Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

10 najpiękniejszych miast w Europie

Europejskie miasta co roku przyciągają turystów ze wszystkich zakątków świata. Bez wątpienia są to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc na świecie, pełne historii, kultury, sztuki i niezapomnianych doświadczeń. Wybraliśmy 10 europejskich miast, które z pewnością Cię zachwycą!

Lizbona, Portugalia

Lizbona ma wszystko, czego turyści potrzebują, by spędzić idealny urlop. Zabytkowe historyczne centrum miasta otoczone jest pięknymi plażami, z których podziwiać można lazurowy ocean. Lizbona to miasto pełne pięknych budynków i zabytków, jak Katedra w Lizbonie, Most Vasco da Gamy, Wieża Belem czy klasztor Hieronimitów. Zabytki te z pewnością zapierają dech w piersiach, są także pełne historii i kultury. Liczne restauracje oferują znakomitą kuchnię, a muzyka i taniec to nieodłączna część portugalskiej kultury.

Warto też wspomnieć, że pyszna kuchnia jest tu kolejnym z powodów, dla których warto odwiedzić Lizbonę. Miasto jest pełne wspaniałych restauracji i kawiarni, które oferują tradycyjne portugalskie dania, takie jak bacalhau czy pastel de nata. Mieszkańcy Lizbony znani są również z gościnności i przyjazności wobec turystów, co sprawia, że wizyta w tym mieście jest jeszcze przyjemniejsza. Lizbona to piękne miasto, które z pewnością ma wiele do zaoferowania wszystkim turystom.

Berno, Szwajcaria

Berno to coś więcej niż tylko polityczne centrum Szwajcarii. To także jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Zbudowany wokół rzeki Aare, miasto oferuje spektakularne widoki z niemal każdego kąta. Warto również zwrócić uwagę na urokliwe, kręte uliczki i piękne Stare Miasto wpisane na listę UNESCO. Jest to istny labirynt kolorowych domów, krętych uliczek i malowniczych placów, które zachwycą każdego miłośnika historii i architektury.

Berno słynie również pięknych parków i ogrodów, z których najważniejszym jest Rosengarten. W parku tym znajduje się wiele róż, a z punktu widokowego można podziwiać panoramę miasta.

Budapeszt, Węgry

Budapeszt to miasto, które składa się z dwóch części: Budy i Pesztu. Buda to stara, zabytkowa część miasta, gdzie znaleźć możemy Zamek Królewski czy Górę Gellerta. Pest to nowoczesna część miasta, gdzie znajdują się m.in. główne ulice handlowe, bary i restauracje oraz wiele muzeów.

Warto również wspomnieć, że Budapeszt posiada jedne z najwspanialszych zabytków architektury secesyjnej w Europie. Słynie również z licznych Łaźni Termalnych, które są wspaniałym sposobem na relaks i odpoczynek. Najbardziej znane to Łaźnie Gellerta i Łaźnie Széchenyi, jednak pozostałe są równie piękne!

Najlepszy widok na miasto jest jednak w nocy. Przejdź przez most wiszący Széchenyi lánchíd (Most Łańcuchowy Széchenyi) i podziwiaj piękno Országház!

Florencja, Włochy

Florencja leży w regionie Toskanii, który słynie z pięknych krajobrazów i malowniczych wsi. W pobliżu Florencji znajdują się piękne wzgórza Chianti, gdzie degustować można lokalne wina i zwiedzać średniowieczne wioski. Włochy mają wiele pięknych miast, jednak Florencja jest bezkonkurencyjna pod względem historii, sztuki i architektury. Znajdują się tam liczne zabytki, jak Katedra Santa Maria del Fiore (złożona z trzech budynków z niezwykle piękną fasadą), Palazzo Vecchio, (XIII-wieczny pałac rządowy), a także słynne muzea, jak Galeria Uffizi, gdzie znajduje się kolekcja dzieł sztuki renesansowej - w tym Botticellego i da Vinci.

Il Duomo, baptysterium San Giovanni, Palazzo Vecchio i przylegająca do niego Loggia dei Lanzi to także jedne z najsłynniejszych symboli Florencji.

Paryż, Francja

Paryż to jedno z najbardziej romantycznych i pięknych miast na świecie, które przyciąga miliony turystów każdego roku. Słynie z wyjątkowego uroku, który zawdzięcza licznym zabytkom, krętym uliczkom, mostom czy parkom. Kawiarnie ciągną się tu wzdłuż brukowanych ulic, a elegancko ubrani ludzie spacerują wzdłuż Sekwany. Każda dzielnica wydaje się mieć swój własny ikoniczny punkt orientacyjny, czy to Bazylika Sacré-Cœur czy Wieża Eiffla. Paryż jest również jednym z najważniejszych centrów kultury i sztuki na świecie. Znajdują się tu Luwr, Musée d'Orsay i Centre Pompidou, które przyciągają miłośników sztuki z całego świata.

Nie zapominajmy, że Paryż to także prawdziwe miasto mody, a ulice Champs-Élysées, Rue du Faubourg Saint-Honoré i Avenue Montaigne oferują wiele sklepów z luksusowymi markami. To miasto, które nigdy się nie nudzi. W ciągu całego roku organizowane są różne festiwale i imprezy, takie jak Tydzień Mody, Dzień Bastyliański czy Noc Muzeów, co sprawia, że Paryż to idealne miejsce na wakacje. Poświęć chwilę na spacer po Ogrodach Luksemburskich i odetchnij prawdziwie paryskim powietrzem.

Edynburg, Szkocja

Uwielbiany za swoje niekończące się zielone wzgórza, fascynującą historię i tajemnicze uliczki, Edynburg wygląda bajecznie o każdej porze roku. Poza pięknymi gotyckimi budynkami i brukowaną Royal Mile, wzbudza też podziw swoim XII-wiecznym zamkiem, który jest jednym z najważniejszych zabytków całej Szkocji. Edynburg to miasto z bogatą historią i dziedzictwem kulturowym. Jeśli chcesz bliżej przyjrzeć się lokalnej historii i sztuce, wybierz się do Muzeum Narodowego, Galerii Narodowej lub Muzeum Miasta Edynburga.

Edynburg to miasto z piękną architekturą, w którym napotkać możemy wiele budynków w stylu gotyckim i wiktoriańskim. Jednym z najpiękniejszych zabytków jest także kościół św. Jana, który znajduje się w samym centrum miasta.

Praga, Czechy

Praga to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miast w Europie. Jej małomiasteczkowy charakter w połączeniu z historycznymi budynkami i bulwarami jeszcze bardziej potęguje jej urok i magię. Praga to miasto o niezwykłej architekturze, zabytkach i tajemniczych legendach. Słynie również z klimatycznych restauracji i barów serwujących Absynt. Praga to wspaniała opcja dla ludzi spragnionych relaksu w pięknym, spokojnym miejscu, a jednocześnie chcących doświadczyć typowej, europejskiej kultury.

W mieście odkryć można również wiele ciekawych architektonicznych atrakcji, jak XV-wieczny Most Karola, zamek Praski czy Hradcany. Koniecznie warto odwiedzić także słynne dzielnice, jak Vysehrad czy Vinohrady.

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, stolica Danii, to miasto pełne uroku, historii i nowoczesności. Po odrobinę zabawy wybierz się do parku tematycznego i ogrodów Tivoli. Miłośnicy historii powinni natomiast wpisać na swoją listę Muzeum Narodowe Danii, Zamek Rosenborg oraz słynny Cmentarz Asystentów. Koniecznie warto zwiedzić również słynne kolorowe domu w porcie Nyhavn. Zdecydowanie musisz zobaczyć je na własne oczy!

Duński styl życia hygge znany jest na całym świecie. W Kopenhadze można odnaleźć ten styl w wielu miejscach, m.in. w knajpkach, kawiarniach, sklepach z antykami i wypiekami.

Amsterdam, Holandia

Stolica Holandii to prawdziwe zagłębie kanałów. Jest ich aż 160, a ich łączna długość to blisko 75 km. Znajduje się tu też ok. 2500 pływających domów, dzięki czemu Amsterdam śmiało można nazwać „Wenecją północy”.

Amsterdam jest również jednym z najważniejszych centrów kultury i sztuki w Europie, a jego muzea i galerie sztuki, takie jak Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum i Stedelijk Museum, przyciągają miliony turystów każdego roku. Miasto znane jest również jako prawdziwe królestwo rowerów i dobrej kuchni. Nie zawiedzie też miłośników sera, charakterystycznych krajobrazów z wiatrakami i sztuki florystycznej.

Talinn, Estonia

Tallinn, stolica Estonii, to kolorowe miasto, które przyciąga turystów z całego świata. Jest ono pełne wspaniałych budynków i zabytków, jak Katedra Aleksandra Newskiego i kościół św. Olafa. Będąc na miejscu koniecznie warto odwiedzić również stare Miasto Tallinna, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz barokowy zamek Toompea (widok na centrum z pewnością urzeknie Cię o każdej porze roku!).

Co więcej, Talinn jest również jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Warto pamiętać, że cała Estonia ma bogatą historię i kulturę, a jej stolica jest doskonałym miejscem do poznania różnych jej aspektów.

City Break - najpiękniejsze miasta Europy

Lokalizacje najpiękniejszych miast w Europie

Podsumowanie

Lizbona, Portugalia

 • Zabytkowe historyczne centrum otoczone pięknymi plażami.
 • Ważne zabytki: Katedra w Lizbonie, Most Vasco da Gamy, Wieża Belem, Klasztor Hieronimitów.
 • Znane z pysznej kuchni i przyjaznych mieszkańców.

Berno, Szwajcaria

 • Urokliwe Stare Miasto wpisane na listę UNESCO.
 • Rosengarten - piękny park z różami.

Budapeszt, Węgry

 • Składa się z Budy (zabytkowa część) i Pesztu (nowoczesna część).
 • Słynie z architektury secesyjnej i Łaźni Termalnych.

Florencja, Włochy

 • Położona w Toskanii, regionie z pięknymi krajobrazami.
 • Zabytki: Katedra Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio, Galeria Uffizi z dziełami Botticellego i da Vinci.

Paryż, Francja

 • Ikoniczne miejsca: Bazylika Sacré-Cœur, Wieża Eiffla, Luwr, Musée d'Orsay, Centre Pompidou.
 • Centrum mody i kultury, gospodarz wielu festiwali.

Edynburg, Szkocja

 • Bajkowy krajobraz, zabytkowy zamek i Royal Mile.
 • Bogata historia i dziedzictwo kulturowe.

Praga, Czechy

 • XV-wieczny Most Karola, zamek Praski, Hradcany.
 • Słynne z klimatycznych restauracji i barów.

Kopenhaga, Dania

 • Atrakcje: park Tivoli, Muzeum Narodowe, Zamek Rosenborg, kolorowe domy w porcie Nyhavn.
 • Duński styl życia "hygge" znany na całym świecie.

Amsterdam, Holandia

 • 160 kanałów, 2500 pływających domów.
 • Muzea: Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, Stedelijk Museum.

Talinn, Estonia

 • Zabytki: Katedra Aleksandra Newskiego, kościół św. Olafa.
 • Warto odwiedzić Stare Miasto Tallinna.

19.02.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.