Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Balos na Krecie - obowiązkowy punkt na mapie turystów

Balos to niezwykłe miejsce na Krecie, które jednocześnie stanowi jedno z najbardziej niedostępnych zakątków na tej wyspie. To laguna, która określana jest jako najpiękniejsza w całej Europie. To także niezwykle często fotografowana plaża i cudowne, płytkie zejście do morza w wielu odcieniach błękitu. Balos na Krecie to jedno z obowiązkowych punktów na mapie turystów, jednakże należy mieć nieco samozaparcia, by tutaj trafić i cieszyć się pięknem tego zakątka świata.

Panorama plaży Balos

Panorama plaży Balos

Co ciekawe na Balos przyjeżdżają nawet możni tego świata. Był tutaj chociażby Książę Karol z Księżną Dianą. Krajobraz, choć surowy i niedostępny oraz pełen skał, to jednak tak piękny i dziki, że trudno nie dać się skusić na odwiedzenie tego niezwykłego miejsca. Laguna ta bowiem robi niesamowite wrażenie, które na długo pozostaje w pamięci. Można tutaj zachwycać się zarówno tym, co na lądzie, jak i tym, co czeka pod wodą. Kreta zaprasza na wakacyjny wypoczynek i zwiedzanie!

Położenie

Widok z góry na plażę Balos

Widok z góry na plażę Balos

Laguna Balos znajduje się około 17 kilometrów od Kissamos oraz ponad 50 od Chanii kierując się na północny zachód. Ulokowana jest pomiędzy przylądkiem Tigani oraz półwyspem Gramvousa.

Ogrom przeróżnych odcieni błękitu oraz różowy piasek sprawia, że miejsce to wygląda niczym z magicznej baśni, co powoduje, że ma się wrażenie bycia trochę na innej planecie.

Ulokowanie laguny niewątpliwie wpływa na jej wyjątkowość. Z punktu widokowego, który można odnaleźć kierując się na Balos szutrową drogą widać dwie połączone ze sobą zatoki piaskiem prowadzącym na znajdującą się nieopodal wyspę. Malowniczość krajobrazów robi wrażenie i sprawia, że można się łatwo zachwycić.

Zaplanuj wakacje marzeń

na Krecie


Sprawdź oferty

Jak dotrzeć do Balos

Na lagunę Balos można się dostać na kilka sposobów. Można tutaj dojechać samochodem lub też zdecydować się na rejs statkiem, jachtem lub też wynająć łódź. Wybierając statek można zobaczyć po drodze wyspę Gramvousa, a także skorzystać z licznych udogodnień, które czekają na wycieczkowcach.

Plusem jest przepłynięcie wzdłuż skalistego wybrzeża, możliwość zachwycania się widokami z perspektywy bycia na morzu oraz zrelaksowania się na pokładzie. Minusem jednak może okazać się fakt, że będąc już na lagunie ma się do dyspozycji jedynie od dwóch do trzech godzin.

Ciekawą opcją może okazać się wynajęcie samochodu, bowiem umożliwia to wspaniały widok na morze, a na samej lagunie można zostać tak długo jak ma się ochotę.

Krótka historia

Plaża Balos z bliska

Plaża Balos z bliska

Laguna Balos to niezwykle piękne i dziewicze miejsce, które wydaje się być nietknięte przez człowieka. Zakątek ten ma ciekawą historię, a nieopodal, bo na wyspie Imeri Gramvousa można też zobaczyć interesujące ruiny związane mocno z przeszłością tego miejsca.

W starożytności półwysep Gramvousa nazywany był Kimaros (lub też Korykus). Znajdowało się tu również miasto Corycus oraz miasteczko Agnio. Pozostałości po tym ostatnim wciąż można odnaleźć na końcu tego przylądka.

Jeśli zaś chodzi o samą lagunę to można przypuszczać, że jej urok nie zmienił się od dawna. To niezwykle istotne siedlisko przyrodnicze, które wciąż zachwyca mimo wielu zmian mających miejsce na Krecie.

Z czego jest znana

Łódka na plaży Balos

Łódka na plaży Balos

Laguna Balos to miejsce chronione dzięki europejskiemu programowi Natura 2000. Można tutaj podziwiać prawie sto gatunków ptaków, z czego aż 40 ma swoje gniazda w jaskiniach, które znajdują się nieopodal.

Poza tym miejsce to kusi swoim pięknem, różowym piaskiem oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Jest niezwykle malownicze, pełne dziewiczej natury.

Co ciekawe laguna została tak nazwana na cześć kreteńskiego księcia Balosa zakochanego w nimfie Kalisto. Według legendy stała się ona niedźwiedziem przez Herę, która była zazdrosna o Zeusa i nie chciała, by jej mąż zdradzał ją z innymi. Balos zaś zginął, gdy chciał ochronić Kalisto przed byciem upolowaną.

Co warto zobaczyć będąc na Balos

Prócz pięknej plaży, skalistych gór, czy niesamowitych gatunków ptaków laguna Balos to także rzadkie gatunki roślin, z czego trzech nie da się znaleźć nigdzie indziej na świecie - mowa tu o dzikiej cebuli, pewnej odmiany rumianku oraz lepnicy.

Wokół laguny znajduje się wiele jaskiń oraz pełnych uroku zatoczek, które warto zobaczyć będąc w tej części wyspy. Na pewno na długo pozostaną w pamięci.

Są tutaj także inne plaże, kilka znajduje się w Falassarna, która ulokowana jest w zachodniej części Gramvous, około 17 kilometrów od Kissamos. Oprócz plaży centralnej można tutaj spotkać także te bardziej dzikie. Jest to również obszar chroniony i niezwykle piękny.

Jakie sporty można uprawiać na Balos

Laguna Balos przede wszystkim zachęca do kąpieli oraz plażowania, choć jeśli chodzi o to pierwsze to warto być ostrożnym. W pewnych miejscach może bowiem być głęboko, a fale czasem potrafią być bardzo wysokie. Mimo tego jednak, przy odpowiednich warunkach, nie ma powodu, by odmawiać sobie tej przyjemności.

Miejsce to jest również idealne dla miłośników nurkowania. Morze jest tutaj krystalicznie czyste, a podwodna kraina kusi, by ją odkrywać. Na granicy laguny, poza skałami, woda jest głębsza i wspaniale nadaje się do tego, by tutaj nurkować.

Równie dobrym pomysłem może się okazać także windsurfing, zwłaszcza gdy trafi się na odpowiedni wiatr i fale. Dobra zabawa gwarantowana.

Atrakcje na miejscu

Laguna Balos jest jednym z najpiękniejszych zakątków turystycznych na ziemi i to głównie jej urok przyrodniczy sprawia, że jest tak chętnie odwiedzana przez turystów.

Otoczona przez góry zachwyca swoją malowniczością, wszystkimi odcieniami błękitu oraz delikatnym piaskiem. Atrakcje, które czekają tutaj na odwiedzających to głównie uroki natury, choć można tutaj także znaleźć restaurację, czy sklep spożywczy.

Nie ma tu wielu udogodnień turystycznych, czy wi-fi, jednakże piękno przyrody wynagradza wszystko inne. Warto zobaczyć tutejsze zatoczki, czy jaskinie, a także po prostu zrelaksować się wśród słońca i szumu fal. Można tu bez końca spacerować po plaży, czy też po okolicznych górach, kontemplować i cieszyć się zwyczajnym byciem.

Atrakcje w okolicy

Atrakcje w okolicy - Balos na Krecie

Atrakcje w okolicy - Balos na Krecie

W pobliżu laguny natomiast czeka wspaniała wyspa Gramvousa, a na niej wenecki zamek, którego początki sięgają XVII wieku. Znajduje się tutaj również fort, któr był używany przez piratów, oraz stary wrak porzucony dawno temu niedaleko plaży.

Dodatkowo nieopodal Balos można odnaleźć liczne muzea, wioski, kościoły, czy klasztory. Warto zajrzeć do Falasarna, wioski, w której znajduje się wspaniała plaża, a także do Kissamos, w którym czeka Muzeum Archeologiczne, Kościół św. Nikity oraz Klasztor Chrissoskalitissa.

Ciekawym miejscem jest także kaplica św. Jerzego w Tigan oraz duża jaskinia znajdująca się nieopodal. Mimo trudnej historii warto jest zobaczyć tą część Krety.

Informacje praktyczne

Warto wiedzieć, że na lagunę Balos nie można wprowadzać żadnych domowych zwierząt, tak by nie zakłócać spokoju tych, które już tam zamieszkują. Prawdopodobne jest bowiem spotkanie tutaj chociażby żółwi, dlatego też w samym szczycie sezonu może tu przebywać ograniczona liczba osób w ciągu dnia.

Laguna Balos ma powierzchnię dwóch kilometrów kwadratowych, a jej głębokość sięga od pół do maksymalnie jednego metra.

To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, jednakże warto być ostrożnym. Najwięcej osób przyjeżdża tutaj w lipcu i sierpniu, dlatego też dobrze jest rozważyć inny termin na odwiedzenie tego miejsca, by uniknąć tłumów.

Ciekawostki

Ciekawostki - Balos

Ciekawostki - Balos

Co ciekawe plaża na Balos powstała z piasku, który prądy oceaniczne przyniosły aż z Sahary. Jest on bardzo cienki i posiada liczne różowe drobinki, które pochodzą z małych koralowców oraz muszelek, dzięki czemu ma taki ciekawy kolor.

Lagunę otacza wiele jaskiń, które warto zwiedzić oraz niezwykle malownicze zatoki, a także dzikie góry. Plaża Balos jest jedną z najbardziej znanych w całej Europie i stanowi niezwykle egzotyczne miejsce. Można ją podziwiać o każdej porze dnia.

Niestety na plaży nie ma udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wybierając się tutaj warto też zaopatrzyć się we wszystko, co może być nam potrzebne w tym miejscu.

Kiedy najlepiej wybrać się na Balos

Najlepszym czasem na odwiedzenie laguny Balos jest niewątpliwie okres między kwietniem, a listopadem. Później robi się już bardzo wietrznie, bowiem w okresie zimowym Kreta może nie zachwycać pogodą.

Dobrym czasem mogą okazać się miesiące od kwietnia aż do czerwca, ponieważ nie ma jeszcze szczytu sezonu, więc nie trzeba obawiać się tłumów turystów. Jednocześnie jednak w tym okresie woda nie jest jeszcze zbyt ciepła, więc może to odstraszać tych, którzy pragną zażywać kąpieli w morskich falach.

Sezon trwa tutaj przede wszystkim w lipcu i sierpniu, kiedy pogoda jest naprawdę wspaniała, woda ma coraz wyższą temperaturę, jednakże przybywa też turystów. Dobrym czasem na odwiedzenie tego miejsca może być więc wrzesień, gdy mimo tego, że wciąż zakątek ten jest popularny, to nie ma już takich tłumów, a pogoda i temperatura morza nadal są wspaniałe

Podsumowanie

  1. Balos to najpiękniejsza laguna w Europie położona na Krecie, choć dojazd do niej może być wyzwaniem ze względu na jej ustronne położenie.

  2. W okolicach laguny można zobaczyć malownicze krajobrazy, złożone z rozmaitych odcieni błękitu morza oraz różowego piasku, które sprawiają, że miejsce to wydaje się niemalże magiczne.

  3. Na Balos można dotrzeć samochodem lub statkiem, obie opcje oferują wyjątkowe widoki. Wybór statku umożliwia dodatkowo wizytę na wyspie Gramvousa.

  4. Historia Balos jest związana z starożytnymi miastami Corycus i Agnio, a sama laguna prawdopodobnie nie zmieniła się zbytnio od czasów starożytnych.

  5. Laguna jest znana z różnorodności ptaków - blisko 100 gatunków, w tym 40 gniazdujących w pobliskich jaskiniach, a także z legendy o kreteńskim księciu Balosie i nimfie Kalisto.

  6. Na terenie laguny można podziwiać rzadkie gatunki roślin, w tym dziką cebulę, pewną odmianę rumianku oraz lepnicę, które nie występują nigdzie indziej.

  7. Aktywni turyści mogą skorzystać z możliwości nurkowania czy windsurfingu, a dla tych, którzy wolą odpoczynek, laguna oferuje malownicze plaże i urocze zatoczki.

  8. W okolicy laguny warto odwiedzić wenecki zamek na wyspie Gramvousa, wioskę Falasarna z piękną plażą, czy Muzeum Archeologiczne w Kissamos.

  9. Dostęp do laguny jest ograniczony dla domowych zwierząt.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.