Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Top 10 wspaniałych atrakcji w Atenach – sprawdź, co zobaczyć!

Ateny to wspaniałe miasto z bardzo bogatą historią, o którym słyszał praktycznie każdy. Miejsce to oferuje całą gamę atrakcji wartych zobaczenia i odwiedzenia, dlatego warto wiedzieć, na co najlepiej się zdecydować – zwłaszcza, gdy dysponujemy ograniczonym czasem. Przedstawiamy listę najciekawszych dzielnic, punktów orientacyjnych, zabytków i atrakcji. Przekonaj się, co warto zobaczyć w Atenach!

Ateny, nazwane na cześć Ateny, bogini mądrości, są stolicą i zarazem największym miastem w Grecji. Co ciekawe Ateny, są również również jednym z najstarszych miast na świecie - nieprzerwanie zamieszkane od co najmniej 3400 lat! Nie dziwi więc fakt, że miejsce to poszczycić się może ogromnym zbiorem wspaniałych zabytków – o części z nich być może nawet nie mieliście pojęcia!

Akropol - Partenon i Muzeum Akropolu

Akropol to najczęściej odwiedzana atrakcja w Atenach, której nie można przegapić! To wzgórze o wysokości 156 metrów znajduje się w środku miasta i jest dobrze widoczne z większości dzielnic. Z jego szczytu roztacza się piękny widok. Znajdziemy tu również słynny Partenon, czyli świątynię poświęconą bogini Atenie. Świątynia Erechtejonu i Nike również znajdują się na Akropolu.

Podczas wizyty na Akropolu warto również odwiedzić Muzeum Akropolu u podnóża góry. W tym muzeum można zobaczyć wiele znalezisk wydobytych na Akropolu, a także pozostałości archeologiczne budynków i świątyń na Akropolu. Tutaj znajdziesz niektóre rzeźby Partenonu. W tym muzeum można znaleźć wiele informacji na temat historii Akropolu, aby lepiej poznać ten obszar.

Muzeum czynne jest w godzinach 9:00–17:00. Cena za bilet to około 10 euro za osobę dorosłą w sezonie. Radzimy zakupić bilet online, by uniknąć kolejek.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Atenach


Sprawdź oferty

Starożytna Agora

W pobliżu Akropolu znajduje się Starożytna Agora, czyli obszar, który niegdyś stanowił gwarne centrum miasta. Znajdowały się tu ważne budynki, sklepy i targi. Było to miejsce spotkań ludzi, a także rządu. Nieopodal znajdziemy również świątynię Hefajstosa. W przeciwieństwie do wielu innych budynków, ten pozostał nienaruszony. Świątynia ta była przez pewien czas używana jako kościół, dlatego w środku zobaczyć możemy również wiele zdobień, obrazów i inskrypcji.

Za bilet w sezonie dla osoby dorosłej zapłacimy 10 euro. Agora czynna jest do godziny 17:00 (ostatnie wejście o 16:45).

Trasa wzdłuż 5 stanowisk archeologicznych

Oprócz Akropolu i starożytnej agory, warto zwrócić uwagę na pięć innych, zapierających dech w piersiach zabytków archeologicznych. Obejmuje to rzymską agorę, gdzie można odwiedzić Wieżę Wiatrów. Następnie warto udać się do Biblioteki Hadriana, która w przeszłości służyła również jako miejsce spotkań. Kolejną lokalizacją jest Olympieion. Była to największa świątynia w Atenach - poświęcona Zeusowi. Ponadto Kerameikos, czyli stare miasto ze znanym cmentarzem, na którym znajduje się dziś wiele znalezisk archeologicznych oraz Lykeion, czyli szkoła Arystotelesa. Jest co zwiedzać!

 • Agora rzymska – 8 euro
 • Biblioteka Hadriana – 6 euro

W przypadku powyższych atrakcji warto pomyśleć nad zakupem pakietu za 30 euro, który zawiera wejście na Akropol, Grecką Agorę, Cmentarz Keramejkos, Lykeion, Bibliotekę Hadriana i Świątynię Zeusa. Karnet ważny jest 5 dni.

Plaka

Zdecydowanie polecamy również romantyczną dzielnicę Plaka. Niekwestionowanie jest to jedna z najładniejszych dzielnic Aten z tarasami i sklepami z pamiątkami. Pomimo tego, że dzielnica ta jest bardzo turystyczna, nie odejmuje to jej uroku. W tej dzielnicy znajduje się kilka zabytków wartych odwiedzenia, jednak czasami warto po prostu przejść się krętymi uliczkami, napić się kawy mrożonej w pobliskiej kawiarni i… chłonąć wspaniałą atmosferę udanych wakacji.

Anafiótika

Jeśli marzy nam się chwila ciszy i relaksu w ruchliwym mieście, polecamy dzielnicę Anafiótika, niedaleko Plaki. Dzielnica ta pełna jest charakterystycznych białych domów, a swoim wyglądem przypomina greckie miasteczka wyspiarskie. Nie spotkamy tu również tak wielu turystów jak w Place. Okolica jest znacznie spokojniejsza, mieszka tu wielu miejscowych. Nieopodal znajdziemy także idealny punkt widokowy, z którego można robić piękne zdjęcia!

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Atheny mają wiele muzeów, jednak to właśnie Narodowe Muzeum Archeologiczne może poszczycić się jedną z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji w całej Grecji. Jeśli chcesz odwiedzić tylko jedno muzeum archeologiczne, najlepiej wybrać właśnie to. Znajdziemy tu kolekcję sztuki greckiej, a także wiele znanych i rzadkich przedmiotów, jak na przykład maska Agamemnona.

Cena za bilet dla osoby dorosłej w sezonie to około 12 euro. Muzeum czynne jest do godziny 20:00, więc pozostaje nam sporo czasu na zwiedzanie!

Centralny rynek

W pobliżu Monastiraki znajdują się hale targowe Varvakeios. Na tym ogromnym targu możemy kupić właściwie wszystko, począwszy od świeżych warzyw, mięsa, ryb czy owoców, a skończywszy na prawdziwym greckim winie. To właśnie tu skosztujemy również autentyczne greckie przysmaki i kupimy najlepsze pamiątki. Centralny rynek to miejsce z duszą, które warto kupić nawet wtedy, gdy nie planujemy żadnych zakupów.

Stadion Panateński

Stadion Panateński to stadion, na którym niegdyś odbywały się Igrzyska Panateńskie. Stadion ten został przebudowany w 1896 roku i to właśnie tam odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Co ciekawe, może on pomieścić nawet 80 000 osób! Stadion ten używany był do wielu różnych ceremonii sportowych na przestrzeni lat, jednak obecnie jest on jedynie punktem na mapie ateńskich zabytków, który koniecznie warto odwiedzić!

Świątynia Ateny Nike

Wznosząca się na bastionie na południowo-wschodnim zboczu Akropolu świątynia Ateny Nike pochodzi z 420 r. p.n.e. Jest to najnowsza z wielu świątyń poświęconych Atenie Nike na Akropolu, z których poprzednia została zniszczona przez Persów w 480 roku p.n.e. Budynek ten, zaprojektowany przez Kallikratesa, jest świątynią jońską z czterema elegancko wąskimi kolumnami na przednim i tylnym portyku. Prawdziwy rarytas dla wszystkich amatorów architektonicznych perełek!

Fragmenty fryzu i płaskorzeźby wokół parapetu poniżej wystawione są w Muzeum Akropolu.

Pireus

Pireus to miasto portowe, które jest częścią Aten. Znajduje się tu jeden z najważniejszych portów pasażerskich w całej Europie. W porcie tym zobaczyć można wiele promów, które zabierają pasażerów na różne wyspy w okolicy. Możemy odwiedzić tu ekskluzywną marinę i podziwiać luksusowe jachty. W mieście znajdują się również dwa muzea poświęcone historii portu. Serdecznie polecamy to miejsce na romantyczny spacer lub drinka na tarasie.

Ateny to przepiękne historyczne miasto, które na długo zapadnie w pamięci każdego turysty. Nie ma czemu się dziwić – ciężko o drugie takie miejsce, w którym znaleźć można aż tyle zabytków. Aparaty w dłoń i… miłego zwiedzania!

Lokalizacje atrakcji w Atenach - mapa

Podsumowanie

 • Ateny są stolicą i największym miastem Grecji, nazwanym na cześć bogini Ateny.
 • Miasto ma bogatą historię i jest jednym z najstarszych zamieszkanych miast na świecie, istniejącym od co najmniej 3400 lat.
 • Akropol to główna atrakcja w Atenach, znajduje się na wzgórzu o wysokości 156 metrów. Na Akropolu można zobaczyć słynny Partenon, świątynię poświęconą bogini Atenie, a także Muzeum Akropolu.
 • Starożytna Agora to obszar w pobliżu Akropolu, który niegdyś był centrum miasta. Znajduje się tam również świątynia Hefajstosa.
 • Istnieje trasa obejmująca 5 stanowisk archeologicznych, takich jak rzymska agora, Biblioteka Hadriana, Olympieion, Kerameikos i Lykeion.
 • Plaka to urokliwa dzielnica z tarasami i sklepami z pamiątkami, która jest jedną z najładniejszych w Atenach.
 • Anafiótika to spokojna dzielnica niedaleko Plaki, charakteryzująca się białymi domami i przypominająca greckie miasteczka wyspiarskie.
 • Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach posiada jedną z największych kolekcji w Grecji, obejmującą sztukę grecką i rzadkie artefakty, takie jak maska Agamemnona.
 • Centralny rynek w pobliżu Monastiraki to miejsce, gdzie można kupić świeże produkty spożywcze, greckie przysmaki i pamiątki.
 • Stadion Panateński był miejscem odbywania się Igrzysk Panateńskich i jest ważnym zabytkiem w Atenach.
 • Świątynia Ateny Nike znajduje się na Akropolu i pochodzi z 420 r. p.n.e. Jest to świątynia jońska z unikalnymi detalami architektonicznymi.
 • Pireus to miasto portowe w Atenach, które posiada jeden z najważniejszych portów pasażerskich w Europie. Znajduje się tam również ekskluzywna marina i muzea poświęcone historii portu.

18.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.