Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Efez - skarbnica archeologiczna w Turcji

Dom dla starożytnych ruin, świątyń, dróg i posągów. Jedna z największych atrakcji Turcji - Efez. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co roku zachwyca tysiące turystów. Oto, co warto zobaczyć i zrobić w Efezie!

Efez - skarbnica archeologiczna (UNESCO)

Efez - skarbnica archeologiczna (UNESCO)

Czy warto odwiedzić stanowisko archeologiczne w Efezie? Zdecydowanie tak! Co więcej, 2015 roku starożytne miasto Efez zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiadomo więc, że po tym miejscu możemy spodziewać się bardzo wiele.

Efez – największa atrakcja Turcji

Położony w pobliżu Izmiru, tuż za miastem Selcuk, Efez był niegdyś starożytnym miastem portowym. Współcześnie miasto nadal utrzymane jest w bardzo dobrym stanie, więc gwarantujemy, że na miejscu jest co zwiedzać. Gwarantujemy, że wpadniesz w prawdziwy zachwyt! Co ważne, obecnie Efez jest nie tylko ważnym skansenem historycznym, ale także popularnym celem pielgrzymek chrześcijan.

Chociaż Efez znajduje się we współczesnej Turcji, pierwotnie był on jednym z ważniejszych miast starożytnej Grecji. Miasto zostało założone w X wieku p.n.e., a następnie przejęte przez Rzymian. To właśnie wtedy rozrosło się, stając się tętniącym życiem, potężnym miejscem o strategicznym znaczeniu. Uważa się, że w szczytowym okresie w Efezie mieszkało około 50 000 osób! To właśnie dlatego znaczna część architektury Efezu przypomina zabytki rzymskie.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Efez – co zobaczyć?

Efez chętnie odkryje wszystkie swoje tajemnice, których (gwarantujemy) posiada niemało. Wybierz się w podróż po tym tajemniczym miejscu i koniecznie zobacz proponowane przez nas zabytki. Pamiętaj również, że podane przez nas ceny biletów wstępu w rzeczywistości mogą się różnić.

Wędrówka po centrum starożytnego miasta Efez

Centrum starożytnego miasta Efez

Centrum starożytnego miasta Efez

Selcuk, gdzie znajduje się starożytne miasto Efez, jest również jedną z najbardziej żyznych ziem w Anatolii. Wraz z przyłączeniem do Cesarstwa Rzymskiego w 129 roku, populacja miasta gwałtownie wzrosła, stając się tym samym starożytną metropolią.

Godziny zwiedzania różnią się w zależności od sezonu. W sezonie letnim możesz odwiedzić starożytne miasto między 8 rano a 19:00 (1 kwietnia - 1 października). Z kolei godziny otwarcia w sezonie zimowym (1 października - 1 kwietnia) to 8.30 do 18.00. Miejsce jest otwarte codziennie z wyjątkiem świąt religijnych.

Po ruinach możesz spacerować na własną rękę. Istnieje również możliwość zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem. Wejście na teren starożytnego miasta kosztuje około 12 USD.

Zobacz pozostałości biblioteki Celsusa

Biblioteka Celsusa w Efezie

Biblioteka Celsusa w Efezie

Biblioteka Celsusa była trzecią co do wielkości biblioteką w starożytnym świecie. Została ona zbudowana za panowania Cesarstwa Rzymskiego. Chociaż dokładna data ukończenia biblioteki jest nieznana, najczęstszą podawaną datą jest 135 rok n.e. Mówi się, że miejsce to nazwane zostało na cześć Tyberiusza Celsusa, potężnego rzymskiego senatora i miłośnika książek. Co ciekawe, w zachodnim skrzydle biblioteki znajduje się jego grobowiec.

Bilet do starożytnego miasta obejmuje również wejście do biblioteki.

Odwiedź Dom Matki Boskiej

Dom Matki Boskiej w Efezie

Dom Matki Boskiej w Efezie

Matka Boża to jedna z ważniejszych figur chrześcijaństwa. Mówi się, że to właśnie tam Dziewica Maryja spędziła swoje ostatnie dni, czyniąc to miejsce popularnym celem pielgrzymek.

Wstęp do kościoła Matki Boskiej kosztuje 4 USD. Od listopada do lutego Dom Matki Boskiej można zwiedzać od 8:00 do 17:00. W pozostałych miesiącach od 8:00 do 18:00.

Wyobraź sobie, że oglądasz sztukę w starożytnym amfiteatrze

Amfiteatr w Efezie

Amfiteatr w Efezie

Starożytny amfiteatr w Efezie jest największym starożytnym teatrem na wolnym powietrzu (25 000 osób i 65 rzędów!). Co ciekawe, teatr nie był jednak wykorzystywany wyłącznie do celów artystycznych – ale również jako miejsce walk gladiatorów.

Opłata za wstęp do starożytnego miasta Efez obejmuje również teatr.

Wędruj po Świątyni Hadriana

Świątynia Hadriana w Efezie

Świątynia Hadriana w Efezie

Świątynia została zbudowana przez P. Quintiliusa na cześć wizyty cesarza Hadriana. Szacuje się, że została ukończona przed 138 rokiem.

Co ciekawe, świątynia została niedawno odnowiona. W ramach tej renowacji oryginalne posągi i fryzy zostały zastąpione ich replikami. Oryginalne elementy wystawione są w Muzeum Efezu.

Wejdź do Świątyni Artemidy

Świątynia Artemidy w Efezie

Świątynia Artemidy w Efezie

Świątynia Artemidy, znana również jako Świątynia Diany, jest poświęcona bogini Artemidzie, a jej historia sięga aż 550 p.n.e. Świątynia została w całości wybudowana z marmuru. Chociaż świątynia była używana przez ponad 800 lat, nigdy nie została w pełni ukończona.

Wejście do Świątyni Artemidy jest bezpłatne. Oficjalne godziny otwarcia to 9:00 do 19:00.

Sprawdź zdobienia na fontannie Trajana

Fontanna Trajana została wzniesiona w latach 102-114 n.e. ku czci rzymskiego cesarza Trajana i Artemidy z Efezu. Pierwotnie fontanna była dwukondygnacyjna, ale później została odrestaurowana i przebudowana na jednokondygnacyjną.

Niektóre rzeźby z fontanny są dziś wystawiane w Muzeum Efezu, a inne w British Museum.

Lokalizacja - mapa Efez

02.08.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.