Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Piramidy w Gizie - zbiór faktów i ciekawostek

Egipt to prawdziwa skarbnica pomników historii. Ostatni z siedmiu cudów starożytnego świata, wielkie piramidy w Gizie, są prawdopodobnie najbardziej znanymi i omawianymi konstrukcjami na świecie. Wyrusz w podróż śladami faraonów i sprawdź przygotowany przez nas zbiór faktów i ciekawostek o piramidach w Gizie!

Ciekawostki - piramidy w Gizie

Ciekawostki - piramidy w Gizie

Wiedzieliście, że piramidy w Gizie były niedoścignione pod względem wysokości przez tysiące lat po ich zbudowaniu? Współcześnie nadal zadziwiają i zachwycają nas swoją przytłaczającą masą i pozornie niemożliwą doskonałością. Ich zadziwiająca konstrukcja wywołała wiele teorii na temat ich pochodzenia, w tym niepotwierdzone sugestie, że do ich budowy przyczyniły się wpływy pozaziemskie. Jednak badacze zgodnie potwierdzają, że te niesamowite struktury były wynikiem wielu eksperymentów budowniczych (bardziej lub mniej udanych), zwieńczając szczyt umiejętności starożytnych cywilizacji.

Piramidy były niegdyś najwyższymi konstrukcjami zbudowanymi przez człowieka

Wielka Piramida w Gizie, znana również jako Piramida Cheopsa, zbudowana została między  2550 a 2490 r. p.n.e. Konstrukcja była naprawdę kolosalna i przez wiele stuleci pozostawała najwyższą budowlą zbudowaną przez człowieka (aż do budowy katedry w Lincoln w 1311 r. n.e.).

Jest to niesamowite osiągnięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczoną wiedzę starożytnych Egipcjan na temat budownictwa i inżynierii. Co ciekawe, współcześnie zbudowanie takiej konstrukcji również byłoby sporym wyzwaniem inżynieryjnym.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Egipcie


Sprawdź oferty

W Egipcie znajduje się ponad 100 piramid

Ciekawostki o piramidach

Ciekawostki o piramidach

Myśląc o piramidach w Egipcie, jaka ilość przychodzi nam do głowy? 10? 20? W rzeczywistości, według niektórych szacunków, piramid w Egipcie jest ponad 130! Co więcej, wielu ekspertów zgodnie uważa, że w nadchodzących latach odkrytych zostanie jeszcze więcej starożytnych grobowców.

Kamienie do budowy ważyły więcej niż słoń

Uwierzylibyście, że niektóre kamienne bloki użyte do budowy piramid ważą ponad 70 ton? Średnia waga każdego z 2 milionów kamiennych bloków w Wielkiej Piramidzie Cheopsa wynosi około 2,5 tony, jednak wiele z nich waży więcej niż… przeciętny słoń.

Współcześnie dowiedziono, że kamienie potrzebne do budowy manewrowane były na saniach - prawdopodobnie po mokrym piasku.

Piramidy nie zostały zbudowane przez niewolników

Fakty i ciekawostki - piramidy

Fakty i ciekawostki - piramidy

Wbrew powszechnemu przekonaniu - budowniczymi piramid nie byli niewolnicy. Obecne badania, zwłaszcza odkrycie zaginionych zapisów z tamtych czasów, jasno wskazują, że robotnicy byli dobrze opłacani i dobrze odżywieni. Wydaje się również prawdopodobne, że siła robocza, a także żywność i inne niezbędne produkty pochodziły z całego Egiptu.

Co więcej, praca ta była uważana za wysoce prestiżową, a wielu robotników miało zaszczyt być pochowanymi w grobowcach w pobliżu świętych piramid.

Piramidy są ustawione w jednej linii z gwiazdami

Wydaje się, że starożytni Egipcjanie używali dwóch konstelacji do ustawiania swoich piramid w kierunku północ-południe – a mianowicie Wielkiego i Małego Wozu. Co ciekawe, ustawienie to jest tak precyzyjne, że ich pozycje północ-południe mieszczą się w zakresie do 0,05 stopnia.

Piramidy lśniły jak diamenty

Wielkie piramidy w Gizie - fakty

Wielkie piramidy w Gizie - fakty

Jak pierwotnie wyglądała Wielka Piramida? Jeśli wierzyć historykom – całkiem imponująco. W czasie budowy Wielka Piramida w Gizie pokryta była dobrze wypolerowaną obudową z wapiennych bloków. Niektórzy sugerują, że gdy słońce uderzało w jej ściany, świeciła ona jak diamenty i była widoczna z odległości wielu kilometrów. Przez tysiąclecia większość bloków została jednak oderwana i wykorzystana w innych projektach budowlanych.

Sfinks mógł być kiedyś kolorowy

Sfinks koło piramid w Gizie

Sfinks koło piramid w Gizie

Ogromny posąg Sfinksa został zbudowany w pobliżu wielkiej piramidy około 4500 lat temu. Uważa się, że jego obecna podobizna przedstawia faraona Chefrena, jednak nie zawsze tak było. Według niektórych badaczy, Sfinks przeszedł już kilka tuningów.  Pozostałości czerwonych pigmentów na twarzy Sfinksa sugerują, że posąg mógł zostać pomalowany – i choć cel jego nie jest w pełni zrozumiały, niektóre teorie sugerują, że miał on strzec piramidy.

Do budowy potrzebowano od 10 000 do 50 000 osób

Zbudowanie tak dużej konstrukcji w ciągu zaledwie kilku dekad wymagało bardzo dużego nakładu pracy. Chociaż szacunki są różne, większość współczesnych egiptologów uważa, że budowa ukończona została przez grupę liczącą nie więcej niż 10 000 do 20 000 doświadczonych budowniczych (choć liczba ta mogła wzrosnąć nawet do 50 000). To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że populacja starożytnego Egiptu prawdopodobnie nie przekraczała 1,5 miliona.

 

Odwiedź tajemnicze piramidy w Gizie i pozwól im się zachwycić. Wyrusz w podróż śladami faraonów, a gwarantujemy, że zapamiętasz ją do końca życia. Pamiętaj, by koniecznie zabrać ze sobą aparat!

06.11.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.