Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP 5 wycieczek fakultatywnych w Grecji

Wycieczki fakultatywne to możliwość na to, by zobaczyć w danym miejscu więcej i rzeczywiście zapoznać się z atrakcjami czekającymi w danej części świata. Można z nich skorzystać będąc na wakacjach w ramach własnego uznania, wybierając dla siebie taki wypad, który okaże się najbardziej interesujący.

Wycieczka fakultatywna to dodatkowa opcja, z której można skorzystać, ale nie trzeba. Jednakże będąc w Grecji warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza, że takie wyjazdy pozwalają poznać ten przepiękny kraj i dać się oczarować tym, co tutaj na nas czeka.

Ateny i Delfy

Wybierając na wczasy do Grecji Kontynentalnej, a właściwie na Riwierę Olimpijską warto skusić się na wycieczkę do Aten oraz Delf. To dwa miejsca pełne zabytków archeologicznych, które dużo mówią o historii Grecji. Delfy posiadają w sobie takie cuda jak tzw. Święty Krąg wraz z wyrocznią znajdującą się w świątyni Apollina, a także niezwykłe Źródła Kastalskie, czy Marmarię. Dawni mieszkańcy tego miasta uważali, że znajduje się ono w samym środku świata. Mimo wielu trudnych zdarzeń, łącznie z trzęsieniem ziemi, do dziś można tu podziwiać takie perełki jak skarbce, stadion, teatr z IV wieku p.n.e., czy wspomniana wcześniej wyrocznia.

Ateny natomiast to niewątpliwie kolebka europejskiej kultury, a także demokracji. Na odwiedzających czeka tutaj oczywiście słynny Akropol, wzgórze, na którym znajduje się Propyleje - budowla, która nigdy nie została ukończona. To ogromna brama zbudowana na planie prostokąta. W tej części Aten warto także zobaczyć Partenon, pięknie zdobiony, a także świątynia Nike oraz świątynia, która została poświęcona Atenie i Posejdonowi. Koniecznie trzeba również zobaczyć Wieżę Wiatru, Olimpiejon, stadion, czy też Łuk Hadriana.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Grecji


Sprawdź oferty

Vergina i Pella

Wśród TOP 5 najciekawszych wycieczek fakultatywnych, które czekają w Grecji, niewątpliwie musi znaleźć się odwiedzenie takich miejsc jak Vergina i Pella. Znajdują się one w historycznej części Macedonii i to tutaj urodził się Aleksander Wielki. Pella zachwyca i przyciąga przede wszystkim przez wzgląd na wykopaliska, która trwają tutaj do dziś. Można tutaj zobaczyć fundament publicznych budynków, antycznej rezydencji, pozostałości po wielkim pałacu królewskim oraz muzeum archeologiczne z takimi skarbami jak mozaiki, makiety antycznej Pelli, czy znaleziska z nekropolii oraz świątyń.

Vergina natomiast dawniej nazywana była Aigai i stanowiła stolicę królestwa Dolnej Macedonii. Warto zajrzeć do odkrytego tutaj wielkiego kurhanu, zobaczyć groby, które są tam od IV wieku p.n.e. oraz wejść do podziemnego muzeum, pełnego różnych skarbów. Następnie zaś poprzechadzać się po mieście, zobaczyć fragmenty kolumn, fundamenty, które odkryto, czy też mozaikę z pięknymi roślinnymi motywami. Na odwiedzających czeka tutaj także amfiteatr.

Rejs do Skiathos

Kolejną wycieczką fakultatywną, która na długo pozostanie w pamięci jest niewątpliwie rejs do Skiathos. Ta niewielka wyspa znajduje się w Archipelagu Sporad i zachwyca zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Można tu podziwiać wiele wspaniałych plaż, pagórki oraz takie zabytki jak kościół Agios Nikolaos, posiadający wieżę zegarową z punktem widokowym oraz mury obronne fortu Bourtzi.

Zwiedzając wyspę warto przede wszystkim udać się trochę dalej na północ od portu, tak by trafić do największego monastyru na Skiathos. Mowa tutaj o Moni Evangelistrias. Powstał on w XVIII wieku i zachwyca pięknymi malowidłami oraz rzeźbionymi ikonostasami, które znajdują się wewnątrz budowli. Najstarszym klasztorem na wyspie jest zaś Theotokou Kechreas.

Meteory w Tesalii

Meteory w Tesalii - Grecja

Meteory w Tesalii - Grecja

Będąc w Grecji trudno nie wybrać się na wycieczkę fakultatywną pozwalającą zwiedzić Meteory. Znajdują się one w Tesalii, w górach Pindos i oznaczają dosłownie “skały zawieszone w powietrzu.” Warto przede wszystkim zobaczyć te, które ulokowane są nieopodal miasta Kalambaka. Tutaj także rozpoczynają się trasy, które prowadzą do “Skalnego Lasu”.

Największy rozwój Meteorów to przede wszystkim wiek XV oraz XVI, kiedy to na skałach można było zaobserwować aż 24 monastyry. Na ten moment pozostało ich sześć. Dwa z nich należą do mniszek, a cztery do mnichów. By dostać się do nich trzeba wejść mostem lub wspiąć się po schodach. Można w nich zobaczyć główny kościół, zabudowania gospodarcze, dawną kuchnię oraz refektarz. Dodatkowo na odwiedzających czekają tutaj również obfite zbiory muzealne takie jak tkaniny, ikony, stare rękopisy, przedmioty i hafty liturgiczne. Nie wolno tutaj robić zdjęć, czy tworzyć filmów, trzeba też być stosownie okrytym. Warto dodać, że Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zatoka Wraku na Zakynthos

Wielką piątkę niezwykłych wycieczek fakultatywnych czekających na turystów odwiedzających Grecję z powodzeniem może zamknąć Zatoka Wraku, która czeka na Zakynthos. Miejsce to inaczej zwane Plażą Navago jest jednym z najczęściej wybieranych zakątków, które fotografują turyści. Zatoka ta posiada strome klify, otacza je piękno morza, a na mieliźnie w latach 60 XX. wieku osiadł tutaj statek, którego wrak jest jednym z najchętniej odwiedzanych na świecie.

Północna część wyspy to przede wszystkim pełne uroku groty oraz jaskini, a także przepiękne białe skały. Warto przede wszystkim odwiedzić tutejszą Błękitną Jaskinię, co na długo zostaje w pamięci. Można się do niej dostać na łódce, a kolory, które widać w jej wnętrzu tworzą cudowne refleksy. To naprawdę wyjątkowe miejsce, do którego ma się ochotę wracać jak najczęściej.

Lokalizacje miejsc docelowych wycieczek fakultatywnych - mapa

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.