Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak przygotować się na podróż samolotem z dzieckiem?

Podróż samolotem z dzieckiem może być stresującym doświadczeniem, zwłaszcza, jeśli jest to pierwszy lot malucha. Z odpowiednim przygotowaniem i planowaniem, podróż ta może jednak stać się przyjemną i bezpieczną przygodą dla całej rodziny. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się na podróż samolotem z dzieckiem.

Czy mogę zabrać dziecko w podróż samolotem?

Podróżujący rodzice często zastanawiają się, kiedy mogą zabrać dziecko na wakacje samolotem. Warto więc wiedzieć, że jeśli maluch nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, może latać praktycznie od urodzenia. Pediatrzy zalecają jednak odczekanie przynajmniej tygodnia, a najlepiej 2-3 miesięcy. Ze względu na zmiany ciśnienia i wyzwania towarzyszące podróży samolotem, a nawet samej odprawie, starszy maluch lepiej poradzi sobie z taką przygodą. Pamiętaj, by w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Niemowlęta podróżują samolotem na kolanach rodziców (zwróć również uwagę, że w takim wypadku niektóre linie wyznają zasadę „jeden rodzic per dziecko”). Brak osobnego miejsca siedzącego nie oznacza jednak lotu za darmo – choć zależy to od indywidualnego regulaminu linii lotniczej. W zależności od przewoźnika, cena za bilet dla malucha waha się od kilku do kilkunastu procent ceny biletu osoby dorosłej.

Uwaga! Jeśli dziecko opuszcza kraj z jednym rodzicem (a zwłaszcza pod opieką osoby trzeciej), drugi z rodziców musi wyrazić pisemną zgodę na jego wyjazd.

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń z

dzieckiem


Sprawdź oferty

Dziecko w samolocie – od czego zacząć?

Warto zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem, najlepiej w centralnej części samolotu, aby uniknąć hałasu i drgań. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe, zarezerwuj mu miejsce przy oknie i usiądź obok niego, aby zapewnić mu odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Przed podróżą upewnij się również, że posiadasz ważne dokumenty, w tym paszporty, karty pokładowe i bilety lotnicze. Sprawdź, czy paszport Twojego dziecka jest aktualny i ważny przez cały czas pobytu za granicą.

Dowiedz się, co najlepiej zabrać na wakacje z dzieckiem i przygotuj odpowiedni bagaż podręczny, który umożliwi Ci dostęp do niezbędnych rzeczy podczas lotu. Pamiętaj o jedzeniu, napojach, chusteczkach nawilżających, lekach i – oczywiście – zabawkach na czas podróży. Wcześniej upewnij się jednak, że wszystkie przedmioty spełniają wymagania przewoźnika.

Przygotuj dziecko na podróż

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co się wydarzy. Wyjaśnij mu, jakie będą procedury i czego spodziewać się na lotnisku oraz na pokładzie samolotu. Pamiętaj, że dziecko w samolocie może być zaniepokojone i wystraszone, dlatego zapewnij je, że będzie ono bezpieczne – a wyjazd to przecież wspaniała przygoda! Ubierz malucha w wygodne i luźne ubranie, które zapewni mu swobodę ruchów. Zwróć uwagę na klimat w miejscu docelowym i dostosuj ubranie do warunków pogodowych.

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, niemowlakom również przysługuje bagaż podręczny, a jego dopuszczalna waga może różnić się w zależności od przewoźnika. Co więcej, do samolotów niektórych linii można bezpłatnie wnieść także wózek dziecięcy lub fotelik podróżny. W wybranych liniach istnieje możliwość zamontowania kołysek (należy jednak pamiętać, by zawsze uprzednio zarezerwować miejsce, na którym zainstalujemy kołyskę). Na pokładach większości linii będziemy mogli również skorzystać z przewijaka czy otrzymać gorącą wodę do przygotowywania posiłków.

  • Przygotuj zabawki - przygotuj ulubione zabawki Twojego dziecka, które pomogą mu się zrelaksować i zająć czas podczas lotu. Zabawki powinny być bezpieczne i nie zajmować dużo miejsca.
  • Zadzwoń do linii lotniczych - skontaktuj się z liniami lotniczymi i zapytaj o szczegóły dotyczące podróży z dzieckiem. Dowiedz się, czy oferują specjalne udogodnienia dla rodziców podróżujących z dziećmi, takie jak koce, poduszki lub stoliki do przewijania. Zapytaj również o procedury dotyczące przewożenia wózków, fotelików samochodowych lub innych potrzebnych rzeczy dla Twojego dziecka.
  • Planuj wcześniej - przygotuj się na lot z dzieckiem z wyprzedzeniem i zacznij pakować bagaż kilka dni przed wyjazdem. Sprawdź także, czy masz wystarczająco dużo czasu na dotarcie na lotnisko, aby uniknąć pośpiechu i stresu.

Choć taki wyjazd wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania, Twoje wakacje z dzieckiem mogą być wspaniałym doświadczeniem dla całej rodziny!

Czy dziecko może podróżować samolotem bez osób dorosłych?

Niektóre linie lotnicze umożliwiają podróż dzieci bez opieki dorosłych. W przypadku takiej podróży, pracownicy linii lotniczej powinni zostać o tym uprzednio poinformowani przez rodzica lub opiekuna dziecka, dzięki czemu będą w stanie zapewnić mu właściwą opiekę podczas całego lotu.

Warto jednak wiedzieć, że wymagania dotyczące wieku i procedury takich podróży mogą różnić się w zależności od linii lotniczych i krajów. W niektórych przypadkach dzieci mogą podróżować bez opieki dopiero po osiągnięciu określonego wieku, np. 5 lub 7 lat. Pamiętaj, że podróż bez opieki dorosłych może być stresująca dla dziecka, dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi procedurami i wymaganiami przed rezerwacją takiej podróży.

Podróż samolotem z dzieckiem może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i planowanie mogą sprawić, że stanie się ona przyjemnym doświadczeniem dla całej rodziny. Zadbaj o odpowiednie dokumenty, przygotuj bagaż podręczny z niezbędnymi rzeczami dla dziecka, wybierz wygodne ubranie i zabawki, skontaktuj się z liniami lotniczymi i zaplanuj podróż z wyprzedzeniem. Dzięki tym wskazówkom Twój lot z dzieckiem będzie w pełni bezpieczny i komfortowy. Trzymamy kciuki i… pamiętaj, by zabrać aparat!

17.03.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.