Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Atrakcje w Meksyku - TOP miejsc, które trzeba zobaczyć

Meksyk to idealne rozwiązanie dla turystów, którzy chcą cieszyć się niekończącym się słońcem, oszałamiającymi krajobrazami i pięknymi, piaszczystymi plażami… nie wspominając o zadziwiająco bogatym dziedzictwie kulturowym! Zobacz przygotowane przez nas zestawienie TOP 10 najciekawszych atrakcji w Meksyku i zaplanuj wakacje marzeń!

Miedziany Kanion: Wielki Kanion w Meksyku

Miedziany Kanion: Wielki Kanion w Meksyku

Starożytne ruiny Azteków i Majów oraz historyczne miasta kolonialne w Meksyku to obowiązkowe lokalizacje na liście każdego podróżnika. Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych prawdziwej przygody.

Miedziany Kanion: Wielki Kanion w Meksyku

Chihuahua, jeden z najbardziej wysuniętych na północ stanów Meksyku (graniczy z Nowym Meksykiem w USA), jest domem dla jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych kraju, oszałamiającego Kanionu Miedzianego (Barranca del Cobre).

Położony w regionie znanym jako Sierra Madre Occidental i składający się ze spektakularnej grupy głębokich kanionów, Copper Canyon jest w rzeczywistości większy i głębszy niż jego bardziej znany kuzyn, Wielki Kanion. Nazwę zawdzięcza oczywiście swojemu charakterystycznemu miedziano-zielonemu kolorowi. Te niesamowite naturalne struktury zostały utworzone przez sześć rzek, które zbiegają się w Rio Fuerte przed spuszczeniem do Zatoki Kalifornijskiej.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Meksyku


Sprawdź oferty

Cabo San Lucas i korytarz Los Cabos

Cabo San Lucas - Meksyk

Cabo San Lucas - Meksyk

Na południowym krańcu pięknego półwyspu Baja, Los Cabos - często określane po prostu jako "Cabo" - jest jednym z najlepszych miejsc do plażowania w Meksyku. Składający się z dużego odcinka wybrzeża, (który rozciąga się od miast Cabo San Lucas i San José del Cabo) ten 30-kilometrowy odcinek dziewiczych plaż przyciąga turystów z całego świata. Nie ma czemu się dziwić – znajdziemy tam bowiem czyste wody idealne do nurkowania, skorkelingu czy wędkarstwa.

Oprócz spędzania czasu na plażach i zwiedzania Cabo San Lucas, jedną z najpopularniejszych atrakcji jest także pływanie i nurkowanie z rurką wokół słynnego naturalnego punktu orientacyjnego El Arco de Cabo San Lucas, ogromnego łuku wykutego w linii brzegowej, gdzie Morze Corteza spotyka się z Pacyfikiem.

Historyczne centrum miasta Meksyk

Historyczne centrum miasta Meksyk

Historyczne centrum miasta Meksyk

Miasto Meksyk (Ciudad de México) jest nie tylko stolicą kraju i siedzibą rządu, ale także domem dla wielu światowej klasy muzeów, galerii sztuki i innych atrakcji. Szczególnie warto zainteresować się centrum miasta (Centro Histórico de la Ciudad), wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, o powierzchni 15 kilometrów kwadratowych, szczycącym się ponad 1400 ważnymi budynkami kolonialnymi z XVI-XIX wieku.

To właśnie tutaj znajduje się większość najważniejszych atrakcji miasta Meksyk, z których wiele znajduje się w odległości spaceru od Placu Konstytucji (Plaza de la Constitución), tętniącego życiem głównego placu miasta. Dodatkową atrakcją są także ogromne góry wulkaniczne górujące nad miastem, Popocatépetl i Iztaccíhuatl, z których każda ma ponad 5000 metrów wysokości! Gwarantujemy, że takie widoki zapierają dech w piersiach!

Chichén Itzá: Metropolia Majów

Chichén Itzá - Meksyk

Chichén Itzá - Meksyk

Wspaniałe miasto Majów - Chichén Itzá - jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych w Meksyku, a także jednym z największych i najlepiej odrestaurowanych. Wpisane zostało również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Koniecznie trzeba tu zobaczyć masywną El Castillo, znaną również jako Piramida Kukulkána, która ma 30 metrów wysokości i jest najwyższą konstrukcją w tym miejscu.

Innym godnym uwagi punktem jest wspaniałe Caracol, prawie 1000-letnie obserwatorium, które jest świadectwem tego, jak zaawansowani byli Majowie. Budynek ten ma charakterystyczne wąskie szczeliny w ścianach, które pozwalają słońcu przenikać dwa razy w roku, dzięki czemu kapłani mogli dokładnie określić datę. Interesujące są również liczne posągi, w tym te przedstawiające Majów Chacmools, trzymających swoje naczynia ofiarne.

Guanajuato

Guanajuato - Meksyk

Guanajuato - Meksyk

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki wielu starym kolonialnym budynkom, krętym uliczkom i wąskim alejkom, Guanajuato jest miastem, które aż prosi się o zwiedzanie pieszo. To właśnie tutaj znajduje się piękny stary kościół San Diego i majestatyczny teatr Juárez, a także fontanny, kawiarnie i restauracje. Samo miasto jest również niezwykłe piękne, z prawdziwie niepowtarzalną architekturą.

Następnie udaj się pod ziemię na podziemne ulice miasta, będące częścią sieci tuneli, które kiedyś prowadziły rzekę, a obecnie są używane przez samochody i pieszych, którzy chcą szybko poruszać się po mieście.

Turystom o mocnych nerwach polecamy również odwiedzić słynną wystawę „Mumie z Guanajuato”, z wieloma naturalnie zmumifikowanymi szczątkami mieszkańców, którzy zmarli podczas epidemii cholery w połowie XIX wieku.

Wyspa Cozumel

Wyspa Cozumel - Meksyk

Wyspa Cozumel - Meksyk

Wyspa Cozumel ma prawie wszystko, czego potrzeba do idealnego meksykańskiego wypoczynku. Położony 20 kilometrów od półwyspu Jukatan, ten bujny tropikalny raj zawdzięcza swoją nazwę starożytnym Majom "Ah-cuzamil", co w tłumaczeniu oznacza "krainę jaskółek. Podczas gdy pierwszymi odwiedzającymi wyspę byli podobno pielgrzymi, a następnie europejscy przemytnicy i piraci, współczesnych podróżników przyciąga tu obietnica niekończącego się słońca. Szczególnie polecamy plaże Playa San Juan, Playa San Francisco i Playa Santa Rosa!

Cozumel oferuje również możliwość snorkelingu z rurką lub nurkowania w pobliżu raf koralowych. Jeśli chcesz nurkować „na poważnie”, udaj się na rafę Palancar na południowo-zachodnim krańcu wyspy.

Guadalajara

Guadalajara - Meksyk

Guadalajara - Meksyk

Guadalajara, stolica stanu Jalisco, pod względem wielkości ustępuje tylko miastu Meksyk. Z powodzeniem zachowała ona swoją unikalną mieszankę wpływów kolonialnych i rodzimych Tapatíos. Słynąca z szerokich alei otoczonych malowniczymi parkami i pięknymi starymi budynkami wyróżniającymi się europejskim stylem, Guadalajara to prawdziwa skarbnica kultury meksykańskiej - od muzyki mariachi po fascynujące Charreadas, czyli rodzaj rodeo, któremu zwykle towarzyszą uroczystości, takie jak taniec, śpiew i mnóstwo pysznego jedzenia.

Jest to miasto idealne do zwiedzania pieszo, głównie ze względu na cztery duże place, które razem tworzą kształt krzyża i stanowią stare centrum miasta.

Oaxaca

Oaxaca - Meksyk

Oaxaca - Meksyk

Oaxaca, stolica stanu o tej samej nazwie, jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla podróżnych zainteresowanych posmakowaniem prawdziwego Meksyku. Miasto, kuszące interesującą mieszanką kultury rdzennych Indian i elementów hiszpańskich, pozostało w dużej mierze nietknięte przez nowoczesność, a w konsekwencji zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz dziewiczego centrum miasta i starej architektury, miasto stało się centrum kulturalnym, które przyciąga tłumy na liczne wydarzenia i festiwale, w tym spektakularny Guelaguetza, rdzenny festiwal, który odbywa się co roku w lipcu i obejmuje tradycyjne tańce, kostiumy, muzykę, jedzenie i rzemiosło. Miasto jest również doskonałym punktem wypadowym do odkrywania wspaniałych okolicznych krajobrazów, a także licznych starożytnych ruin, takich jak Monte Alban.

Historyczna Morelia

Klejnot miasta, Morelia z czasów kolonialnych to wspaniałe miejsce na pobyt w Meksyku, niezależnie od tego, czy jesteś tu przez kilka dni, czy dłużej. Układ tego historycznego miasta, założonego w 1541 roku, niewiele się zmienił, a dzięki ponad 200 dobrze zachowanym budynkom sprzed wielu setek lat, całe centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najważniejszym punktem wizyty jest spędzenie czasu na wspaniałym Plaza de Armas. Ten duży plac publiczny, wytyczony prawie 500 lat temu, jest idealny dla tych, którzy lubią zwiedzać pieszo. Oprócz wielu wspaniałych kawiarni, restauracji i sklepów, znajdziesz tu wszystko - od posągów bohaterów rewolucji po atrakcyjne ogrody i przyjemne fontanny, tworzące razem jeden z najpiękniejszych krajobrazów miejskich w całym Meksyku.

Cenoty, półwysep Jukatan

Cenoty, półwysep Jukatan - Meksyk

Cenoty, półwysep Jukatan - Meksyk

Jedną z najlepszych atrakcji w Meksyku jest udanie się pod ziemię do tajemniczego świata cenot. Cenoty, najbardziej rozpowszechnione na półwyspie Jukatan, to duże zapadliska w ziemi, które otwierają wejście do sieci podziemnych rzek i jaskiń wykutych w starożytnej wapiennej skale. W tej części Meksyku można znaleźć ponad 6 000 cenot!

Majowie wierzyli, że cenoty były wejściem do podziemnego świata i nadal są uważane za święte miejsca. Wiele z nich znajduje się na prywatnym terenie i jest chronionych, ale odwiedzający mogą je odkrywać podczas zorganizowanych wycieczek. Wspaniałe, krystalicznie czyste baseny z wodą są hipnotyzujące i mogą być wspaniałymi miejscami do nurkowania lub snorkelingu.

Odkrywanie jaskiń pod powierzchnią ziemi to kolejna popularna aktywność, z wielowiekowymi stalaktytami i stalagmitami, które nadają tym jaskiniom niesamowity, nieziemski klimat.

Palenque, Chiapas

Palenque, Chiapas - Meksyk

Palenque, Chiapas - Meksyk

Piękno ruin Majów w Meksyku polega na tym, że wiele z nich pozostaje ukrytych w gęstej, bujnej natury. Ruiny Palenque, położone w dżungli południowego stanu Chiapas, jest jednym z najbardziej magicznych stanowisk archeologicznych Majów. A ponieważ nie jest tak łatwo się do niego dostać (jak do Tulum czy Chichen Itza), podczas wizyty poczujesz się, jakbyś wkroczył do innego świata.

Miejsce to jest najbardziej znane ze Świątyni Inskrypcji, piramidy z hieroglifami, które pomogły archeologom w interpretacji języka Majów. Ogromna część miasta pozostaje niezbadana, a resztę spowija otaczająca dżungla. Gwarantujemy jednak, że to, co zostało odkryte, zapiera dech w piersiach.

 

Wybierz się w podróż, którą zapamiętasz do końca życia. Tajemniczy, barwny Meksyk czeka! Poznaj inną kulturę, cudowną architekturę i zapomniane ruiny dawnych cywilizacji. Spędź cały dzień na plaży, prażąc się w gorącym słońcu…. A to wszystko właśnie w Meksyku!

Lokalizacje najwększych atrakcji w Meksyku - mapa

Podsumowanie

  • Starożytne ruiny Azteków i Majów - obowiązkowe dla podróżników, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Miedziany Kanion (Barranca del Cobre) - w stanie Chihuahua, większy i głębszy niż Wielki Kanion.
  • Cabo San Lucas i korytarz Los Cabos - na półwyspie Baja, oferujące długie plaże i możliwość nurkowania przy łuku El Arco.
  • Historyczne centrum miasta Meksyk - wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z liczne budynki kolonialne i góry wulkaniczne.
  • Chichén Itzá - znane stanowisko archeologiczne Majów z Piramidą Kukulkána i starożytnym obserwatorium Caracol.
  • Guanajuato - kolonialne miasto z krętymi uliczkami, podziemnymi tunelami i ekspozycją „Mumie z Guanajuato”.
  • Wyspa Cozumel - raj dla wypoczynku z pięknymi plażami i możliwość nurkowania przy rafach koralowych.
  • Guadalajara - miasto z kolonialną i rdzenną kulturą, słynące z muzyki mariachi i Charreadas.
  • Oaxaca - kulturalne centrum z festiwalem Guelaguetza i starożytnymi ruinami takimi jak Monte Alban.
  • Historyczna Morelia - kolonialne miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z zachowanym Plaza de Armas.

02.10.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.