Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Chalkidiki - TOP 5 atrakcji turystycznych Grecji Kontynentalnej!

Grecja kontynentalna to kolebka naszej kultury, która ekscytuje nie tylko miłośników historii. Należy do niej Półwysep Chalcydycki o charakterystycznym kształcie trójzębu, niczym atrybutu władającego morzami Posejdona. Wybraliśmy dla Ciebie 5 największych atrakcji, wśród których odszukasz zarówno miejsca do błogiego relaksu, jak i zaplanujesz intensywny wysiłek fizyczny.

Półwysep Athos – rejs do Republiki Mnichów

Najbardziej wysunięty na wschód półwysep Athos, jest miejscem mistycznym i tajemniczym. Do dzisiaj jest to wyodrębniona republika mnichów, na terenie której znajduje się 20 wyjątkowych monastyrów. Niektóre z tych miejsc nadal nie posiadają elektryczności i dobowy rytm wyznacza wschód i zachód słońca. Warto pamiętać, że wstęp na teren republiki mają wyłącznie mężczyźni po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Dla wszystkich jednak jest dostępny rejs statkiem wzdłuż wybrzeża tego niezwykle malowniczego miejsca, nad którym wznosi się majestatyczna, święta góra Athos. Jej szczyt znajduje się na wysokości 2033 m n.p.m. i jest idealnym tłem do fotografii z dodatkiem błękitnego morza. Większość monastyrów jest zlokalizowanych na wybrzeżu i zboczach górskim, dzięki czemu możemy obserwować je podczas rejsu. Niektóre przypominają rosyjskie cerkwie a inne z kolei tybetańskie klasztory.  Podczas rejsu towarzyszyć nam będą pokrzykujące mewy, a mając szczęście, również radośnie skaczące delfiny.

Trekking śladami Arystotelesa, Xerxesa i…Greka Zorby

Znajdująca się w regionie Chalkidiki Stagira, jest miejscem narodzin jednego z najsłynniejszych greckich filozofów – Arystotelesa. Do dnia dzisiejszego, bardzo dobrze zachowały się ruiny antycznego miasta, do którego biegną świetnie oznakowane trasy trekkingowe o różnym stopniu trudności. To doskonała okazja aby połączyć pasję do aktywnego wypoczynku z poznaniem nauk tego wybitnego myśliciela. Warto wiedzieć, że był on jednym z pierwszych biologów i opisał zastosowanie wielu gatunków roślin, porastających do dnia dzisiejszego miejscowe wzgórza.
Warto również odbyć spacer drogą perskiego króla Xerxesa, którego dzielni Spartanie próbowali powstrzymać pod Termopilami a także Alexisa Zorbasa – literackiej postaci, znanej nam głównie z wybitnej roli Anthony Quinna z 1964 roku. Sieć tutejszych tras trekkingowych i rowerowych jest niezwykle zadbana i ciągle się rozrasta dzięki staraniom lokalnych mieszkańców i samorządów. Część z nich wiedzie w cieniu lasów, nawet w lecie dając schronienie przed upalnym, greckim słońcem.

Swoją trasę możesz zaplanować tutaj: https://issuu.com/catadvertisingsa/docs/routes_eastern_halkidiki

Saloniki - zdecydowanie warto zobaczyć na Chalkidiki

Stolica Macedonii i drugie co do wielkości miasto Grecji są miastem niezwykle barwnym i różnorodnym. Znajdziesz tu zabytki z czasów rzymskich, tureckich i bizantyjskich oraz wiele ciekawych muzeów. Ta różnorodność sprawiła, że historyczna część miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić zwłaszcza rzymską Rotundę oraz Łuk Triumfalny, bazylikę Agios Dimitros, Białą Wieże i kościół Agia Sofia. Jeśli zaś lubisz imprezy do białego rana, Saloniki dają pełnie możliwości w licznych barach i dyskotekach. Tętni życiem zwłaszcza nadmorska promenada Leoforos Nikis i plac Arystotelesa.

Kallithea Beach – najpiękniejsza plaża na Chalkidiki

O to która z plaż na Chalkidiki jest najładniejsza, na pewno będziesz toczyć długie spory z miejscowymi i swoimi bliskimi. My wybraliśmy tą, na której piasek jest niezwykle delikatny, a zejście do morza bardzo łagodne, przez co jest wymarzonym miejscem dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo doskonale zagospodarowana, daje możliwości spędzenia relaksującego dnia pod parasolem jak i dostęp do uprawiania sportów wodnych. Woda jest tutaj krystalicznie czysta a w okolicznych restauracjach zjesz wyborny posiłek z widokiem na morze.

Arnea – perełka wśród atrakcji Grecji Kontynentalnej

Arnea to nieoczywista atrakcja turystyczna Chalkidiki, będąca skrytą w górach wioską. Jest idealnym miejscem na spokojny spacer malowniczymi i cichymi uliczkami, udekorowanymi kolorowymi domami. W jej architekturze znajdziesz odbicie burzliwych losów całego regionu z widocznym tureckim akcentem. Obowiązkowym miejscem do zwiedzenia jest Katedra Agios Stefanos, niepozorna z zewnątrz ale niezwykle bogato zdobiona w środku. To z Arnei wychodzą również szlaki zachęcające do poznania okolicy a od lokalnego sprzedawcy możesz nabyć rękodzieła i słynne na cały świat miody.

Chalkidiki to region niezwykle różnorodny, skrywający poza wymienionymi atrakcjami jeszcze wiele skarbów. Warto oddać się nieśpiesznej atmosferze tego miejsca, skosztować wyborne wina i zjeść posiłek w jednej z lokalnych restauracji. Szefowie kuchni są dumni z tego, iż ich potrawy są w zdecydowanej większości przygotowywane z lokalnych składników wśród których można znaleźć: miód lawendowy, najlepsze na świecie małże czy dziko rosnące przyprawy. Przekonaj się sam i już teraz zaplanuj wakacje w tym wyjątkowym miejscu!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.