Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Ajman - dla koneserów

Ajman to niezwykły region, najmniejszy z całej grupy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ulokowany nad Zatoką Perską kusi odwiedzających urokliwymi plażami oraz magicznymi zakątkami. To miejsce dla koneserów, tych, którzy na wakacje szukają oryginalnego kierunku, o którym trudno zapomnieć. Ajman graniczy z takimi emiratami jak Dubaj, Fujairah, Sharjah, a także z Sułtanem Omanu. Kiedyś był mała wioską, a dziś zachwyca swoim bogactwem i atrakcjami czekającymi tu na turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Co warto zobaczyć w Ajman i kiedy przyjechać tu na wakacje?

Ajman to miasto portowe, które idealnie nadaje się na wymarzone wczasy. Można tutaj leniuchować na 16-kilometrowej plaży z miękkim, złotym piaskiem, zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Plaża Ajman zachwyca turkusową wodą i rajskimi widokami, a także możliwością długiego spaceru promenadą, czy zatrzymania się w jednym z pobliskich luksusowych hoteli z basenem. To idealna propozycja zarówno dla samotnych podróżników, zakochanych, grupy przyjaciół, czy rodzin z dziećmi.

Gdy leniuchowanie się znudzi warto ruszyć w poszukiwaniu atrakcji, których w mieście nie brakuje. Jednym z nich jest Ajman Museum, które znajduje się w XVIII-wiecznym forcie, który dawniej służył jako pałac. Można tutaj zobaczyć wielką bramę, wieże wiatrowe oraz wieże strażnicze. Obecnie wewnątrz znajdują się znaleziska archeologiczne, a także tradycyjne przedmioty codziennego użytku, które bardzo dużo mówią o historii tego miejsca. Ajman Muzeum, czyli twierdza Ajman to jedno z najbardziej charakterystycznych zakątków w całym emiracie.

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń w

Ajman


Sprawdź oferty

Saleh Souq, czyli rynek arabski

Koniecznie trzeba także odwiedzić Saleh Souq, czyli rynek arabski, który uważa się za jeden z najlepszych w całej okolicy. Pokrywa go dach stworzony z palmowych liści, a wewnątrz można dokonać iście boskich i barwnych zakupów. Wszystko ustawione jest na kamiennej podłodze i ma niepowtarzalny klimat.

Na obrzeżach miasta zaś czeka stanowisko archeologiczne, które swój początek miało w 1986 roku. Wtedy to odkryto grób z ery brązu, czyli z czasów około 2600-2000 lat p.n.e. Były to czasy Umm Al-Nar i właśnie odnaleziony grób był pierwszym namacalnym dowodem na istnienie tej kultury. Udało się go odkryć dzięki robotnikom, którzy natknęli się na niego w czasie kopania, by włożyć w ziemię rurę kanalizacyjną.

Dhou Yard

Ajman to również Dhou Yard, czyli miejsce, w którym buduje się łodzie dhou. Można je odnaleźć w północnej części miasta. Centrum to jest o tyle ciekawe, że można tutaj zobaczyć jak przy użyciu tradycyjnych narzędzi udaje się zbudować łodzie, których konstrukcja przekazywana jest od pokoleń kolejnym twórcom, którzy odznaczają się naprawdę świetnymi umiejętnościami.

Red Fort

Warto też odwiedzić Red Fort. Posiada on dwie wieże oraz cztery pokoje. W 1986 roku dobudowano tutaj trzecią wieżą i odnowiono cały fort, który powstał w momencie rządów szejka Humaid Bin Abdul Aziz. Do budowy murów użyty czerwonego tynku oraz żwiru, stąd nazwa tego miejsca - Red Fort. Równie ciekawe jest One Towers, z którego rozciąga się cudowny widok na całe miasto, czy możliwość zobaczenia tradycyjnego suk.

Mastuf Castel

Ajman to także enklawa Mastuf, a w niej, na szczycie góry, zamek Mastuf Castel pochodzący z XIX wieku. Ma on bramę i dwa pomieszczenia, a został zbudowany z lokalnego drewna, kamieni i błota. Ten ciekawy budynek miał niegdyś za zadanie chronić miasto, a obecnie stanowi interesujący zakątek, który warto zobaczyć. Cała enklawa natomiast jest znana z tego, że rosną tu niezwykłe drzewa farfar, które, gdy kwitną, zachwycają swoim żółtym kolorem.

Do Ajman najlepiej wybrać się jesienią, kiedy to nie trzeba obawiać się już tłumów i zarówno zwiedzanie, jak i kąpiele słoneczne na plaży okazują się najprzyjemniejsze. Najlepszym okresem na wakacje tutaj są miesiące od kwietnia do października. Lot to około 6 godzin, a gdy wyląduje się już na miejscu należy przesunąć zegarek o dwie godziny do przodu.

Al Naseem Nature Reserve - Piękne przyrodniczo miejsca

Ajman to także niezwykła przyroda. Warto zobaczyć Al Naseem Nature Reserve, teren chroniony,  w którym znajduje się najbardziej rzadka fauna i flora całego regionu. To, co można tu podziwiać to przede wszystkim drzewa ghaf i akacje, choć oczywiście roślin jest o wiele więcej. Podobnie magicznym zakątkiem jest Al Sorea Nature Reserve, które jednak znajduje się już nieco na północ od samego miasta. Warto się jednak tu wybrać, by zobaczyć zachwycające turkusowe laguny, wspaniałe drzewa namorzynowe oraz miękkie, złote plaże, na których bezpieczną przystań znajduje prawie 60 gatunków przeróżnych ptaków, a wśród nich urocza biała czapla oraz różowe flamingi.

Ajman - miasto relaksu

Ajman to niewątpliwie miasto, które sprzyja głębokiemu odpoczywaniu. Można tutaj długie godziny, a nawet dni spędzać w orientalnych spa, łaźniach tureckich, luksusowych hotelach i wspaniałych restauracjach. Co ciekawe ceny są tutaj niższe niż w innych emiratach, dlatego też można naprawdę dać sobie tutaj wszystko to, co najlepsze. Poza tym tutejsza plaża jawi się niczym z bajki, a wspaniała pogoda sprawia, że można zapomnieć o wszystkich troskach i żyć chwilą obecną.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.