Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Grecja kontynentalna - co warto zobaczyć?

Grecja słynie przede wszystkim z pięknych wysp, tymczasem, o czym miałam się okazję przekonać w maju podczas wycieczki objazdowej, Grecja kontynentalna ma również wiele do zaoferowania. Przepiękne zabytki, ruiny w których można poczuć historię, góry, kolory, zapachy i smaki – wszystko to na długo pozostaje w pamięci.

Myślę, że Grecję kontynentalną warto odwiedzić właśnie w maju – jest wtedy pięknie, zielono i pachnąco, szczyty gór pokryte są jeszcze śniegiem, a temperatura w ciągu dnia wynosi już około 25-30 stopni, dzięki czemu można się już opalać i kąpać w morzu.

Warte zobaczenia w Grecji - lista osobista

Miejsca, które warto zobaczyć przedstawiłam w wielkim skrócie poniżej. Jest to tylko część tego, co można i co warto zobaczyć w Grecji. Myślę, że jeszcze tam wrócę, żeby odkryć wiele nowych, magicznych miejsc, spróbować potraw o niepowtarzalnym smaku i jeszcze raz poczuć atmosferę Grecji – kolebki demokracji.

Meteory

Nazywane są ósmym cudem świata. Te klasztory zawieszone na skałach robią ogromne wrażenie i długo zostają w pamięci. To tutaj były kręcone zdjęcia do jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda pt. "Tylko dla twoich oczu".

Stolica i jej atrakcje

Ateny to ogromne, wielokulturowe miasto, którego nie sposób ogarnąć wzrokiem. Gdzie się nie spojrzy stoją pomniki historii – Akropol, plac Syntagma, Stadion Kalimarmaro, Akademia, Uniwersytet, Biblioteka Narodowa. Obowiązkowo podczas wizyty w Atenach odwiedza się największy port morski w Grecji – Pireus.

Akropol dominuje nad całymi Atenami. Po marszu na samą górę robi wrażenie sama świątynia ku czci Ateny – Partenon, ale także widok który rozciąga się ze wzgórza. Świadomość zniszczeń dokonanych na nim przez ludzi na długo zostaje w pamięci i daje do myślenia.

Wielki zbiór przedmiotów i rzeźb zebranych w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach pozwala odbyć podróż w czasie do czasów starożytnych oraz zobaczyć to, co dotąd mieliśmy okazję widzieć tylko na zdjęciach.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Grecjii


Sprawdź oferty

Termopile

Postój pod pomnikiem Leonidasa w wąwozie Termopile to obowiązkowy punkt wyjazdu do Grecji, bo kto z nas nie pamięta z lekcji historii znaczącej bitwy rozegranej właśnie w tym wąwozie oraz napisu ją upamiętniającego: „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny”. Co ciekawe, obecnie wąwóz nie przypomina wcale wąwozu – z jednej strony jest wprawdzie ograniczony górami, ale z drugiej rozległą równiną – kiedyś w miejscu tej równiny było morze.

Delfy

Delfy to miejsce magiczne, to grecki pępek świata, to tutaj przez wiele wieków działa się historia – decydowano o losach państw, ustanawiano prawo. Budowle takie jak sanktuarium Apollina, wyrocznia delficka, skarbiec Ateńczyków, mistycyzm tego miejsca, a także samo jego położenie na zboczu gór długo pozostają w pamięci.

Cenne skarby znalezione na wykopaliskach w Delfach można obejrzeć w lokalnym Muzeum Archeologicznym. Skarby, złoto i rzeźby podkreślają wyjątkowość tego miejsca.

Saloniki

To drugie co do wielkości miasto Grecji, miasto różnorodne, w którym wszystkie drogi prowadzą do morza. W Salonikach rzuca się w oczy jego wielokulturowość - mieszkają tu Grecy, Turcy, Macedończycy, Bułgarzy, Żydzi, Ormianie i wiele mniejszych narodowości.

Chalkidiki

To niedoceniony półwysep grecki położony na północy nad morzem Egejskim. Chalkidiki to piękne, piaszczyste plaże, turkusowe morze, delfiny i pachnące lasy sosnowe. Mówi się, że na Chalkidiki jest tak samo pięknie jak na greckich wyspach.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.