Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Chalkidiki - lista miejsc na idealne wakacje

Dzika przyroda, złote plaże, fascynujące starożytne zabytki, tajemnicze państwo zakonne, lazurowo-błękitne wody Morza Egejskiego, zapomniane wioski i tętniące kurorty.. Chalkidiki ma wszystko, czego można oczekiwać od idealnych wakacji w Grecji! Jeśli lubisz greckie mity, wiedz, że charakterystyczny kształt nadał półwyspowi sam bóg mórz - Posejdon. Półwyspy Kassandra, Athos i Sithonia symbolizuje potężny trójząb Posejdona. Jeśli szukasz naprawdę oryginalnych wakacji, Chalkidiki to idealne rozwiązanie. Każdy z kurortów oczaruje Cię swoim szczególnym urokiem i przekona, że żaden dzień nie musi być zwyczajny.

Shutterstock

Chanioti

Shutterstock

Nie możesz się zdecydować, czy dni zasłużonego wypoczynku spędzić w kurorcie, w którym tylko szum morza ukołysze Cię do snu, czy też cieszyć się prawdziwą grecką gorączką letnich nocy? Malownicze nadmorskie miasteczko Chanioti, położone w południowo-wschodniej części półwyspu Kassandra, oferuje czystą grecką idyllę. Powietrze przepełnione zapachem sosen, piękne piaszczyste plaże z łagodnie opadającym morzem, idealne dla najmniejszych podróżników, romantyczne zachody słońca, stylowe tawerny oraz możliwość wypożyczenia roweru lub skutera i danie się porwać pięknu tutejszego krajobrazu. Chanioti na pewno Was nie zawiedzie!

Zaplanuj wakacje marzeń

w Chalkidiki


Sprawdź oferty

Cryopigi

Shutterstock

Lubisz naprawdę piękne plaże? Grecja może poszczycić się wieloma plażami, ale ta w Kriopigi oczaruje Cię nie tylko złotym piaskiem i lazurowym błękitem morza, ale także nienaganną obsługą i dużą ilością miejsca. Plaża oznaczona jest również Błękitną Flagą, przyznawaną za czystość i jakość usług. Na miejscu polecamy spróbować jednego z wielu sportów wodnych lub po prostu opalać się i podziwiać wszechobecne piękno i widoki na sąsiedni półwysep Sithonia. Miastu, z krętymi uliczkami, gwarnymi tawernami i kilkoma barami, nie brakuje osobowości - każdy wieczór przynosi tam prawdziwą, grecką zabawę.

Aby przyjemnie orzeźwić się w środku gorącego lata, polecamy udać się do fontanny, z której wypływa lodowate źródło, od którego popularny kurort wziął swoją nazwę.

Polychrono

Shutterstock

Jeden ze spokojniejszych kurortów o sennej atmosferze, przesiąknięty jest grecką gościnnością. Jeśli na wakacjach stronisz od hałaśliwego towarzystwa, a do szczęścia wystarczy Ci świetne jedzenie, promenada ze sklepami i tawernami, rozgrzane słońcem morze, świeży zapach sosnowych igieł, stopy zakopane w piasku i masaż na miękkich kamykach - trafiłeś we właściwe miejsce.

Pefkochori

Shutterstock

Co roku wielu turystów udaje się do największego kurortu półwyspu Kassandra, skuszonych obrazami nieodparcie pięknych plaż, urokliwych hoteli i wszechobecnej zieleni. Na 2,5 kilometrowej plaży z białym piaskiem i drobnym żwirkiem czeka nie tylko czyste morze, ale także szeroka gama sportów wodnych. Długa promenada plażowa zapewnia żywą atmosferę nadmorskiego kurortu. Idealnym celem podróży, zaledwie 2 km od ośrodka, jest urokliwa żwirowa plaża Glarokavos, gdzie Morze Egejskie pokazuje swoje najdoskonalsze oblicze. Dla dzieci przygotowano niewielki park wodny Crazyland. A dla ich rodziców - szklanka dobrze schłodzonej Retsiny.

Sarti

Shutterstock

Południowo-wschodnia część półwyspu Sithonia może pochwalić się dziewiczą przyrodą, białymi klifami i morzem, które zachwyci Cię swoim błękitem. Kurort Sarti jest popularnym miejscem dla miłośników nurkowania, dla których istnieje dobry klub nurkowy. Na 4-kilometrowej plaży nie będzie Wam tłoczno. Rodziny z małymi dziećmi docenią dobrze wyposażone place zabaw. Po zachodzie słońca można wybrać się na romantyczny spacer wzdłuż plaży lub wypić kieliszek wybornego wina.

Stagia

Shutterstock

Ta górska wioska oferuje nie tylko autentyczną grecką atmosferę, ale także ciekawą wycieczkę w starożytną przeszłość. W parku tematycznym Arystotelesa w zabawny sposób odświeżysz swoją szkolną wiedzę historyczną. Na cześć słynnego tubylca zbudowano tu obszar, gdzie na świeżym powietrzu można wypróbować instrumenty, które Arystoteles pomógł stworzyć. Zegar słoneczny, kompas, teleskop i pryzmat tęczowy mogą rozbudzić w Twoich dzieciach miłość do fizyki. Po drodze nie przegapcie kurortu Olimpiada ze słynnym stanowiskiem archeologicznym.

Athos

Shutterstock

Na półwyspie Athos w skałach kryje się autonomiczna republika monastyczna. Najważniejszy na świecie obiekt Kościoła prawosławnego, do którego kobiety mają surowy zakaz wstępu, większość turystów zobaczy go jedynie z pokładu statku wycieczkowego. Warunki wejścia są bardzo surowe, a zagraniczni turyści muszą ubiegać się o pozwolenie na zwiedzanie z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Za murami 20 klasztorów mieszka około 2000 mnichów, którzy żyją tu na stałe i mają niewielki kontakt ze światem zewnętrznym. Ze względu na głęboko duchową atmosferę, unikalną bizantyjską architekturę i ascetyczny sposób życia mnichów, miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Neos Marmaras

Shutterstock

Na większe zakupy i żywszą atmosferę wybierz się do Neos Marmaras w Halkidiki, położonego na półwyspie Sithonia. Wita Cię uroczym portem i inspirującą atmosferą. To właśnie tutaj mieszkańcy wybierają się na zakupy. Znajdziesz tu różnorodne sklepy, tętniący życiem targ, banki, bankomaty, apteki, liczne restauracje, kawiarnie, bary i tawerny, a także urokliwe kościółki, stragany z pamiątkami i przyjemną plażę.

Lokalizacje napiękniejszych miejsc na Chalkidiki - mapa

Podsumowanie

 • Chalkidiki to idealne miejsce na wakacje w Grecji, oferujące dziką przyrodę, złote plaże, starożytne zabytki i tajemnicze państwo zakonne.
 • Półwysep Chalkidiki składa się z trzech półwyspów: Kassandra, Athos i Sithonia, symbolizujących trójząb Posejdona.
 • Każdy z kurortów na Chalkidiki ma swój unikalny urok i oferuje różnorodne atrakcje.
 • W miejscowości Chanioti można cieszyć się czystymi plażami, romantycznymi zachodami słońca i wypożyczyć rower lub skuter, by odkrywać piękno okolicy.
 • Kriopigi słynie z pięknej plaży, lazurowego morza, sportów wodnych i greckiej zabawy wieczorami.
 • Polychrono to spokojny kurort z pięknymi plażami, świetnym jedzeniem i relaksującym klimatem.
 • Pefkochori jest największym kurortem na półwyspie Kassandra, oferującym piękne plaże, sporty wodne i promenadę z sklepami i tawernami.
 • Sarti na półwyspie Sithonia zachwyca dziewiczą przyrodą, białymi klifami, plażami i możliwościami nurkowania.
 • Stagia to górska wioska, która oferuje autentyczną atmosferę grecką i możliwość poznania starożytnych zabytków w parku tematycznym Arystotelesa.
 • Półwysep Athos jest domem dla autonomicznej republiki monastycznej, gdzie większość turystów może zobaczyć go tylko z pokładu statku wycieczkowego.
 • Neos Marmaras na półwyspie Sithonia to miejsce idealne na zakupy, oferujące różnorodne sklepy, restauracje i uroczą plażę.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.