Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co spakować na wyjazd? Lista rzeczy na wakacje – Checklista

Jakie są niezbędne przedmioty, które powinny znaleźć się na liście rzeczy do spakowania? To zależy od rodzaju wakacji, na które się wybierasz! Skorzystaj z przygotowanej przez nas listy rzeczy, które warto umieścić w naszej walizce i przygotuj się na każdą ewentualność!

Co spakować na wakacje? - lista

Co spakować na wakacje? - lista

Poprawne pakowanie, choć przez wielu odkładane na ostatnią chwilę, może wpłynąć na cały nasz wyjazd. Czy zabraliśmy odpowiednią ilość koszulek na zmianę? Krem z filtrem? Dokumenty i zabawki dla dziecka? O wszystkim należy pomyśleć nieco wcześniej, a pomoże nam w tym przygotowana przez nas lista rzeczy na wakacje. Warto stworzyć ją też w oparciu o destynację, do której się wybieramy i typ wakacji, jaki nas interesuje. Spakuj się z nami i spędź urlop bez zmartwień!

Co koniecznie spakować na wakacje?

Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, na naszej liście nie powinno zabraknąć kilku niezbędników. Nie zapomnij zabrać ze sobą:

  • dokumentów, w tym paszportu i/lub dowodu osobistego, biletów i wszelkich ważnych dokumentów dostarczonych przez przewoźnika;
  • leków i recept - pamiętaj jednak o zasadach przewożenia płynów czy ograniczeniach dotyczących strzykawek i leków zabronionych w niektórych krajach).

Polecamy również pomyśleć o spakowaniu:

  • zabawek, jeśli na wakacje wybieramy się z maluchem;
  • powerbanka, zwłaszcza, gdy planujemy spędzać większość czasu poza domem;
  • złodziejki – na wypadek, gdyby w pokoju hotelowym brakowało nam wolnych kontaktów;
  • czytnika e-booków, który znacznie zwiększy ilość wolnego miejsca w walizce. Książki dużo ważą i zajmują sporo miejsca;
  • notesu i długopisu, ponieważ podczas wakacji możemy potrzebować zapisać ważne numery czy informacje.

Co spakować na wakacje na plaży?

Co spakować na wakacje na plaży?

Co spakować na wakacje na plaży?

Pakując się na wakacje na plaży, nie możemy zapomnieć o stroju kąpielowym, ręczniku plażowym czy klapkach. Pozostałe ubrania nie powinny na szczęście zająć dużo miejsca w walizce, dlatego gorące wakacje nad wodą nie powinny stanowić problemu, jeśli staramy się zaoszczędzić na bagażu. Koniecznie zabierz lekkie, zwiewne ubrania. Spakuj też okulary przeciwsłoneczne, torbę plażową, kapelusz chroniący przed słońcem czy chustę – przydatną, gdy zależy nam, by szybko osłonić skórę przed wejściem do baru plażowego, a w przypadku krajów religijnych i miejsc kultu, łatwo zakryjemy w ten sposób ramiona, głowę czy dekolt). Najcięższe przedmioty to prawdopodobnie krem z filtrem czy przybory toaletowe.

Wskazówka: Spakuj wodoodporną torbę na wilgotny strój kąpielowy. Gwarantujemy, że idealnie sprawdzi się to podczas powrotów z plaży czy basenu.

Co spakować na wakacje z rodziną?

Co spakować na wakacje z rodziną?

Co spakować na wakacje z rodziną?

Rodzinne wakacje z dzieckiem wymagają pomyślenia o potrzebach większej grupy, w tym najmłodszych. Warto jednak wiedzieć, że niemowlęta poniżej drugiego roku życia mają z reguły swój własny limit bagażu, więc nie musisz pakować wszystkiego do walizki, a wózki dziecięce w wielu przypadkach można przewozić bezpłatnie. Przed wyjazdem zalecamy jednak sprawdzić zasady konkretnych linii lotniczych, by na miejscu uniknąć przykrej niespodzianki. Jeśli chodzi o pakowanie dla najmłodszych, pomyśl o praktyczności - nie zapomnij o kremie z filtrem czy sprayu na komary i kleszcze. Wielokrotnie przydadzą się również chusteczki nasączane i zabawki.

Wskazówka: Wiele hoteli może poszczycić się własnym programem animacyjnym dla najmłodszych czy mini klubem. Dzięki temu pociechy będą miały odpowiednie zajęcie przez cały wyjazd, a my nie będziemy musieli pakować zbyt wielu zabawek.

Co spakować na aktywne wakacje?

Wybierając się na aktywne wakacje, warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym (koniecznie spakuj odpowiednie dokumenty!). Inne potrzebne przedmioty będą zależeć od tego, jakie masz plany podczas wyjazdu. Spakuj cały potrzebny sprzęt do ćwiczeń, a także aparat/GoPro. W przypadku hoteli warto jednak sprawdzić możliwość wypożyczenia sprzętu na miejscu, co znacznie ułatwi pakowanie.

Wskazówka: Nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Co spakować na zimowy wyjazd?

Co spakować na zimowy wyjazd?

Co spakować na zimowy wyjazd?

Zimowe wyjazdy na narty zdecydowanie wymagają właściwego przygotowania, ponieważ ciepłe ubrania zajmują znacznie więcej miejsca w walizce. Możesz też zabrać własny sprzęt, ale większość ośrodków wypożycza buty narciarskie, kaski i narty za opłatą, więc sprawdź to przed wyjazdem. Koniecznie zabierz ze sobą również krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne (wbrew pozorom właściwa ochrona przeciwsłoneczna w górach to klucz), a także czapkę, szalik i rękawiczki i parę skarpet narciarskich na każdy dzień (lub więcej). Podobnie jak w przypadku wakacji aktywnych - upewnij się, że masz wykupione odpowiednie ubezpieczenie podróżne i spakuj potrzebne dokumenty.

Co spakować na city-break?

Pakowanie się na city break może być równie łatwe i przyjemne, jak pakowanie się na plażę. Z pewnością polecamy zabranie ze sobą wygodnych butów do zwiedzania i większego plecaka lub torby. Wymagana jest również ochrona przeciwsłoneczna, zwłaszcza, jeśli podróż planujemy na lato.

Wskazówka: Sprawdź prognozę pogody zanim zaczniesz się pakować – to właśnie od niej będzie zależeć, co spakujemy do naszej walizki.

Pakowanie wakacyjnej walizki może być niezwykle przyjemne i szybkie, jeśli odpowiednio je przemyślimy. Radzimy sporządzić checklistę rzeczy na wakacje i korzystać z niej w przypadku każdego wyjazdu. Warto jednak pamiętać, że – choć w gruncie rzeczy wszystko zależy od tego, dokąd się wybieramy, dokumenty to podstawa, o której nigdy nie można zapomnieć! Życzymy udanych wakacji!

29.12.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.