Sezon na egzotyczne wyjazdy ruszył z kopyta

30 proc. więcej klientów biur podróży zarezerwowało egzotyczne wyjazdy od jesieni do wiosny przyszłego roku w porównaniu z podobnym okresem w poprzednim sezonie. Po rekordowym lecie zapowiada się rekordowy sezon wyjazdów egzotycznych. Takie wakacje na drugim końcu świata są tańsze niż w poprzednim sezonie. A oferty kuszą: Emiraty poniżej 2000 zł, Kenia, Tajlandia, Meksyk, Sri Lanka za mniej niż 3000 zł na osobę…

fot. Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

Według statystyk Travelplanet.pl do połowy września wzrost zainteresowania ofertami egzotycznymi w postaci założonych już rezerwacji (wyjazdy od października do połowy kwietnia 2019) wynosi 30 proc. Co ciekawe, wyjazdy egzotyczne są tańsze od tych w porównywalnym okresie ubiegłego sezonu o przeciętnie o ok. 170 zł – a więc staniały mniej więcej tyle, ile wakacje w szczycie letniego sezonu w porównaniu do lata 2017. Obecnie wyprawa na drugi koniec świata kosztuje średnio ok 5600 zł od osoby.

 

Najpopularniejsze kierunki

Dominikana, tak jak w poprzednim sezonie (jesień 2017 – wiosna 2018) to wciąż najpopularniejszy cel egzotycznych wypraw, zarezerwowało go blisko 18 proc. klientów biur podróży. Wyprawa na tę karaibską wyspę to koszt 5670 zł.

Z drugiego na czwarte miejsce w rankingu popularności spadły Emiraty Arabskie, choć to najtańszy egzotyczny kierunek z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych to emiraty Arabskie – przeciętnie kosztuje wycieczka ok. 3350 zł. Na podium wskoczyły Kenia i Tanzania odpowiednio z szóstego i siódmego miejsca. Przeciętny koszt egzotycznej wyprawy, zwłaszcza w wypadku Kenii, spadł o ok. 1000 zł, a w wypadku Tanzanii – o blisko 600 zł od osoby.

Poza Kenią i Tanzanią największym wzrostem popularności cieszą się wyjazdy na Sri Lankę i Malediwy. Kilkusetzłotowe spadki przeciętnego kosztu wyjazdu spowodowały, że te dwa ostatnie kierunki znalazły się w pierwszej dziesiątce. W odwrocie są z tego powodu Kuba i Chiny. Oferty wycieczek do Państwa Środka poniżej 3000 zł – standard w poprzednich latach – są w tym sezonie tylko wspomnieniem.

Trzeci w ub. sezonie Meksyk spadł na siódme miejsce. Podczas gdy egzotyczne wycieczki staniały nawet o ponad 1000 zł, meksykańskie wakacje podrożały prawie o tyle. Są oferty poniżej 3000 zł za osobę, ale to raczej last minute, na które trzeba zapolować. Regularna cena, gdy wyjazd planujemy z wyprzedzeniem, oscyluje wokół 4500 – 5000 zł.

 

Czy będą atrakcyjne egzotyczne lasty?

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Można jednak przewidywać, że turyści, mając w pamięci wyjątkowo ostrą konkurencję cenową touroperatorów w sezonie letnim, będą liczyć że podobna sytuacja może mieć miejsce również w wypadku egzotyki.

Już teraz widać, że i w regularnych ofertach katalogowych egzotyka staje się coraz bardziej przystępna cenowo dla polskich turystów. Do Emiratów Arabskich można polecieć na tydzień do hotelu 4* za ok 1750 zł ze śniadaniami a za nieco ponad 2000 zł z wyżywieniem HB.

9 – 11 dni na Wyspach Zielonego Przylądka to koszt ok 2200 zł (Hotel 3* śniadania) do ok 2500 zł (hotel 4* śniadania)

2600 – 2700 zł to koszt tygodniowego pobytu w Kenii lub Tanzanii w hotelu 4* ze śniadaniami.

Egzotyczne wakacje za mniej niż 3000 zł można spędzić ponadto w Tajlandii, Gambii, Meksyku, na Sri Lance. Wypoczynek na Mauritiusie, w Indonezji, Indiach, Brazylii, na Dominikanie, Jamajce, Kubie i Malediwach to koszt ok 4000 – 4500 zł od osoby.

Palm Jumeirah, sztuczna wyspa w Dubaju. fot. Jarosław Kałucki / TRAVELPLANET.PL

Te atrakcyjne oferty touroperatorów to efekt realizowanej od kilku sezonów polityki touroperatorów, proponujących turystom oferty wypraw egzotycznych za pieniądze porównywalne do pięciogwiazdkowych wakacji w najpopularniejszych kierunkach na lato lub wypraw narciarskich np. w Alpy, do hoteli z wyżywieniem HB. Statystyki pokazują, że ta polityka przynosi efekty.

Wzrostowi zainteresowania wyprawami na drugi koniec świata sprzyja systematyczny spadek średniego kosztu rezerwacji na osobę z 6800 zł w sezonie 2015/16 do ok 6200 zł w sezonie 2016/17, ok. 5800 zł w sezonie 2017/18  i nieco ponad 5600 zł obecnie.

Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów egzotycznych w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 proc. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie. Natomiast udział takich wyjazdów w sezonie 2016/17 przekroczył 18 proc a w sezonie 2017/18 – 24 proc.

Obecnie odsetek ten wynosi niecałe 20 proc. Ale trzeba pamiętać o ponad 50% wzroście rezerwacji ogółem w okresie jesień 2018 – wiosna 2019. To efekt mocnego trendu do rezerwowania wyjazdów znacznie wcześniej niż w poprzednich sezonach. Od lata np. sprzedawana jest nie tylko oferta egzotyczna, ale również narciarska, w wielu wypadkach z tzw. gwarancją śniegu.

Podziel się wpisem ze znajomymi