Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 najpiękniejszych plaż na Krecie

Plaże na Krecie są jednymi z najlepszych plaż w całej Grecji. Miękki, złocisty piasek i krystalicznie czysta woda tworzą idylliczną scenerię, która co roku przyciąga na wyspę spragnionych słońca turystów. Kreta - znajdują się tu zarówno plaże żwirowe, jak i piaszczyste, dlatego ważne jest, aby przed planowaniem wakacji zrobić odpowiednie rozeznanie. Poznaj top 10 najpiękniejszych plaż na Krecie i wybierz swoją ulubioną!

Plaża Elafonissi na Krecie

Plaża Elafonissi na Krecie

Elafonissi

Tego miejsca nie mogło tu zabraknąć! Elafonissi to przepiękna i bardzo popularna plaża, położona kilka godzin jazdy od Chanii. Słynie ona z białego piasku i pokruszonych na brzegu muszelek, nadających plaży charakterystyczny, różowy odcień. Gwarantujemy, że jest to jedna z najbardziej imponujących różowych plaż na całym świecie!

Na miejscu znajdziemy również dwie płytkie laguny, idealne dla dzieci i amatorów bezpiecznego pływania. Warto jednak mieć na uwadze, że na Elafonissi może być dość wietrznie, z czego z pewnością ucieszą się miłośnicy windsurfingu i innych sportów wodnych. Wokół plaży znajdziemy także kilka szkółek dla surferów, a także pełną infrastrukturę plażową – wraz z barami i toaletami.

Vai Beach (Palm Beach)

Plaża Vai (Vai Beach) na Krecie

Plaża Vai (Vai Beach) na Krecie

Plaża ta położona jest na najbardziej wysuniętym na wschód obszarze Krety. Co charakterystyczne, posiada ona jeden z największych gajów palmowych w całej Europie (blisko 5 000 drzew!).

Odkryta została w połowie lat 70-tych, kiedy… nakręcono tu reklamę batonika Bounty. Jeśli marzy Wam się widok na prawdziwą, dziewiczą przyrodę, mamy dobrą wiadomość – Vai Beach jest bowiem całkowicie niezagospodarowana, nie znajdziemy tam restauracji, barów czy sklepów z pamiątkami. Jedynym wyjątkiem są leżaki i parasole. Czysta woda, miękki piasek i wspaniałe widoki na morze sprawią, że podróż w to miejsce z pewnością będzie warta zachodu.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Krecie


Sprawdź oferty

Ammoudara Beach

Plaża Ammoudara na Krecie

Plaża Ammoudara na Krecie

Jeśli jesteś w Heraklionie, koniecznie wybierz się na plażę Ammoudara. Ten siedmiokilometrowy odcinek złotego piasku znajduje się zaledwie pięć minut jazdy od Starego Miasta i – gwarantujemy - jest najlepszą plażą w tej okolicy.

Plaża jest wprost idealna dla tych, którzy lubią długie spacery wzdłuż brzegu. Na miejscu znajdziemy również leżaki i parasole do wynajęcia. Warto jednak mieć na uwadze, że miejsce to jest dosyć wietrzne, a fale stosunkowo wysokie, co sprawia, że Ammoudara to mekka miłośników sportów wodnych, w tym oczywiście windsurferów. Na chętnych, chcących spróbować swoich sił w tym sporcie – czekają odpowiednie szkółki.

Falasarna

Plaża Falasarna na Krecie

Plaża Falasarna na Krecie

Plaże Falasarna oddalone są o godzinę drogi od Chanii. Na kompleks ten składa się dokładnie pięć dużych plaż, dlatego nie musisz się obawiać, że nie znajdziesz tu dla siebie miejsca. Warto jednak uważać na fale, które w tej okolicy mogą być dość wysokie.

Jadąc z Chanii, pamiętaj, po drodze zwiedzić ruiny starożytnego portu minojskiego!

Preveli

Plaża Preveli położona jest między dwoma stromymi wzgórzami, a przez sam jej środek przepływa strumień słodkiej wody. Tuż za plażą znajdziemy palmy, dzięki którym poczujemy się jak w raju odizolowanym od reszty nowoczesnego świata. Nie znajdziemy tam leżaków ani parasoli do wynajęcia, więc warto odpowiednio się przygotować i zabrać ze sobą ręczniki. Warto również mieć na uwadze, że jest to plaża kamienista - zalecamy więc zaopatrzenie się w wygodne buty.

Plakias

Przepiękna plaża w Plakias to długi, szeroki półksiężyc położony w dużej zatoce. Nie musimy tu martwić się o parasole czy leżaki, ponieważ bez problemu wypożyczymy je w wielu miejscach wzdłuż całej plaży. Zachodnia strona Plakias nastawiona jest na rozrywkę - znajdziemy tam restauracje, bary czy kluby. Im dalej na wschód, tym plaża jest bardziej piaszczysta, a sceneria – bardziej bajkowa. Idealna do robienia zdjęć!

Matala

Plaża Matala na Krecie

Plaża Matala na Krecie

Jest to jedna z najpopularniejszych plaż turystycznych na południowym wybrzeżu Krety. Matala słynie przede wszystkim z jaskiń, które w latach 60-tych były zamieszkane przez hipisów. Oczywiście po hipisach nie ma już śladu, a kompleks jaskiniowy udostępniono dla zwiedzających – oczywiście za niewielką opłatą. Ta długa i szeroka plaża składa się z drobnych kamyczków i miękkiego piasku. Nie powinniśmy mieć również problemu ze znalezieniem miejsca, ponieważ parasole i leżaki znajdują się tu na całej długości plaży. Po lewej stronie zatoki znajdują się liczne restauracje, z których roztacza się fantastyczny widok na morze. Nieco dalej znajdziemy promenadę, wyłożoną sklepami z ubraniami i pamiątkami.

Matala to popularna wycieczka z Heraklionu. Droga przez góry między Heraklionem a Matalą jest niezwykle malownicza, a przejazd zajmuje nieco ponad godzinę.

Balos Beach

Jeśli szukasz miejsca na wakacje jak z pocztówki, proponujemy zainteresować się plażą Balos. Jest to dzika plaża na północno-zachodnim półwyspie Krety, do której najlepiej dotrzeć łodzią z portu Kissamos. Co więcej, miejsce to charakteryzuje się stosunkowo płytką i spokojną wodą – bez wysokich fal. Mówi się, że król Karol III i nieżyjąca już księżna Diana odwiedzili tę plażę swoim prywatnym jachtem. Gwarantujemy, że miękki, biały piasek i niewiarygodnie czysta woda sprawią, że nigdy nie zapomnisz o dniu spędzonym w tym pięknym miejscu.

Seitan Limania

Plaża Seitan Limania na Krecie

Plaża Seitan Limania na Krecie

Wielu uważa Seitan Limania za jedną z najbardziej spektakularnych plaż na całej Krecie. Położona w kanionie prowadzącym do oceanu, ta mała plaża jest prawdziwie oszałamiająca. Woda jest tu spokojna i stosunkowo płytka, co spodoba się rodzinom z dziećmi i miłośnikom brodzenia po płyciźnie. Warto jednak mieć na uwadze, że woda w tej okolicy może być stosunkowo zimna. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że potężne ściany kanionu uniemożliwiają słońcu wystarczające jej nagrzanie. Dno kanionu chronione jest jednak przed wiatrem, dlatego na samej plaży z pewnością nie zmarzniemy!

Plaża przyciąga również amatorów… skoków z klifów! Bardzo prawdopodobne, że na miejscu spotkamy również kozy, które często podchodzą aż do samej linii wody.

By dostać się na miejsce, czeka nas 15-minutowy spacer po wąskim chodniku na plażę. Seitan Limania znajduje się około 35 minut jazdy samochodem od Chanii.

Glyka Nera

Jeśli pragniesz niecodziennych widoków, wybierz się na plażę Glyka Nera. Można do niej dopłynąć 15-minutowym rejsem łodzią z Hora Sfakion lub przejść się nadmorską ścieżką wśród klifów. Plaża ta słynie ze… słodkiej wody, która sączy się spomiędzy kamyków i wpada do morza. W rezultacie woda tutaj będzie nieco chłodniejsza, jednak oszałamiająca sceneria wszystko nam wynagradza.

Na plaży działa jedna mała, nadwodna restauracja, zapewniając jedzenie i zimne napoje.

Zaplanuj swoje wakacje na Krecie i plażuj jak wśród najpiękniejszych widoków! Wyspa oferuje najróżniejsze plaże, od kamienistych po piaszczyste, a nawet… różowe. Zapisz sobie najciekawsze lokalizacje i… nie zapomnij zabrać ze sobą kremu z filtrem!

Lokalizacje napiękniejszych plaż na Krecie - mapa

04.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.