Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ciekwostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie to fascynujący kraj położony na Bliskim Wschodzie. Składa się on z siedmiu emiratów, w tym znanych wszystkim Dubaju, Abu Zabi czy Ras Al-Chajma. Każdy z emiratów ma jednak swoją własną unikalną kulturę i tradycję. Przeczytaj przygotowane przez nas ciekawostki o Zjednoczonych Emiratach Arabskich i pozwól się zaskoczyć!

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wyjątkowo bogatą historię i są domem dla wielu starożytnych ruin i stanowisk archeologicznych. Kraj ten znany z luksusowych hoteli, kurortów i centrów handlowych, jednak znajdziemy tam również jedne z najwyższych budynków na świecie, w tym niekwestionowanego zwycięzcę w tym plebiscycie - Burj Khalifa. Istnieje niezliczona ilość powodów, dla których warto odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie, zebraliśmy więc kilka najciekawszych faktów, które pomogą przekonać Cię do przyjazdu i samodzielnego poznania tego wspaniałego kraju.

Populacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich to 9,8 miliona

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie są domem dla ponad 200 narodowości, a społeczność emigrantów znacznie przewyższa populację Emiratczyków, z czego największą grupę stanowią Hindusi i Pakistańczycy. W ZEA mieszka również duża liczba Egipcjan, Jordańczyków, Palestyńczyków i Syryjczyków. Ze względu na tak zróżnicowaną populację, ZEA to prawdziwy "tygiel" kultur, oferujący mieszankę bogatych historii i nowoczesności w jednym miejscu.

Oficjalnym językiem Emiratów jest arabski

Chociaż wielu mieszkańców mówi po angielsku, oficjalnym językiem ZEA jest współczesny standardowy arabski. Większość Emiratczyków posługuje się dialektem arabskiego z Zatoki Perskiej, jednak egipski arabski jest również powszechnie rozumiany. Warto jednak pamiętać, że stanowcza większość ludzi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mówi płynnie po angielsku - częściowo ze względu na dużą populację emigrantów.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Emiratach Arabskich


Sprawdź oferty

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się siedem emiratów

Siedem emiratów wchodzących w skład ZEA to Abu Zabi (Abu Dhabi), Ras Al-Chajma, Adżman, Dubaj, Szardża, Fudżajra i Umm al-Chwajn. Stolicą ZEA jest Abu Zabi (Abu Dhabi), jednak największym miastem jest Dubaj.

Co ciekawe, podczas gdy Dubaj i Abu Zabi są najbardziej znanymi Emiratami ze względu na ich dynamiczne miejskie życie, inne, takie jak Ras Al Khaimah, mogą stanowić idealne tło dla relaksujących wakacji z rodziną lub przyjaciółmi – z dala od tętniących życiem centrów miast.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie

Zjednoczone Emiraty Arabskie są trzecim co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie, ustępując jedynie Arabii Saudyjskiej i Rosji. Szacuje się, że rezerwy ropy naftowej w tym kraju wynoszą około 98 miliardów baryłek! Zjednoczone Emiraty Arabskie są również siódmym największym producentem gazu ziemnego na świecie. Przemysł naftowy i gazowy w ZEA odgrywa znaczącą rolę w gospodarce tego kraju, a ceny paliw dla obywateli są dofinansowywane przez państwo.

Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają najwyższy wieżowiec na świecie

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Burj Khalifa w Dubaju jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie, mierzącym aż 828 metrów! Budynek został ukończony w 2010 roku i ma 163 piętra. Co roku tysiące osób przyjeżdża do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby odwiedzić Burj Khalifa i podziwiać niesamowite widoki ze szczytu, w tym całe miasto Dubaj i przepiękną Zatokę Arabską. Przygotuj się na spacer w chmurach!

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie znajdziesz ani jednej rzeki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj pustynny z bardzo małą ilością opadów. W rezultacie w kraju nie ma rzek ani jezior - jednak w niektórych miesiącach można znaleźć unikalne ekosystemy podmokłe znane jako wadis.

Wadis to wyschnięte koryta rzek, które wypełniają się wodą po opadach deszczu. Jeśli przyjedziesz w odpowiednim czasie, możesz mieć okazję popływać kajakiem w wadi, jednak przyjazd w porze suchej sprawi, że zobaczysz jedynie osuszone koryta rzek. Wadi Shawka w Ras Al Khaimah jest wspaniałym przykładem tego cudu natury, który po prostu trzeba zobaczyć.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z najbogatszych krajów świata

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najwyższych PKB na mieszkańca na świecie, wynoszący 37497,58 USD. Tak wysoki PKB na mieszkańca odzwierciedla rozległe rezerwy ropy naftowej i gazu ziemnego ZEA, wysoki poziom dochodów, dobrze rozwiniętą infrastrukturę i dobrze prosperującą gospodarkę niezwiązaną z ropą naftową.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są domem dla wielu najwyższych budynków

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

W kraju tym znajduje się również największe na świecie centrum handlowe (Dubai Mall), najwyższy hotel (Gevora Hotel), największy diabelski młyn (Dubai Eye) i najdłuższy system metra bez kierowcy o długości ponad 46 mil. Wybierając się na wakacje do ZEA przygotujmy się na prawdziwe światowe rekordy!

Zjednoczone Emiraty Arabskie istnieją od 1971 roku

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały założone 2 grudnia 1971 r., kiedy to Brytyjczycy ustanowili siedem Emiratów jako niezależne państwa. Kraj oficjalnie stał się federacją w 1971 roku, a obywatele wybrali szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana na pierwszego prezydenta.

Obecnie prezydentem jest szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan. Chociaż prezydenci są wybierani, naród ma dziedziczny rząd.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się ponad 9 000 meczetów

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ciekawostki

Szacuje się, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się 9 123 meczety, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników na mieszkańca na świecie. Ich duża obecność ma jednak sens, ponieważ aż 76% osób mieszkających w ZEA to muzułmanie, a islam jest tam oficjalną religią. Reszta populacji to 9% chrześcijan, 10% buddystów lub hinduistów i 5% wyznawców innych religii. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się również 59 miejsc kultu innych wyznań.

Zjednoczone Emiraty Arabskie inwestują w sztuczną inteligencję

Zjednoczone Emiraty Arabskie od wielu lat inwestują w sztuczną inteligencję (AI) i robotykę. Znane są z wyprzedzania swoich czasów w tej dziedzinie. Co ciekawe, już 2017 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wybrano ministra stanu ds. sztucznej inteligencji, co jest pierwszym tego rodzaju stanowiskiem na świecie. Mówi się również, że w przyszłości rząd planuje uczynić sztuczną inteligencję odpowiedzialną za wiele decyzji państwowych.

Policja Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeździ luksusowymi samochodami

Siły policyjne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są jednymi z najlepiej wyposażonych i najbardziej luksusowych na świecie. Dubajska policja posiada flotę luksusowych samochodów, w tym Ferrari, Lamborghini, Aston Martiny, Bugatti, Bentleye i wiele innych topowych marek.

 

Przeżyj przygodę życia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na własnej skórze przekonaj się, jak fascynujące jest to państwo. Zarezerwuj wycieczkę, spakuj walizki i… w drogę! Nie zapomnij jednak zabrać aparatu. Gwarantujemy bowiem, że na miejscu znajdziesz wiele okazji do ubogacenia domowego albumu!

08.11.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.