Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Poznaj największe ciekawostki o Meksyku - sprawdź przed wakacjami!

Meksyk to kraina różnorodności i piękna. Kraj o bogatej historii, niesamowitej kulturze i różnorodności, która zachwyca na każdym kroku. Od majestatycznych piramid Majów i Azteków po współczesne metropolie tętniące życiem, Meksyk to miasto barw, muzyki i przepysznego jedzenia. Wybierz się w podróż po najbardziej fascynujących ciekawostkach o Meksyku!

W Meksyku mówi się 69 różnymi językami

W Meksyku mówi się 69 różnymi językami

Meksyk to piękny kraj, który z chęcią odkryje przed Tobą swoje tajemnice. Czy wiesz, że to właśnie tu znajdziemy krater po meteorycie, przez który wyginęły dinozaury… a także największą piramidę na świecie? Sprawdź zestawienie największych ciekawostek o Meksyku i pozwól się zaskoczyć!

Meksyk jest domem dla największej piramidy na świecie

Piramida Cholula w meksykańskim stanie federa

Piramida Cholula w meksykańskim stanie federa

Nie Egipt, ale Meksyk - piramida Cholula w meksykańskim stanie federalnym Puebla jest największą piramidą na świecie. Konstrukcja o wysokości 66 metrów, podstawie 400 metrów i całkowitej objętości 4,5 miliona metrów sześciennych znacznie przewyższa wielkością słynną piramidę w Gizie, mimo że jest ona znacznie mniej popularna. Pomimo imponujących rozmiarów, można ją jednak przeoczyć: Piramida Cholula jest bowiem ukryta pod górą. Przyciągająca wzrok konstrukcja to kościół zbudowany przez hiszpańskich zdobywców na szczycie piramidy.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Meksyku


Sprawdź oferty

W Meksyku mówi się 69 różnymi językami

Meksyk jest jednym z krajów o największej różnorodności językowej na świecie. Oprócz hiszpańskiego, usłyszymy tam 68 rdzennych języków, w tym między innymi náhuatl, mixteco i otomí. Żaden inny kraj na kontynencie amerykańskim nie może poszczycić się porównywalną różnorodnością. Podobnie jak hiszpański, języki rdzenne są uznawane za języki narodowe.

Miasto Meksyk jest drugim miastem na świecie z największą liczbą muzeów

Od Katedry Metropolitalnej po Muzeum Bellas Artes (Sztuk Pięknych) po pozostałości konstrukcji Azteków, Meksyk niewątpliwie jest krajem, w którym miejsc do zwiedzania nie brakuje. Co więcej, Mexico City może poszczycić się aż 170 muzeami! To sprawia, że jest to drugie co do wielkości miasto na świecie pod względem ich liczby. Wyprzedza je tylko Londyn.

Prawdziwa nazwa Meksyku to nie Meksyk

Prawdziwa nazwa Meksyku to Stany Zjednoczone Meksyku (Estados Unidos Mexicanos). Kraj podzielony jest na 31 stanów oraz Dystrykt Federalny. Co więcej, każdy stan ma tu własne prawa, przepisy i policję - podobnie jak Stany Zjednoczone Ameryki.

Meteoryt, który wybił dinozaury, uderzył w Meksyk

Meteoryt, który wybił dinozaury 65 milionów lat temu, uderzył właśnie w meksykański półwysep Jukatan. Pozostawił po sobie krater o powierzchni 180 metrów kwadratowych i głębokości ponad 600 metrów. Pracownicy państwowej firmy naftowej odkryli krater w 1981 roku podczas wiercenia szybu naftowego.

Kuchnia meksykańska jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego

Meksykańska kuchnia

Meksykańska kuchnia

Tacos, enchiladas i oczywiście picante - tradycyjna kuchnia meksykańska jest wyjątkowa w swojej różnorodności i doceniana daleko poza granicami kraju. W 2010 roku UNESCO dodało kuchnię meksykańską do listy Niematerialnego Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Nie ma czemu się dziwić - korzenie kuchni meksykańskiej sięgają czasów kolonialnych, gdzie kuchnia hiszpańska spotkała się z rodzimymi potrawami, tworząc unikalną mieszankę, która zdecydowanie zachwyca swoim smakiem i aromatem. W przepisach znajdziemy między innymi kukurydzę, awokado, fasolę, kakao i wiele innych. Co ciekawe, w Meksyku rosną aż 64 różne odmiany kukurydzy. Żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się taką różnorodnością.

Miasto Meksyk zapada się około 12 cm rocznie

Cenoty w Meksyku

Cenoty w Meksyku

Miasto Meksyk zbudowane zostało na tzw. cenotach. Aztekowie wybrali to miejsce jako idealną lokalizację pod budowę Wielkiego Tenochtitlan. W późniejszych czasach Hiszpanie postanowili zbudować swoje miasto na szczycie konstrukcji Azteków, dając początek nowemu miastu, Nowej Hiszpanii, która później stała się miastem Meksyk.

Na miejscu z łatwością dostrzeżemy wiele krzywych budynków - podziemia stolicy są błotniste i stale się zapadają. Mówi się, że jest to około 12 cm rocznie, a więc więcej niż włoska Wenecja (około 2 mm rocznie).

W metrze znajdują się wagony przeznaczone wyłącznie dla kobiet

W mieście Meksyk znajdziemy wagony metra przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, by zapewnić im jak największy komfort przejazdu. Nie dziwi więc fakt, że miasto to cieszy się reputacją jednego z bezpieczniejszych miejsc do odwiedzenia! Osoby niepełnoletnie poniżej 12 roku życia również mogą siedzieć w tych sekcjach.

Meksyk jest przyjazny dla osób LGBTQ+

Małżeństwa osób tej samej płci i adopcja osób tej samej płci są legalne w Meksyku! Podczas gdy silne więzi z Kościołem rzymskokatolickim sprawiły, że kraj ten skłaniał się ku konserwatywnej stronie, współcześnie Meksyk deklaruje się jako miejsce przyjazne osobom LGBTQ+. Od 2023 r. Meksyk zajmuje 50. miejsce na liście krajów najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+, do których można podróżować.

W Meksyku znajdziemy 34 obiekty światowego dziedzictwa UNESCO

W Meksyku znajdziemy 34 obiekty UNESCO

W Meksyku znajdziemy 34 obiekty UNESCO

W granicach Meksyku znajdują się aż 34 obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lista obejmuje historyczne centra miast, takich jak Guanajuato, Mexico City i Puebla, a także dziesiątki starożytnych ruin, pola agawy Tequila i wiele innych.

Meksyk ma najmniejszy wulkan na świecie

Meksyk znajduje się w samym środku "Pierścienia Ognia", zwanego również pasem okołopacyficznym. Jest to miejsce, w którym ma miejsce prawie 90% trzęsień ziemi na świecie i około 81% erupcji wulkanicznych na naszej planecie. Meksyk jest także domem dla najmniejszego wulkanu na świecie - Cuexcomate. Wulkan ten znajduje się na obrzeżach miasta Puebla i ma zaledwie 43 metry wysokości. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym żyje rzadki królik zwany królikiem wulkanicznym.

 

Zakochaj się w Meksyku i pozwól, by odkrył on przed Tobą swoje tajemnice. Wybierz się w fascynującą podróż, którą zapamiętasz do końca życia. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas ciekawostki o Meksyku jeszcze bardziej rozpaliły Twój podróżniczy nastrój. Sprawdź najlepsze oferty wyjazdów i… wybierz się do kraju Azteków! Przygoda czeka!

 

30.10.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.