Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Gdzie nurkować w Egipcie? Top miejsca!

Egipt słynie z przepięknych, czystych plaż i niesamowitych miejsc idealnych dla miłośników nurkowania. Słynne wielobarwne rafy koralowe, pełne zatopionych statków i ciekawskich morskich stworzeń, rozciągają się tu wzdłuż całego wschodniego wybrzeża Egiptu. Nurkowanie w tym miejscu to prawdziwie niezapomniane przeżycie!

Nurkowanie w Egipcie

Nurkowanie w Egipcie

Morze Czerwone uważane jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na całym świecie – głównie ze względu na czystą, błękitną wodę i mnogość gatunków ryb i koralowców. O czym również warto wiedzieć, Egipt słynie także ze swojego północnego wybrzeża na Morzu Śródziemnym. Przedstawiamy najpiękniejsze miejsca do nurkowania w Egipcie, które zadowolą zarówno doświadczonych nurków, jak i amatorów ciekawych podwodnego świata.

Dahab

Blue Hole w Dahab, Egipt

Blue Hole w Dahab, Egipt

Dahab jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc do nurkowania w Egipcie. Choć bardzo spokojne i kameralne, kryje w sobie prawdziwe głębinowe skarby. Amatorzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nurkowaniu, znajdą tam ekspertów, którzy wszystkiego ich nauczą (dostępne różne opcje językowe, w tym język angielski i polski).

Najpopularniejsze miejsce do nurkowania w Dahab to przepiękne Blue Hole, czyli głęboka szczelina skalna, w której znajdziemy niezliczoną ilość koralowców i wielobarwnych rybek. Ta ogromna rozpadlina zapewnia idealne warunki doświadczonych nurków – ma ona aż 102 m głębokości i 60 m średnicy. Nie da się ukryć, że eksplorowanie tego miejsca jest bardzo ekscytujące – na ok. 55 m głębokości naszym oczom ukaże się słynny 26-metrowy tunel, którym dostaniemy się do The Arch, czyli otwartej bramy do Blue Hole. Na miejscu warto jednak zachować szczególną ostrożność. Uważa się, że okolica ta jest tak piękna… jak niebezpieczne. Pamiętaj, by nie przeceniać swoich umiejętności i postępować z rozwagą.

W ciągu dnia można również skorzystać z jednodniowych wycieczek na wyspę Tiran i do rezerwatu przyrody Ras Muhammed.

Warto jednak zaznaczyć, że nurkowanie w Dahab odbywa się najczęściej przy brzegu – zwłaszcza, gdy dopiero uczysz się nurkowania.

Alexandria

Położony na Morzu Śródziemnym port morski Aleksandria to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii i nurkowania. Ciemne, chłodne wody kryją wiele zatopionych, starożytnych ruin zatopionego miasta i wyspy Antirhodos, w tym pałac Kleopatry i latarnię morską w Aleksandrii, a także historyczne wraki statków z różnych okresów historii. Alexandria nie oferuje tętniących korali i żwawych, kolorowych ryb, jednak – jeśli marzy nam się odrobina tajemniczości i poczujemy wołanie przygody – zdecydowanie warto się tam wybrać.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Egipcie


Sprawdź oferty

Hurghada

Rafy koralowe w Egipcie

Rafy koralowe w Egipcie

Hurghada to również jedno najlepszych i najbardziej pożądanych miejsc - zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Miejsce to słynie z bogatego życia morskiego i zapierających dech w piersiach koralowców pokrywających dno Morza Czerwonego. Znajdziemy tam również wiele bardzo dobrze wyposażonych centrów nurkowych. Słynne wyspy Giftun w Hurghadzie co roku przyciągają turystów pragnących zwiedzić podwodne głębiny. Jeśli jednak marzy nam się mniej zatłoczona okolica, idealnie sprawdzi się tu Aso El Gouna, na północ od Hurghady.

Warto jednak mieć na uwadze, że najpopularniejsze miejsca nurkowe w Hurghadzie są dosyć płytkie, co z pewnością spodoba się wszystkim początkującym amatorom nurkowania. Kilka lub kilkanaście metrów głębokości w zupełności nam jednak wystarczy, by podziwiać barwne morskie życie, przepiękną rafę koralową i… ciekawskie delfiny.

Nieco bardziej zaawansowanym nurkom polecamy słynne Brothers Islands (Mały Brat i Wielki Brat), na które można się dostać z tutejszego portu. Uważane są one za jedne z najbardziej atrakcyjnych nurkowisk dla doświadczonych nurków. To właśnie w tych okolicach zatonął długi na 108 m statek Rosalie Moller – który oczywiście można zobaczyć podczas głębinowej wyprawy.

Eksploracja zatopionych wraków przeznaczona jest jedynie dla doświadczonych nurków, ponieważ w tej okolicy występują silne prądy.

Safaga

Safaga znajduje się około 70 km na południe od Hurghady. Główną atrakcją będzie tu z pewnością jest słynny wrak promu Salam Express, który zatonął 3 lutego 2006 roku w drodze z Arabii Saudyjskiej do Safagi. Znajdziemy go na głębokości 30 m. Ze względu na szacunek dla zmarłych podczas tej tragedii osób, zakazane jest wpływanie do wnętrza wraku.

Miejsce to idealnie nadaje się dla wszystkich nurków – od początkujących do zaawansowanych. Blisko zatoki znajdziemy płytsze miejsca, jednak nieco dalej natrafimy na słynne Tobia Arba, Panorama Reef czy Middle Reef. Za najlepsze miejsce do nurkowania uważa się Abu Soma, gdzie dane nam będzie pływać wśród przepięknych form koralowych… w towarzystwie wielobarwnych, egzotycznych ryb.

Marsa Alam

Żółwie morskie w Egipcie

Żółwie morskie w Egipcie

W Marsa Alam znajdziemy wiele miejsc, które wprost idealnie nadają się do nurkowania i snorkelingu. Sprawdzi się tu Satayeh Dolphin Reef lub Hamata Islands w Parku Narodowym Hamata. Co ciekawe, Marsa Alam to również świetne miejsce dla osób, które pragną obcować z dziką przyrodą… z dreszczykiem. W niektórych - specjalnie wyznaczonych - miejscach możemy bowiem obserwować rekiny młoty w ich naturalnym środowisku.

W Marsa Alam możemy nurkować z łodzi lub z brzegu. W okolicy znajdziemy również wiele podwodnych korytarzy, szczelin i jaskiń.

Sharm El Sheikh

Łódź płynąca do nurkowiska w Egipcie

Łódź płynąca do nurkowiska w Egipcie

Sharm el Sheikh jest najpopularniejszą destynacją nurkową w Egipcie, znajdziemy tu bowiem szeroki wybór różnorakich ośrodków nurkowych nad Morzem Czerwonym. W okolicy znajduje się aż 30 miejsc nurkowych – dostosowanych do nurków na każdym poziomie. Znajduje się tu również Park Narodowy Ras Mohammed (z rafą Yolanda, Shark Reef i Aleją Płaszczek), który oferuje jedne z najlepszych miejsc do nurkowania w całym regionie. Większość wypraw nurkowych odbywa się tam łodziami, nieco dalej od zatłoczonych plaż, co pozwala na odkrycie niesamowitych raf koralowych w ich pełnej krasie. Głębokość sięga tam nawet 200 m!

Nie można przegapić również szansy na zobaczenie jednego z najbardziej znanych wraków statków na świecie, czyli SS Thistlegorm w pobliżu Ras Mohamed Nature Reserve, a także Dunraven. Ten statek handlowy transportował niegdyś armaturę, dlatego na jego pokładzie z łatwością odnajdziemy wiele ceramicznych skarbów, w tym… wanny i toalety. Nieco dalej napotkamy również stare BWM, które należało do kapitana statku. Miejsce to polecamy jedynie średniozaawansowanym lub doświadczonym nurkom – głównie ze względu na panujące tam silne prądy i wiry.

W okolicy wraku żerują również podwodni lokatorzy, jak płaszczki, strzępiele i szkaradnice. Na te ostatnie radzimy jednak uważać, ponieważ są jadowite.

lokalizacje topowych miejsc do nurkowania - mapa

03.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.