Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Loty balonem w Turcji - zbiór informacji

Kolorowe balony unoszące się nad zapierającymi dech w piersiach dolinami to niekwestionowany symbol Turcji. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy więc szczegółowy zbiór wszystkich najpotrzebniejszych informacji o lotach balonem w tym pięknym kraju. Pamiętajcie tylko, by wziąć ze sobą aparat, bo zdjęcia z tej wycieczki wyjdą naprawdę niesamowicie!

Jak wiadomo, najpopularniejszym miejscem na lot takim balonem jest oczywiście cudowna Kapadocja, ale również Pamukkale. To właśnie jednak Kapadocja rozsławiła całą Turcję, dlatego też co roku przyciąga ona tysiące turystów pragnących spełnić swoje marzenie o locie balonem nad księżycowym, wulkanicznym krajobrazem.

Sezon balonowy w Kapadocji trwa przez cały rok

Lot balonem w Kapadocji to prawdziwie niesamowite doświadczenie - nie tylko ze względu na wyjątkowy krajobraz widziany z lotu ptaka, ale także z ziemi! Setki balonów latają tam bowiem przez około 250 dni w roku – również zimą! Najlepszą porą roku na lot balonem w Kapadocji jest jednak okres od kwietnia do listopada, ponieważ w tych miesiącach panują najkorzystniejsze warunki pogodowe. Z powodu silnych wiatrów większość odwołanych lotów ma miejsce w okresie od grudnia do marca.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Każdego ranka wylatuje ponad 100 balonów

Kapadocja to jedyne miejsce na świecie, gdzie niemalże każdego ranka na niebie zobaczymy setki unoszących się balonów. Do 100 balonów może wystartować jeszcze przed wschodem słońca, a kolejne 50 otrzymuje pozwolenie na start pół godziny po wschodzie.

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja

Lot balonem na ogrzane powietrze to najpopularniejsza atrakcja w Kapadocji. Nie dziwi więc fakt, że miejsce należy zarezerwować jak najwcześniej, ponieważ balony zapełniają się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Choć każdego ranka startuje około 100 balonów, nie oznacza to gwarancji miejsca. Co ważne, podczas rezerwacji należy również wziąć pod uwagę ewentualne ograniczenia dotyczące wieku i wzrostu. Małe dzieci w wieku poniżej 6 lat oraz osoby mające mniej niż 140 cm wzrostu niestety nie mogą wziąć udziału w tej atrakcji.

Piloci balonów przechodzą mnóstwo szkoleń lotniczych

Balony, podobnie jak samoloty, zarejestrowane są w urzędzie lotnictwa i podlegają regularnym kontrolom bezpieczeństwa w celu zapewnienia ich zdatności do lotu. Piloci balonów w Kapadocji muszą również zdać odpowiednie egzaminy, mieć określoną liczbę godzin lotu za pasem, zdać testy w locie, a także przejść badania lekarskie. Co ciekawe, wielu pilotów lata od całych dziesięcioleci, więc lot balonem jest w zupełności bezpieczny. Nie ma się czego obawiać!

Loty balonem w Turcji – pytania i odpowiedzi

Dowiedz się wszystkich najpotrzebniejszych szczegółów na temat lotów balonem w Turcji i dopnij swoją podróż na ostatni guzik!

Jak długi jest lot?

Loty mogą trwać od 45 minut do trzech godzin. Zależy to od tego, u kogo zarezerwujesz wycieczkę i jaką ofertę lotu wybierzesz.

Jak wysoko wznoszą się balony?

Podczas lotu prawdziwą atrakcją jest oglądanie (i fotografowanie) wspaniałego, unikalnego krajobrazu i różnorakich formacji skalnych, więc nie jest konieczne wznoszenie się zbyt wysoko nad ziemię.

Kiedy odbywają się loty?

Balony zazwyczaj startują wcześnie rano - około 5:00 do 5:30, w zależności od pory roku - ponieważ warunki wiatrowe są najlepsze właśnie w okolicach wschodu słońca. Firmy wycieczkowe odbierają turystów z hotelu, więc nie trzeba martwić się o dotarcie na miejsce startu z samego rana. Co ciekawe, miejsce startu nie jest stałe. Jego lokalizacja zależy przede wszystkim od kierunku i prędkości wiatru w danym dniu.

W co się ubrać?

Należy pamiętać, że w powietrzu jest chłodniej niż na ziemi, więc warto rozważyć kilka warstw odzieży, w tym lekkiej kurtki. Radzimy również pamiętać o wygodnych butach oraz czapce.

Gdzie mogę zrobić najlepsze zdjęcie z ziemi?

Kolorowe balony unoszące się w powietrzu to gwarancja pięknego zdjęcia! W tym celu radzimy udać się do tureckiego Göreme (miasto i dolina w Kapadocji) wcześnie rano, aby zobaczyć, jak balony wznoszą się wraz ze słońcem.

Ile kosztuje lot balonem w Turcji?

Za lot balonem w Kapadocji zapłacimy ok. 450 EUR od osoby za 1,5h. Oferta w Pamukkale jest już znacznie korzystniejsza cenowo (około 65 EUR), jednak należy mieć na uwadze, że balonów latających z tego miejsca będzie już znacznie mniej.

Gdzie startują balony w Turcji - mapa

09.08.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.