Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ile płaci narciarz za kilometr nartostrady

Austria i Włochy: od 10 zł za km przejechanej nartostrady, Francja i Szwajcaria - od ok 20 zł. Słowacja - od ok. 45 zł. Szusowanie w Polsce lub Czechach wychodzi najdrożej - od 70 zł, jeśli wziąć pod uwagę koszt narciarskich wakacji i długość dostępnych za te pieniądze tras.

Na narty w Tatry, Czeskie Karkonosze czy może w Alpy? — takie pytanie często zadają sobie miłośnicy białego szaleństwa przed każdą zimą. Przeliczyliśmy, gdzie zimowe wakacje wypadną w tym roku najtaniej. Jednak oprócz kalkulowania cen pobytu, przejazdu i karnetów, przy tych rachunkach wzięto pewien istotny dla każdego prawdziwego narciarza przelicznik. Ile kilometrów nartostrad mogę przejechać za wydane pieniądze. Jak wynika z analizy Travelplanet.pl. Alpy są drogie, ale tylko nominalnie.

Kwoty wydane na tygodniowy wypad dwóch osób do Austrii, Francji czy Włoch z podobnym pobytem w Polsce, Czechach czy Słowacji są zdecydowanie wyższe. Na Austrię czy Włochy trzeba zarezerwować przynajmniej 4500 — 6000 zł, w Beskidach czy Tatrach pojeździmy już za ok 3000 zł.

Jednak kwintesencją każdego wyjazdu na narty lub deskę jest szusowanie. Tydzień „rzeźbienia" tego samego stoku może wyglądać zniechęcająco, stąd w naszym porównaniu nie ma np. Zakopanego (niewielka długość nartostrad, konieczność kupowania osobnych karnetów na poszczególne masywy), Harrachova, niewielkich słowackich kurortów oraz miniaturowych alpejskich stacji (choć te, jak np. w Karyntii, oferują jeden wspólny karnet na cały Land i ofertę tzw. ski safari).

Z prostego podzielenia kosztów zimowych wakacji przez dostępną długość nartostrad może wynikać że najlepiej pojechać w Dolomity, gdzie 1 km trasy "kosztuje" tylko 2 zł. Żaden jednak narciarz nie jest w stanie przejechać 1220 km w tydzień, podobnie zresztą jak w austriackim Skiwelt Amade (860 km tras), szwajcarskich Czterech Dolinach (450 km), francuskich Trzech Dolinach (600 km) czy wreszcie francusko-szwajcarskich ,,Bramach Słońca" Portes du Soleil (650 km).

Zakładając, że dobry narciarz jest w stanie przejechać na deskach ok 300 km w tydzień to i tak przy takim mianowniku naszej matematycznej operacji wyniki okazują się wymowne. Najdrożej szusuje się w Czechach (Szpindlerowy Młyn) i w Polsce (Szczyrk). Porównywalne ceny hoteli przy zasadniczo niższych cenach karnetów i kosztach dojazdu powodują, że ogólna kwota na narciarskie wakacje jest dużo niższa niż w krajach alpejskich. Na narty w polskie czy czeskie góry jedziemy krótko, karnety nie są poważną pozycją w budżecie ale... przez tydzień jeździmy po ok 20 km nartostrad. Dobry narciarz przejedzie je w jeden dzień, i to dwa razy...

Narty za granicą - drogo czy nie?

Z przyjętej metodologii liczenia ile naprawdę płacimy za jazdę na nartach czy desce wychodzi, że kilometr przejechanej nartostrady kosztuje ok 70 — 80 zł. Zimowy wyjazd na Słowację, paradoksalnie mimo obowiązującego w tym kraju euro, może obniżyć ten koszt do 46 zł (Jasna). A w Alpach? Tu koszt spada radykalnie, nawet do ok. 10 zł za km nartostrady zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na Włochy (Val di Fassa) i Austrię (Gastein). Ale i koszty nawet w tak słynnych ośrodkach jak austriackie Solden czy włoska Madonna di Campiglio (18 zł) nie są ułamkiem tego, co trzeba zapłacić w czeskich czy polskich kurortach.

Co ciekawe, nawet uważane za wyjątkowo drogie kraje na narty jak Francja czy Szwajcaria okazują się przy zaproponowanym przeliczniku przeszło trzykrotnie tańsze. Problemem może być -zwłaszcza dla narciarzy z północy czy wschodu Polski — duża odległość, którą trzeba pokonać samochodem. Warto wówczas sprawdzić ofertę narciarskich wakacji połączoną z transportem samolotem. Przy kwotach rzędu 1000 - 1500 zł za paliwo, przelot może okazać się atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza że wiele ośrodków zapewnia transport z lotniska do hotelu.

Porównując wakacje w Alpach i polskich/czeskich/słowackich górach wybieraliśmy również ośrodki z najwyższej półki. Również w Alpach znajdziemy małe, kameralne stacje o długości tras nieprzekraczającej 50 km, ale to raczej dla koneserów, narciarzy którzy zjeździli znane alpejskie kurorty. Większość Polaków udaje się zazwyczaj do renomowanych ośrodków, płacąc za to relatywnie więcej za pobyt i karnety.

Co ciekawe, pobyty z wyżywieniem, zwłaszcza we włoskich i austriackich kurortach nie odbiegają tak znacznie cenowo od siebie, dużą różnicę robią ceny karnetów. Za „alpejskie” trzeba zapłacić kilkaset zł więcej niż za skipassy w Polsce czy Czechach. Te różnice można zniwelować polując na oferty tzw. free ski. W naszej analizie wybraliśmy jednak wariant wakacji w tzw. wysokim sezonie. Ceny wówczas są najwyższe a oferty karnetu w cenie są raczej niedostępne.

Istnieje jeszcze jeden, pozafinansowy rodzaj oporu przed wyjazdem w Alpy. Często początkujący narciarze mają obawy przed takimi wyjazdami, uważając, że to góry dla dobrze i bardzo dobrze jeżdżących. Jeśli tak, to dlaczego w Sudety czy Tatry masowo nie przyjeżdżają Holendrzy, Szwedzi, Duńczycy, którzy na nartach pierwsze kroki stawiają właśnie w Alpach?...

ILE za km nartostrady w poszczególnych krajach
  POLSKA SŁOWACJA CZECHY AUSTRIA FRANCJA WŁOCHY SZWAJCARIA
Obiekt Skalite 3*,
Szczyrk
Junior 3*,
Jasna
Spilndlerova
Bouda 3*,
Szpindlerowy
Młyn
Pension
Sonnhof 3*,
Rauris
Altis Val
Vert 3*,
Brides les
Baines
Caciatori
Ponte
di Legno3*,
Passo
Tonale
Etoile 3*,
Saas Grund
Cena 7 dni
z HB
2128 zł 2334 zł 2078 zł 2394 zł 4250 zł 2230 zł 3468 zł
odległość od
wyciągu
przy wyciągu przy wyciągu 8 km do
wyciągów
600 m do
wyciągów
dojazd kolejką 1,5 km od
wyciągów
przy kolejce
kabinowej
dojazd i
powrót
540 km, 215 zł 860 km, 350 zł 800 km, 320 zł 1900 km, 765 zł 3200 km, 1410 zł 2600 km,  1100 zł 2800 km, 1240 zł
karnet/
skipass
320 zł 178 euro 3200 koron 218 euro 212 euro 870 zł 192 euro 344 CHF
ośrodek Szczyrk
SON - 21 km
Jasna pod
Chopokiem - 45 km
Szpindlerowy
Młyn - 22 km
Ski Amade - 860 km Meribel - 100 km Adamello
Ski - 100 km
Saas
Fee - 150 km
koszt
1 km natrostrady
71 zł 46 zł 80 zł 11 zł 37 zł 25 zł 23,5 zł


Założenia analizy

Popyt:

- pierwszy tydzień lutego 2013 roku (pomiędzy 2 a 10 lutego).

Porównywaliśmy pobyty w Hotelu 3*, podana cena dotyczy pokoju dwuosobowego, przy przeliczaniu kosztów braliśmy pod uwagę 1/2 ceny hotelu. W niektórych wypadkach cena dotyczy 6 a nie 7 noclegów, nie braliśmy tego pod uwagę ze względu na jedynie poglądowy charakter wyliczeń.

Karnety:

- 6 dniowe, w wysokim sezonie, dla osoby dorosłej

Podróż:

- do każdego z ośrodków przeliczyliśmy trasę z centrum Polski (Łódź) zakładając przejazd dwóch osób samochodem spalającym 7 litrów etyliny E95 na 100 km. Mieszkańcy innych regionów powinni przekalkulować to za pomocą popularnych stron przeliczających te parametry. Przy przeliczaniu kosztu przejechania 1 km nartostrady uwzględnialiśmy połowę wyliczonej kwoty.

Przy wyjeździe do Włoch założyliśmy tankowanie w Austrii a przy wyjeździe do Szwajcarii — w Niemczech (odległości są na tyle niewielkie, że zbiornik benzyny wystarczy na przejechanie od i do granicy austriackiej bądź niemieckiej). Przy przejeździe w Alpy przeliczaliśmy, że 1/3 trasy pokonana jest na paliwie.

Nie uwzględnialiśmy kosztu winiet (Austria, Czechy, Szwajcaria) i opłat autostradowych (Francja, Włochy) gdyż te nie zmieniają zasadniczo kosztów podróży.

Koszt paliwa:

- 5,70 zł/litr w Polsce, Austria: 1,48 euro (6,1 zł) Niemcy: 1,61 euro/l (6,6 zł) Francja: 1,60 euro, Włochy: 1,84 (7,54 zł), Szwajcaria 1,83 euro

Kurs walut:

euro — 4,10 zł, korona czeska — 17 gr;  frank szwajcarski — 3,41 zł

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.