). Adresy poszczególnych punktów znajdziesz m.in. na stronach internetowych urzędów lub na stronie gov.pl w zakładce Urzędy Wojewódzkie. 17 stycznia 2013 roku pojawiły się nowe przepisy, dzięki którym można ubiegać się o dokument w dowolnym referacie paszportów w kraju i za granicą, a nie tak jak wcześniej wyłącznie w miejscu zameldowania. To zdecydowanie ułatwia sprawę i przyspiesza cały proces jakim jest wyrabianie paszportu. Warto pamiętać, że często w większych miastach zdarzają się kolejki, dlatego lepiej udać się do urzędu wcześnie rano i wyrabiać paszport z odpowiednim zapasem czasu.

Jak wyrobić paszport – lista niezbędnych dokumentów

Wniosek musi być złożony przez osobę pełnoletnią i opłacony. Przedstawiamy listę dokumentów, które będą konieczne do wyrobienia paszportu:

  • wniosek o wydanie paszportu (należy go pobrać w punkcie paszportowym i lepiej nie drukować plików dostępnych w internecie),
  • dowód opłaty za paszport i dokument uprawniający do ulgi (przykładem jest legitymacja studencka), lub zwolnienia z opłaty,
  • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie. Powinno być ono zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i nie powinno być na nim nakrycia głowy, okularów, czy innych dodatków. Twarz musi być w pełni widoczna na zdjęciu. Wymiary to: 35 mm (szerokość) x 45 mm (wysokość). Zdjęcie można zrobić samodzielnie trzymając się odpowiednich wytycznych,
  • ważny paszport, jeśli takowy posiadasz, lub dowód osobisty w przypadku braku ważnego paszportu,
  • jeśli nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą, należy przedstawić skrócony lub całkowity odpis polskiego aktu małżeństwa.

W przypadku wątpliwości co do Twojej tożsamości lub błędnych danych, urzędnik może poprosić o dodatkowe dokumenty (przykładowo poświadczenie obywatelstwa polskiego).

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Wniosek o paszport dla dziecka muszą złożyć jego rodzice lub prawni opiekunowie. Rodzice muszą być obecni przy składaniu wniosku, tak jak dzieci powyżej 5 roku życia (urzędnik pobiera odciski palców jeśli dziecko skończyło 12 lat). Młodsze dzieci nie muszą być obecne przy składaniu wniosku. W niektórych przypadkach może pojawić się jeden rodzic – przykładowo, jeśli drugi rodzic się na to zgodzi potwierdzając to na piśmie i jego podpis musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula, lub urzędnika punktu paszportowego. Inne przypadki pozwalające na obecność jednego rodzica to:

  • posiadanie orzeczenia sądu z informacją, że drugi rodzic nie ma prawa decydowania o wydawaniu paszportu dla dziecka,
  • jeden z rodziców jest nieznany,
  • jeden z rodziców nie żyje.

Jeśli chodzi o dokumenty, które trzeba przygotować, jest to ta sama lista jak w przypadku paszportu dla osoby dorosłej (jeśli wniosek składa jeden z rodziców, musi dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające nieobecność drugiego rodzica, przykładowo pisemną zgodę, lub orzeczenie sądu). We wniosku o wydanie paszportu oboje rodziców muszą podpisać zgodę w obecności urzędnika, dlatego nie można podpisywać dokumentu wcześniej.

Cena paszportu

Koszt wyrobienia paszportu to 140 zł. Istnieje jednak kilka przypadków w których można skorzystać z ulgi. 50% ulga przysługuje przykładowo uczniom i studentom, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, czy osobom otrzymującym zasiłek z pomocy społecznej. Osoby mające mniej niż 26 lat, które się uczą i są członkiem rodziny wielodzietnej (posiadają ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny) posiadają 75% ulgi. Zapłacić mniej możesz też w sytuacji, gdy diametralnie zmienił się Twój wygląd i musisz zaktualizować zdjęcie, zmieniły się Twoje dane (na przykład nazwisko po ślubie), lub paszport jest wypełniony wizami i stemplami, przez co nie ma miejsca na nowe. W niektórych przypadkach można też całkowicie uniknąć zapłaty za paszport (przykładowo jak masz ponad 70 lat). Wszystkie warunki zwolnień i ulg dostępne są na stronie www.gov.pl.

Cena za paszport dla dziecka

Cena paszportu dla dziecka poniżej 5 lat to 30 zł, od 5-13 lat 60 zł (chyba, że przedstawisz odpowiednie dokumenty uprawniające do ulgi, przykładowo legitymację szkolną), a wyrobienie paszportu dla dziecka od 13-17 lat to koszt 140 zł (z ulgą 70 zł).

Inne przypadki

Jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport, opłata za wyrobienie nowego dość drastycznie wzrasta i wynosi 420 zł (3 x 140 zł) jeśli nie posiadasz żadnych ulg. W przypadku, gdy chcesz się dokładnie dowiedzieć, ile kosztuje wyrobienie paszportu, skontaktuj się z punktem paszportowym.

Wyrabianie paszportu – jaki jest czas oczekiwania?

Cały proces może potrwać do 30 dni (zarówno dla osoby dorosłej jak i dziecka). W szczególnych przypadkach zdarza się, że czas ten może nieznacznie się wydłużyć, jednak najczęściej czeka się w granicach dwóch tygodni. Na szczęście łatwo można sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru – wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl. Na potwierdzeniu złożenia wniosku o paszport znajdziesz swój numer sprawy. Trzeba wpisać go na stronie, aby dowiedzieć się o statusie realizacji. Możesz też zadzwonić do urzędu wojewódzkiego i podać numer sprawy. Jeśli zależy Ci na bardzo szybkim wyrobieniu paszportu, możesz wnioskować o paszport tymczasowy.

Jak wyrobić paszport tymczasowy?

W nagłych sytuacjach możliwe jest szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego. Trzeba się jednak liczyć z tym, że choć otrzymasz taki paszport szybciej niż w przypadku standardowej procedury, ma on krótszy termin ważności (będzie on ważny jest nie dłużej niż 12 miesięcy od jego wydania). Dodatkowo nie wszystkie państwa honorują taki dokument, dlatego lepiej sprawdzić takie przepisy przed podróżą. Wniosek o dokument składasz na podobnej zasadzie jak w przypadku standardowego paszportu, w dowolnym punkcie paszportowym. Jeśli powodem Twojego wniosku jest przykładowo nagła sytuacja związana z Twoją pracą, lub pogrzeb członka rodziny, w urzędzie trzeba przedstawić dowód takiego zdarzenia. Koszt paszportu tymczasowego to 30 zł (jeśli składasz wniosek w Polsce).

Ile ważny jest paszport?

Dokument ważny jest 10 lat i znajdziesz w nim dokładną datę upływu ważności. Jeśli wymieniasz paszport na nowy, wizy, które są w poprzednim w dalszym ciągu pozostają aktualne. Podróżując do kraju, do którego masz już wizę, dowiedz się w ambasadzie, czy musisz mieć ze sobą oba paszporty.

Jak odebrać dokument?

Paszport trzeba odebrać osobiście w miejscu, gdzie składałeś wniosek, czyli w wybranym punkcie paszportowym. Przy odbiorze warto sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli posiadasz poprzedni paszport, przynieś go – wtedy zostanie anulowany.

Gdzie potrzebny jest paszport? Lista kierunków

Marzysz o wspaniałych kierunkach wakacyjnych, które przywitają Cię piękną pogodą i wakacyjną atmosferą? Wiele z nich możesz odwiedzić posiadając tylko dowód – wśród popularnych destynacji warto wyróżnić przykładowo Grecję, Bułgarię, Chorwację, Maltę, Włochy, czy Portugalię. Jeśli jednak planujesz wakacje poza Unią Europejską, czyli przykładowo w Egipcie, Turcji, Tunezji, Izraelu, Maroku, czy dalszych, egzotycznych kierunkach paszport będzie niezbędnym dokumentem, który umożliwi wjazd do wybranego kraju. Wszystkie kierunki, gdzie trzeba mieć paszport zebraliśmy w jednym z naszych artykułów. Paszport konieczny będzie również jeśli planujesz odwiedzić afrykańskie destynacje – Kenia, Tanzania i Gambia wymagają tego dokumentu. Podobnie będzie przy wybranych karaibskich wyspach. Na pewno trzeba okazać dokument wybierając się na Dominikanę, Jamajkę, czy Kubę. Konieczny będzie także jeśli marzy Ci się egzotyka, czyli przykładowo Tajlandia, Indonezja, Emiraty Arabskie, Oman, czy Malediwy. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Ci procedurę jak wyrobić paszport. Pozostaje teraz załatwić wszystkie formalności i zaplanować wakacje - świat stoi przed Tobą otworem!


Chcesz być na bieżąco z najlepszymi ofertami na wakacje?

Zapisz się do naszego newslettera - obiecujemy przesyłać wyłącznie najlepsze oferty na Travelplanet.pl!

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.