Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Zwiedzanie Krety – poznaj nietypowe miejsca, które Cię zachwycą!

Kreta kojarzona jest przede wszystkim z pięknymi plażami, ciepłą wodą w Morzu Śródziemnym i atrakcyjnymi kurortami. Ale to nie wszystko! Na największej greckiej wyspie znajdują się również miejsca dla osób poszukujących nietypowych atrakcji. Niesamowite góry na Krecie, zjawiskowa przyroda i ciekawe zabytki spodobają się miłośnikom aktywnego wypoczynku podczas wakacji. Wraz z Grecką Organizacją Turystyczną zwiedziliśmy kilka wyjątkowych miejsc, które poznacie bliżej czytając ten artykuł. Zabierzemy Was do świata Psiloritis UNESCO Global Park – czas na nietypowe zwiedzanie Krety!

Psiloritis UNESCO Global Geopark – góry i krajobrazy, których nie zapomnisz

Obszar Geoparku jest idealnym miejscem dla miłośników spokoju i ciszy, gdzie zapierające dech w piersiach widoki w pięknym paśmie masywu górskiego Psiloritis pozostawią niezapomniane wrażenia. Krajobraz w tej centralnej części wyspy, zajmujący około 1200 km2 znacznie różni się od tego, który możemy podziwiać bliżej wybrzeża. Fascynujące jaskinie, głębokie kaniony, wąwozy o bogatej różnorodności geologicznej i lasy porośnięte roślinnością alpejską to zdecydowane atuty tego miejsca. Góry Krety na pewno spodobają się miłośnikom trekkingu, wspinaczki skałkowej, kolarstwa górskiego czy jazdy na nartach.

To dobre miejsce na zwiedzanie Krety samochodem - na teren Psiloritis UNESCO Global Geopark można łatwo dotrzeć z nadmorskich kurortów. Jazda z Heraklionu zajmuje niecałą godzinę, natomiast z okolic Chanii można się tu dostać w około 2 godziny. Cały obszar Psiloritis UNESCO Global Geopark ma do zaoferowania całą gamę ciekawych miejsc, a poniżej przedstawiamy wybrane atrakcje czekające na turystę w kreteńskich górach.

Wakacje na Krecie - sprawdź oferty

Szczyt Timios Stavros – pomysł na wycieczkę trekkingową

Góry Krety są bardzo malownicze. Najwyższy szczyt masywu Psiloritis to Timios Stavros, który jednocześnie jest najwyższą górą Krety. Jej wysokość to 2456 m n.p.m. i jest tylko nieco niższa od naszych polskich Rys, gdzie taki wierzchołek liczy 2499 m.n.p.m. Najlepszy czas na zdobycie szczytu to okres od czerwca do września. Warto oczywiście pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do takiej wycieczki, gdyż cała trasa jest dość wymagająca. Cieplejsze ciuchy, górskie buty i własny prowiant to podstawa, jeśli planujesz udać się w góry. Dodatkowo temperatura powietrza różni się od tej z którą spotykamy się w niższych partiach gór, czy w kurortach położonych przy plaży.

Cały teren Psiloritis UNESCO Global Geopark można odwiedzać przez okrągły rok, nie tylko latem. W okresie wakacyjnym wycieczka w kreteńskie góry będzie jednak dobrą alternatywą dla osób chcących odpocząć omijając tłumy. Dlatego też warto postawić na zwiedzanie Krety samochodem, co pozwoli poznać wyspę z nieco innej strony, z dala od masowej turystyki.

Zwiedzanie Krety - Muzeum Rzeźby w Drewnie w Axos

To niezwykłe miejsce znajduje się u podnóża gór Psiloritis. To właśnie tu wspaniały rzeźbiarz, samouk George'a Koutantosa za pomocą młotka i dłuta tworzy niesamowite drewniane dzieła sztuki. Turyści odwiedzający to muzeum mają wyjątkową okazję uczestniczenia w prywatnej wycieczce po obiekcie i pracowni z samym artystą. Pozwala to poznać historię powstania każdego z dzieł i zrozumieć wielką pasję tego niezwykle skromnego i uśmiechniętego człowieka.

George od ponad 20 lat tworzy rzeźby. Większość z nich ma rzeczywiste rozmiary, choć niektóre z prezentowanych dzieł możemy zobaczyć w dużo większym formacie. Wiele drzew z których wykonane zostały rzeźby odzyskało drugie życie, gdyż wcześniej wykorzenione lub martwe na skutek choroby nie nadawały się do przesadzenia. Prace George’a przedstawiają głównie sceny mitologiczne, a także osoby z realnego życia artysty wraz z jego rodziną.

Jaskinia Sfendoni Trypa, czyli wyjątkowo ciekawe miejsce na Krecie

Jaskinia Sfendoni Trypa to kolejna atrakcja, która została objęta patronatem Psiloritis UNESCO Global Geopark. Znajduje się ona w pobliżu miejscowości Zoniona i jest jedną z największych i najpiękniejszych jaskiń w Grecji. Ciekawostką jest fakt, że nazwa jaskini pochodzi od partyzanta Sfendonisa, który ukrywał się w niej podczas jednego z licznych buntów kreteńskich skierowanym przeciwko Turkom. Turyści odwiedzający to miejsce samochodem będą mieli okazję podziwiać piękno przyrody pasma górskiego Psiloritis, u którego podnóży leżą główne atrakcję rejonu Anogi właśnie z jaskinią Sfendoni na czele.

Jej powierzchnia wynosi około 3000 metrów2, a dla turystów udostępniono trasę o długości około 270 m. Zwiedzanie jaskini możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Na jej terenie można podziwiać wspaniale zachowane formacje skalne, bogactwo stalaktytu i stalagmitu o różnorodnym kształcie, zbiorniki wodne oraz "perły jaskiniowe" stworzone z soli wapniowej. W Sfendoni żyją cztery gatunki nietoperzy i dziesiątki gatunków bezkręgowców (ślimaki, pająki, świerszcze jaskiniowe). Więcej o historii tego miejsca dowiedzieć się można od lokalnego przewodnika. W niezwykle ciekawy i interesujący sposób opowiada on o całym bogactwie przyrodniczym tego inspirującego miejsca.

Wąwóz Patsos – idealny na piesze wędrówki

Do cudów natury niewątpliwie należy również wąwóz Patsos, który jest punktem obowiązkowym dla miłośników trekkingu. Piesze wycieczki po Krecie warto rozpocząć od tego baśniowego terenu. Jest on w całości porośniętego drzewami, co daje możliwość wędrówek nawet podczas upalnego lata. Zjawiskowa fauna i flora po raz kolejny przypomina nam o tym dlaczego warto dbać o przyrodę i obserwować jej rozwój. Przed wejściem na teren wąwozu znajduję się tawerna z wyśmienitym lokalnym jedzeniem. Warto się w niej zatrzymać i skosztować specjałów kreteńskiej kuchni – te w górach smakuje zupełnie inaczej.

Ciekawe miejsca na Krecie, czyli Monastyr Arkadi

Kolejnym ważnym punktem na mapie Psiloritis UNESCO Global Geopark jest Monastyr Arkadi położony na 500 metrowym wzniesieniu. To szczególnie miejsce nie tylko dla mieszkańców wyspy, ale również dla wszystkich Greków. Historyczny klasztor znany jest z przeszłości jako miejsce oblężenia i walki z Turkami w trakcie powstania kreteńskiego w XIX wieku. Dla Greków ten grecki Kościół Prawosławny stanowi miejsce pamięci narodowej i jest pomnikiem męczeństwa w walce o niepodległość. Takie zabytki jak Arkadi przypominają o trudnej historii i mają bardzo istotne znaczenie dla mieszkańców kraju.

Psiloritis UNESCO Global Geopark – tradycja kultywowana od lat

Oprócz nieprzeciętnej przyrody i zjawiskowych widoków jakie możemy podziwiać będąc w rejonie Anogi nie można zapomnieć o ludziach, którzy od tysięcy lat kultywują tradycję przekazywaną im od pokoleń. To dzięki ich niezwykłej gościnności i poszanowaniu przyrody możemy zobaczyć miejsca zachowane praktycznie w stanie nienaruszonym. To właśnie w całym obszarze Psiloritis UNESCO Global Geopark kładzie się szczególny nacisk na ekologię i naturalność w życiu codziennym.

Na miejscu można podziwiać też wyjątkowe wyroby ceramiczne tworzone w małej miejscowości Margerites. Stały się one znane na całej Krecie, gdyż każda z miejscowych rodzin od pokoleń zajmuję się wyrobem ceramicznych cudów. Lokalnie wydobywana glina jest szczególna, bo podczas wypalania zmienia kolor z czarnego na czerwony. Każde z naczyń wypalone w Margerites jest bardzo ciekawe. Ich unikalność sprawia, że z pozoru zwykła ceramika staje się niepowtarzalnym dziełem sztuki.

Przedstawione ciekawe miejsca na Krecie to tylko mały wycinek z tego co ma do zaoferowania Psiloritis UNESCO Global Geopark. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Może to być uśmiech i serdeczność greckich gospodarzy, zjawiskowa przyroda i góry, czy sztuka rzemiosła, a może wyśmienita kuchnia. Jeśli wybierasz się na tą grecką wyspę, zapewne zainteresuje Cię nasz inny artykuł - o popularnych atrakcjach Krety. Podczas wycieczki warto jednak postawić też na zwiedzanie Krety z innej, na pewno równie ciekawej strony i odwiedzić Psiloritis UNESCO Global Geopark. Nam udało się to zrobić dzięki zaproszeniu Psiloritis UNESCO Global Geopark i uprzejmości GNTO.


Chcesz odkryć piękno Krety? Sprawdź atrakcyjne oferty wakacji na Krecie na Travelplanet.pl

Zapisz się na nasz newsletter - najlepsze okazje będziemy podsyłać Ci na Twoją skrzynkę mailową!

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.