Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co warto zobaczyć w Chanii?

Chania to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych greckich miast. Znajdziemy je na północnym wybrzeżu w zachodniej części Krety. Brukowane uliczki wypełnione są kawiarniami i sklepikami oferującymi ceramikę i lokalne dzieła sztuki. Zobacz, co ma do zaoferowania to piękne miasto i zatrać się w jego urokach!

Meczet Küçük Hassan w Chanii

Meczet Küçük Hassan w Chanii

Miejsce to zamieszkane jest od czasów Minojczyków, którzy założyli tutaj starożytne miasto-państwo Kydonia - prawie 5 000 lat temu. Chania jaką znamy zyskała jednak swój obecny układ dopiero w XIII wieku, za czasów Wenecjan, którzy uczynili ją stolicą wyspy. W 1971 roku stolica przeniesiona została do Heraklionu.

Stary Port

Latarnia morska w Chanii

Latarnia morska w Chanii

Pochodzący z XIV wieku stary port otoczony jest promenadą, przy której znajdują się restauracje serwujące najpyszniejsze owoce morza i kawiarnie. Latem, w ciągu dnia, port tętni życiem, natomiast nocą nabiera aury tajemniczości i romantyzmu.

Wędrując na wschód od starego portu, miniemy mały meczet wzniesiony przez Turków Osmańskich po zajęciu Chanii w 1645 roku. Obecnie służy on jako galeria sztuki. Za meczetem znajdują się arsenały (w których Wenecjanie naprawiali niegdyś swoje galery) oraz przystań dla jachtów.

Cały ten odcinek wybrzeża jest chroniony przez falochron, a na jego końcu stoi dosyć ciekawa w swojej formie latarnia morska - zaprojektowana przez egipskiego architekta w 1839 roku. W miejscu, które znajduje się naprzeciwko latarni, stoi Muzeum Morskie i Twierdza Firka.

Jeśli zależy nam na zakupie pamiątek, warto wziąć pod uwagę, że ceny są tu wyższe niż w głębi Starego Miasta.

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń

w Chanii


Sprawdź oferty

Twierdza Firka

Twierdza Firka to kolejne ważne miejsce, które Grecja może zaoferować turystom w Chanii. W samej fortecy znajdziemy zarówno Muzeum Morskie Krety, jak i piękny punkt widokowy. Dojdziemy tam promenadą nadmorską, spacerując od Starego Portu Weneckiego i arsenałów.

Wejście na Twierdzę Firka jest darmowe. Warto jednak pamiętać, że twierdza otwarta jest tylko od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.

Adres: Fort Firkas, Akti Koundourioti, 73136 Chania, Kreta

Muzeum Morskie na Krecie

W muzeum zobaczymy arcyciekawe wystawy dotyczące burzliwego mariażu Krety z… morzem. Od Minojczyków i okresu znanego nam z mitologii, przez okres bizantyjski, wenecki i turecki, aż po inwazję na wyspę podczas II wojny światowej.

Rozłożona na dwóch piętrach kolekcja zawiera prezentacje wideo, niesamowite modele statków, obrazy, zdjęcia i sprzęt żeglarski. Co ciekawe, w jednym z weneckich arsenałów na wschód od starego portu, zobaczyć można również Minoa, czyli słynny zrekonstruowany statek minojski z 1500 roku p.n.e.

Adres: Fort Firkas, Akti Koundourioti, 73136 Chania, Kreta

Stare Miasto

Stare miasto w Chanii

Stare miasto w Chanii

Jedną z najciekawszych rzeczy do zrobienia w Chanii jest błądzenie po labiryncie wąskich uliczek na historycznym starym mieście. W okolicznych sklepikach znajdziemy pamiątki, a w uroczych kawiarenkach napijemy się orzeźwiającej kawy mrożonej.

Podczas spaceru natkniemy się na cztery odrębne dzielnice, z których każda ma swój własny, unikalny charakter: w Kastelli czekają na nas pagórki, wąskie uliczki i kręte chodniki. Topanas natomiast znajduje się tuż za starym portem i to właśnie jemu zawdzięcza

Spacer przez falochron do latarni morskiej

Promenada w Chanii

Promenada w Chanii

Jeden z najlepszych widoków na port i stare miasto Chanii czeka na nas podczas przyjemnego spaceru do XVI-wiecznej latarni morskiej wzdłuż weneckiego falochronu.

Z każdego miejsca wzdłuż portu widać latarnię morską. Mimo że nie jest ona otwarta dla zwiedzających, można wspiąć się po schodach na pierwszy poziom u podstawy, aby podziwiać widoki na miasto i morze.

Hala Targowa Agora

Przyjemną odmianą od głównych atrakcji turystycznych w Chanii jest Targ Miejski, mierzący aż 4,000 metrów kwadratowych! Kupimy tam świeże warzywa, owoce i ryby w bardzo przystępnych cenach.

Warto również zauważyć, że większość produktów uprawiana jest lokalnie – czyli na Krecie. Unikalny klimat i topografia wyspy pozwalają na uprawę wielu różnych produktów przez cały rok.

Adres: Rynek w Chanii

Ogród Botaniczny

Dzięki ciepłemu, słonecznemu klimatowi i bogatym, żyznym glebom, na Krecie uprawia się oliwki i winogrona, a nawet owoce tropikalne. W pięknym parku czeka na nas kręta, dwukilometrowa ścieżka wśród egzotycznych kwiatów i drzew owocowych z całego świata.

Co ciekawe, przy wejściu wypożyczyć można słomkowy kapelusz, a do biletu dołączona jest bezpłatna butelka wody. Na terenie parku znajduje się również kawiarnia-restauracja serwująca tradycyjne, lokalne dania przygotowane z własnych produktów sezonowych.

Do ogrodu dojedziemy z Chanii bezpośrednim autobusem.

Adres: Fournes, 18 kilometrów na południowy zachód od Chanii, Kreta

Klasztory na półwyspie Akrotiri

Na skalistym półwyspie Akrotiri, 10 kilometrów na wschód od Chanii, znajdziemy trzy klasztory. Agia Triada, założony w 1612 roku, mieści się wśród starannie pielęgnowanych gajów oliwnych i sadów pomarańczowych, a jego centrum stanowi klasztorny dziedziniec i uroczy kościółek, gdzie kupimy prawdziwą oliwę z oliwek wyrabianą przez mnichów.

Niewiele dalej znajduje się forteca Gouverneto, założona w 1537 roku. Stąd ścieżka prowadzi obok Arkoudiospilia (Jaskinia Niedźwiedzia), aż do Katholiko, czyli opuszczonego klasztoru z VI wieku, wbudowanego w ścianę klifu.

Po obejrzeniu klasztorów, udaj się do Stavros Bay, by spędzić czas na piaszczystej plaży z filmu Grek Zorba!

Plaża Elafonissi

Plaża Elafonissi

Plaża Elafonissi

Tę wspaniałą plażę znajdziemy około dwie godziny jazdy od Chanii (73 km). Piasek przybiera tu charakterystyczny, różowy odcień, co zawdzięcza drobniutkim kawałkom muszli i koralowców.

Brodząc w płytkiej wodzie (jedynie po kostki!) dojdziemy do obszaru chronionego, będącego ostatnim przystankiem dla ptaków migrujących z Europy do Afryki. Elafonissi to wprost idealne miejsce dla rodzin z dziećmi - zwłaszcza ze względu na ciepłe i płytkie morze, a także infrastrukturę plażową, która pozwala na wypożyczenie leżaków i parasoli.

Lokalizacje atrakcji w Chanii - mapa

27.04.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.