Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Dokumenty w podróży

Zastanawiasz się do jakich krajów potrzebny jest paszport, a gdzie pojedziesz bez paszportu? Gdzie potrzebna Ci będzie wiza? W tym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje! Sprawdź jakie dokumenty zabrać na wakacje!

Paszport na wakacje

Paszport na wakacje

Włochy, Portugalia, Bułgaria, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Grecja, Cypr, Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Dania, Irlandia, Austria, Finlandia, Szwecja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry, Rumunia.

Jeśli wybierasz się do jednego z powyższych krajów wystarczy, że będziesz mieć ze sobą dowód osobisty. Pamiętaj, że jeśli lecą z Tobą dzieci – one również muszą posiadać dowód osobisty. Dokument musi być ważny przez cały czas trwania wakacji. We wszystkich wymienionych krajach zamiast dowodu osobistego możesz zamiennie wykorzystać paszport.

Gdzie konieczne będzie posiadanie paszportu?

Jeśli planujesz wyjazd do krajów spoza Unii Europejskiej, musisz posiadać ważny paszport, który umożliwi Ci przekroczenie granicy. Sprawdź listę krajów do których konieczne będzie posiadanie paszportu - wszystkie informacje znajdują się poniżej. Warto pamiętać, że kraje posiadają różne wymagania dotyczące ważności dokumentu (często musi on być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty powrotu). Jeśli zastanawiasz się, jak wyrobić paszport, przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wszystkie kluczowe informacje.

Tunezja, Albania, Gruzja

Lecąc na wakacje w jednym z poniższych kierunków niezbędny będzie paszport ważny 3 miesiące od daty powrotu do kraju.

Turcja

Niezbędny będzie paszport ważny minimum 150 dni od planowanej daty powrotu do kraju. Od 2 marca 2020 r. Polacy będą mogli wjechać do Turcji bez wizy na 90 dni (sama wiza będzie obowiązywać 180 dni).

Egipt

Żeby polecieć do Egiptu musisz posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu do kraju. Wymagana będzie również wiza, którą możesz nabyć na lotnisku lub online (https://visa2egypt.gov.eg/eVisa). Koszt wizy to 25 USD (wiza jednokrotna) i 60 USD (wiza wielokrotna).

Izrael

Wymagany będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Obywatele Polski mogą wjeżdżać na terytorium Izraela bez wizy na okres 90 dni. Na granicy turysta otrzymuje potwierdzenie przekroczenia granicy i należy je zatrzymać do dnia opuszczenia Izraela.

Wielka Brytania, Macedonia, Czarnogóra

Będziesz potrzebować dowodu lub paszportu ważnego na czas pobytu za granicą. Jeśli lecą z Tobą dzieci – one również muszą posiadać dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być ważne przez cały czas trwania wakacji. Jeśli chodzi o Czarnogórę, Polacy mogą przebywać na jej terytorium do 30 dni posiadając jedynie dowód osobisty. W przypadku pobytu powyżej 30 dni, ale nie przekraczającego 90 dni, należy mieć ze sobą ważny paszport.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Meksyk, Maroko, Indonezja

Wymagany będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. W przypadku Tajlandii i Indonezji możliwy jest pobyt bezwizowy do 30 dni. W przypadku Meksyku i ZEA nie ma obowiązku wizowego dla turystów przebywających w kraju do 180 dni.

Chiny

Do Chin będziesz potrzebować paszportu ważnego minimum 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Wymagana jest również wiza wydawana przez Ambasadę Chin w Warszawie. Dla obywateli Polski jest to koszt 445zł/osobę. Jeśli lecą z Tobą dzieci – one również muszą posiadać w/w dokumenty.

Dominikana

Będziesz potrzebować paszportu ważnego przez cały czas trwania wakacji. Wymagana jest również karta turystyczna, którą możesz nabyć na lotnisku (jej koszt to ok. 15 USD, ale często jest wliczona w cenę biletu). Posiadacz takiej karty może przebywać na terenie kraju 30 dni, potem należy zapłacić odpowiednią kwotę. Łącznie Polacy mogą być na Dominikanie do 90 dni.

Jamajka

Wymagany będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Wiza nie jest wymagana, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. Możesz jednak zostać poproszony o okazanie dokumentu potwierdzającego zakwaterowanie w hotelu, a także biletu powrotnego.

Etiopia

Wymagany będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Niezbędna będzie również wiza, która można kupić online (www.evisa.gov.et) lub na lotnisku w Addis Abebie (czas oczekiwania na wizę ok. 1 godziny). Indie Niezbędny będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Obywatele Polski muszą również posiadać ważną wizę, która nabyć można online - https://indianvisaonline.gov.in/visa/info1.jsp

Jordania

Wymagany będzie paszport ważny minimum 3 miesiące od daty wyjazdu. Niezbędna będzie również wiza, którą wykupisz na międzynarodowych przejściach granicznych z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (koszt ok. 40 JOD).

Katar, Kostaryka

Niezbędny będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Wiza turystyczna przy krótkich wyjazdach poniżej 90 dni nie jest wymagana.

Kenia

Niezbędny będzie paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu. Obowiązkowa jest również wiza turystyczna, którą można kupić online (http://evisa.go.ke/evisa.html) lub na granicy (koszt to 50 USD). Dzieci poniżej 16 roku życia zwolnione są z obowiązku wizowego pod warunkiem, że podróżują z opiekunami.

Kuba

Niezbędny będzie paszport ważny minimum 3 miesięcy licząc od planowanej daty wjazdu na Kubę. Obowiązkowa jest również wiza lub tzw. karta turysty (Tarjeta de Turista). Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można nabyć w konsulacie lub w niektórych biurach podróży. Turysta zobowiązany jest posiadać przy wjeździe bilet powrotny.

Madagaskar

Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Wymagana jest również wiza, można ją uzyskać na lotnisku w Antananarywie lub za pomocą systemu evisa. Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar jest zmienna i w zależności od długości pobytu wynosi 30-60 euro. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie.

Malediwy

Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Po przylocie na Malediwy, podczas kontroli otrzymasz stempel uprawniający do pobytu do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest: przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).

Mauritius

Będziesz potrzebować paszportu ważnego minimum do dnia powrotu do kraju. Wiza nie jest wymagana przy pobytach do 90 dni, jednak musisz posiadać bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki niezbędne do utrzymania się w czasie pobytu (ok. 100 USD/dzień).

Oman

Niezbędna będzie wiza, którą zakupisz na przejściu granicznym lub przez internet (przy pobycie do 10 dni koszt to 5 OMR, a do 30 dni koszt to 20 OMR). Musisz posiadać również paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty otrzymania wizy. Niektóre linie lotnicze mogą jednak odmówić zabrania na pokład samolotu podróżnego bez dokumentu potwierdzającego możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Maskacie. Warto mieć więc pismo lub faks z Ambasady Omanu w Berlinie albo wydruk informacji dotyczącej zasad udzielania wiz z omańskiej strony internetowej.

Panama

Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu do kraju. Wiza nie jest wymagana, musisz jednak posiadać bilet powrotny oraz udokumentowane posiadanie min 500 USD na koszty.

Sri Lanka

Obecnie rząd Sri Lanki ponownie wprowadził darmowe wizy dla Polaków w okresie 26.02.2020 - 30.04.2020 r. Dotyczy to wiz turystycznych wydawanych maksymalnie do 30 dni, a termin pobytu musi mieścić się w datach wskazanych wyżej. Jeśli dzień powrotu przypadnie po tym terminie, konieczne będzie wyrobienie odpłatnej wizy. Proces uzyskania wiz nie uległ zmianie - można wyrobić ją online (www.eta.gov.lk/slvisa/) lub na lotnisku na Sri Lance. Żeby polecieć na Sri Lankę musisz również posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od terminu planowanego powrotu do kraju. Niezbędny będzie również bilet powrotny. Każdy turysta powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na każdy dzień pobytu.

Tanzania

Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Wymagana jest również wiza, która nabyć możesz na dużych przejściach granicznych w Tanzanii oraz przez internet. Koszt to ok. 50USD (wiza ważna jest przed 90 dni).

Wyspy Zielonego Przylądka

Niezbędny będzie paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego powrotu do kraju. Od 2019 r. zniesiony został obowiązek wizowy m.in. dla obywateli Polski. Najpóźniej 5 dni przed wyjazdem trzeba zarejestrować się na specjalnego platformie (www.ease.gov.cv), gdzie wymagane jest podanie danych paszportowych, planowanego okresu pobytu, nr lotu i miejsca pobytu. Koniecznie będzie jedynie opłacenie podatku lotniskowego (31 USD).


Pragniesz pojechać na wymarzony urlop? Najlepsze propozycje wakacji znajdziesz na Travelplanet.pl

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco - atrakcyjne oferty prześlemy Ci na Twoją skrzynkę mailową!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.