Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co zobaczyć w Heraklionie? – 14 propozycji

Heraklion, czyli stolica Krety, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Grecji. Nie ma czemu się dziwić – bowiem miasto to bardzo chętnie odkrywa przed turystami wszystkie swoje sekrety. Piękne słońce, błękitna woda i cudowny mariaż natury i XIII-wiecznych zabytków… Przeczytaj, co warto zobaczyć i wyrusz w podróż!

Dawny Port Wenecki - Heraklion

Dawny Port Wenecki - Heraklion

Dawny Port Wenecki

Kreta w wielu miejscach posiada budowle nawiązujące do stylu architektury weneckiej, co zawdzięczać możemy oczywiście wieloletnim rządom włoskim. W dawnym Porcie Weneckim, gdzie w tle widoczna jest potężna twierdza Koules, jeszcze wyraźniej rzucają się w oczy wpływy włoskiej architektury. Wybierz się na romantyczny spacer promenadą, pozwól sobie na zasłużony relaks i nasiąknij wspaniałą atmosferą tego magicznego miejsca. Wspaniały widok na morze i port można podziwiać także wchodząc po schodach... na sam szczyt twierdzy.

Twierdza Koules

Twierdza Koules - Heraklion

Twierdza Koules - Heraklion

Ta twierdza to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli, którym może poszczycić się Heraklion, który niektórzy mogą znać również pod nazwą „Wodna wieża”. By dostać się do tej pięknej XVI-wiecznej twierdzy, należy przejść na koniec portu, najbliżej morza (stąd jej alternatywna nazwa). Jej niedawno odnowione wnętrze również robi ogromne wrażenie. Jest to kolejna budowla wzniesiona za czasów Wenecjan i niezbity symbol Heraklionu, który z pewnością warto zobaczyć!

Muzeum Archeologiczne

Amatorów historii z pewnością ucieszy obecność Muzeum Archeologicznego. Aż 27 dobrze wyposażonych sal, w których znaleźć można kolekcje pochodzące z różnych epok – od neolitu do hellenizmu (czyli aż 5.500 lat historii). Co ciekawe, jest to jedno z najważniejszych tego typu muzeów - nie tylko w całej Grecji, ale i w Europie!

Agios Titos

Świątynia Agios Titos powstała w X wieku. Jej historia była jednak bardzo burzliwa. Pierwotnie budynek pełnił funkcję kościoła chrześcijańskiego, jednak biegiem lat, w wyniku serii trzęsień ziemi i katastrof, oryginalna świątynia popadła w ruinę. W późniejszych latach budynek został jednak przebudowany na meczet, a następnie na kościół prawosławny.

Co ciekawe, we wnętrzu świątyni znaleźć można czaszkę świętego Tytusa (Acios Titos), czyli pierwszego z biskupów Krety.

Kościół Agia Ekaterinis (Świętej Katarzyny)

We wnętrzu tego XVI-wiecznego kamiennego kościoła znaleźć można również Muzeum Sztuki Sakralnej. Jego nietuzinkowa lokalizacja bez wątpienia sprawia, że miejsce to nabiera tajemniczości i mistycyzmu.

Fontanna Morosini

Piękna fontanna Morosini, otoczona drzewami i klimatycznymi kawiarniami, jest prawdziwym centrum wydarzeń na starym mieście. Znaleźć ją można przy Placu Lwów, który… zawdzięcza jej swoją nazwę. Fontannę zdobią bowiem głowy tych majestatycznych zwierząt, a z ich otwartych paszcz wypływa woda. W dzisiejszych czasach fontanna pełni jedynie funkcję dekoracyjną, niegdyś odgrywała ważną rolę w dostarczaniu wody pitnej - podłączona była do 14-kilometrowego akweduktu i doprowadzała wodę do miasta ze zboczy góry Juktas.

Kiedy jest ciepło, wokół fontanny prawie zawsze znaleźć można mieszkańców i turystów korzystających z okolicznych kawiarni i lodziarni. Wieczorem plac wokół fontanny również tętni życiem, ponieważ ludzie korzystają wtedy z pobliskiego życia nocnego.

Fontanna Morosini znajduje się w centrum Starego Miasta w Heraklionie, niedaleko Loggii. Grecja z pewnością jest dumna z tej fontanny. Jest to idealne miejsce do orientacji podczas zwiedzania okolicznych uliczek.

Loggia

W sercu Starego Miasta znajduje się Loggia, dziś pełniąca funkcję ratusza w Heraklionie. Przez wielu uważana jest ona za najlepiej zachowany wenecki budynek na Krecie. Budynek ten jest reprodukcją słynnej bazyliki w Vincenzy, choć oczywiście w znacznie mniejszym rozmiarze. W pobliżu znaleźć można wiele klimatycznych, wąskich uliczek pełnych sklepików i kuszących restauracji z patiami.

Katedra Agios Minas (Magalos)

Katedra Agios Minas (Magalos) - Heraklion

Katedra Agios Minas (Magalos) - Heraklion

Prawosławna katedra Agios Minas z XIX wieku to jedna z największych świątyń zarówno na wyspie, jak i w całym kraju. Szczególną uwagę przyciąga zapierające dech w piersiach wnętrze katedry i charakterystyczny dla tego miejsca żyrandol. Budynek ten stanowi punkt obowiązkowy na liście każdego turysty odwiedzającego Heraklion – to w końcu jeden z najważniejszych zabytków w mieście!

Muzeum Historyczne Krety

Muzeum dla wszystkich miłośników odkrywania tajników historii. Ten charakterystyczny neoklasyczny budynek z XX wieku mieści w sobie eksponaty od okresu bizantyjskiego aż do II wojny światowej.

Grób Nikosa Kazantzakisa

To nikt inny, jak autor słynnego Greka Zorby. Jego grób w Heraklionie został uhonorowany w dość nietypowy sposób – spoczął bowiem na szczycie fortu w Bastionie Martinengo. Grób ten jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, a ze szczytu fortu zaobserwować możemy piękny widok na mury weneckie i okolicę.

Plaże w okolicach Heraklionu

Cała wyspa może poszczycić się wieloma pięknymi plażami, a wszystkich miłośników wakacji pod palmą zachęcamy do ich odwiedzenia. Będąc w Heraklionie, koniecznie polecamy plażę Amoudara, która od centrum oddalona jest zaledwie o 5 kilometrów. Zyskała ona certyfikat Błękitnej Flagi, co daje dodatkową gwarancję czystości i bezpieczeństwa. Sama Amoudara jest również bardzo długa, rozciąga się przez wiele kilometrów wybrzeża, co pozwala na znalezienie zarówno odludnego miejsca, jak i promenady pełnej turystycznych udogodnień.

CretAquarium

Mówi się, że CretAquarium niedaleko Heraklionu to największe i najnowocześniejsze akwarium w całej Europie! W tym ogromnym, nowoczesnym akwarium można zobaczyć aż 2500 przedstawicieli 250 gatunków podwodnego świata Morza Śródziemnego - pływających w prawie 2 milionach litrów wody morskiej.

CretAquarium znajdziemy zaledwie 13 km od Heraklionu – na terenie byłej amerykańskiej bazy wojskowej.

Pałac w Knossos

Pałac w Knossos mieści się kilka kilometrów od Heraklionu. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków całego świata starożytnego. Wycieczka do pałacu pozwoli również zagłębić się w świat mitologii, bowiem to właśnie pod tym pałacem został rzekomo ukryty znany z mitu o Minotaurze… labirynt. Co ciekawe, w latach świetności pałac liczył sobie ponad 1000 pomieszczeń, a jego budowa zajęła ponad 300 lat!

Pałac Phaestos

Phaestos to kolejna atrakcja, dla której warto na jeden dzień wyjechać z Heraklionu. Ruiny pięknego pałacu, zbudowanego około 1600 r. p.n.e., skupione są na przestronnym, wybrukowanym dziedzińcu, wspartym przez szczyty góry Psiloritis. Szacuje się, że Phaestos opuszczono około 1400 roku p.n.e. (czyli w tym samym czasie, co Knossos).

Znajdziemy go już nieco dalej, jednak wciąż w dosyć bliskiej odległości od Heraklionu. Pałac leży bowiem około 62 km na południe od miasta.

Mapa atrakcji w Heraklionie

19.04.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.