Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak zaplanować i zorganizować wakacyjny wyjazd z rodziną? 

Wakacje to czas odpoczynku i spędzania razem czasu, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które mają wtedy wolne od szkoły, przedszkola, czy też innych placówek. Jednakże by był to czas relaksu i atrakcji dla każdego członka rodziny to konieczne jest zaplanowanie wyjazdu wcześniej. To duże przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga, aby wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Jak więc zaplanować, a następnie zorganizować wczasy z rodziną, by wszyscy byli zadowoleni? Wystarczy pamiętać o paru ważnych rzeczach. 

Na co zwrócić uwagę w trakcie planowania wakacji

Niewątpliwie istotną rzeczą w trakcie planowania wyjazdu z rodziną jest wybranie odpowiedniej destynacji. Musi ona spełniać wymagania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto więc zorientować się najpierw jakie miejsce jest atrakcyjne dla poszczególnych członków rodziny, a jeśli chodzi o najmłodsze pociechy - na tyle komfortowe i przewidywalne, by dać odpocząć rodzicom.

Te kryteria istotne są także podczas wyboru zakwaterowania, które powinno być przyjazne dla dzieci. Czasem wystarczy obecność sali czy placu zabaw, a także basenu, w którym znajduje się brodzik. Świetnym udogodnieniem w hotelach jest także możliwość skorzystania z usług animatora, który umili czas najmłodszym.

Ważny jest także wybór odpowiedniego środka transportu. Podróż samolotem, czy samochodem z rodzicami niewątpliwie będzie wygodniejsza z dziećmi niż chociażby jazda autokarem. Loty potrafią być o wiele tańsze, gdy rezerwuje się je ze znacznym wyprzedzeniem, podobnie jest jeśli chodzi o wycieczki, czy hotele w niektórych destynacjach. 

Stwórz listę potrzebnych rzeczy

Gdy już wiadomo, gdzie i kiedy się jedzie na wymarzony urlop dobrze jest stworzyć listę rzeczy, które trzeba spakować. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą małe dzieci. Wtedy może się okazać, że potrzebna jest większa walizka. Listę najlepiej sporządzić przynajmniej 2 tygodnie przed wyjazdem, by móc cieszyć się komfortem posiadania najważniejszych przedmiotów już na miejscu.

Co powinno znaleźć się na takiej liście? Przede wszystkim mokre chusteczki, okulary przeciwsłoneczne, ulubione zabawki najmłodszych, kapelusze chroniące przed upadłem, kocyk plażowy - jeśli planuje się wyjazd w ciepłe miejsce, a także torba termoizolacyjna, w której będzie można przechowywać napoje, czy też owoce. Czasem może się przydać także urządzenie odstraszające komary, czy środki na kleszcze.

Koniecznie też należy zabrać ze sobą apteczkę, w której powinien znaleźć się krem z filtrem, środki na chorobę lokomocyjną, plastry, środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe czy też środki na dolegliwości żołądkowe. Oczywiście należy także zapakować leki brane na co dzień i żel łagodzący.

Planując wakacje dobrze jest też zastanowić się z jakich atrakcji można skorzystać na miejscu. Warte je zapisać i przeanalizować, a także zastanowić się nad priorytetami. Ciekawostki turystyczne dobrze jest dopasować do zainteresowań poszczególnych członków rodziny, tak by każdy mógł cieszyć się tym, co najbardziej lubi. 

Co jeszcze jest istotne przed podróżą

To, czego nie warto pomijać przed podróżą, zwłaszcza wybierając się na wakacje z dziećmi, to wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Nie da się wszystkiego przewidzieć, a dzięki takiemu zabezpieczeniu można być spokojnym, że jeśli cokolwiek przykrego się wydarzy można będzie oczekiwać wsparcia finansowego i niezbędnej pomocy. Często możliwe jest wybranie odpowiedniej oferty, która przygotowana jest specjalnie dla rodzin podróżujących z dziećmi i która dodatkowo daje szansę na zniżki. 

Wybierając się do miejsc bardziej egzotycznych warto także przemyśleć kwestię jedzenia. Zwłaszcza dla mniejszych dzieci zmiana diety może być kłopotliwa, co oznacza, że dobrze jest zabrać ze sobą sprawdzone produkty, by później nie mieć kłopotu z poszukiwaniem jedzenia dla dzieci. 

Istotna jest także kwestia dokumentów, jeśli wybiera się wakacje za granicą. Trzeba pamiętać o tym, że podróżując po krajach Unii Europejskiej należy wyrobić dla dziecka tymczasowy dowód, czy też paszport lub wpisać je do paszportu jednego z rodziców. Aby otrzymać paszport potrzebna jest zgoda obojga rodziców, a wniosek o taki dokument składa się w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego.

Przed podróżą zagraniczną należy też zgłosić się do lekarza - najlepiej około dwa miesiące przed wyjazdem. Wtedy można otrzymać wszystkie informacje na temat szczepień, czy alergenów, które mogą występować w danej destynacji. Planując egzotyczne wczasy warto też wybrać się do poradni chorób tropikalnych, bo to właśnie tam będzie możliwe uzyskanie jak największej liczby informacji. 

O czym warto pamiętać na miejscu?

Niezależnie od tego, czy na wymarzone wakacje jedzie się za granicę, czy też zostaje się z najbliższymi w kraju to warto będąc już na miejscu zaznajomić się z tym, co robić w sytuacjach kryzysowych. Zwłaszcza za granicą dobrze jest mieć w pobliżu numer do kogoś z hotelu, by skontaktował się w razie potrzeby z lekarzem, pogotowiem, czy policją. Ważne jest także poinformowanie o alergiach pokarmowych oraz specjalnych potrzebach.

Będąc na miejscu dobrze jest też sprawdzić, czy posiada się wszystko, co niezbędne, by wczasy mogły być czasem relaksu i spokoju. Jeśli czegoś brakuje najlepiej zadbać o to jak najwcześniej. Ważne jest także zapoznanie się z zasadami danego miejsca, czy też kontekstem kulturowym oraz zabezpieczenie tego, co jest wartościowe. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.