Suluada - magiczna Wodna Wyspa Turcji
Nazwa Suluada oznacza “wodną wyspę”, co stanowi nawiązanie do słodkich wód, które się tutaj znajdują. Zakątek ten od paru lat stał się popularnym miejscem na wycieczkę wśród coraz większej ilości turystów. Nic w tym dziwnego, Suluadę bowiem określa się często jako “tureckie Malediwy”.
Woda ma tutaj niesamowitą barwę, a plaże zachwycają miękkim, białym piaskiem. Poza tym wysepka ta mimo małych rozmiarów (ma zaledwie nieco ponad kilometr długości) potrafi oczarować bogatą historią i kulturą.
Gdzie znajduje się Suluada
Suluada w Turcji to przepiękna wyspa ulokowana na Morzu Śródziemnym około 9 kilometrów od półwyspu Tekirova. Położona jest ona na tureckim wybrzeżu Likijskim w prowincji Antalya. Nieopodal Suluady znajduje się miasto Adrasan, a otaczające ją skały, krystalicznie czysta woda i drobny, biały piasek sprawiają, że wygląda niczym wyjęta z pocztówki.
Na Suluadzie dominuje egzotyczna natura i cudowny klimat, co sprawia, że można się tutaj poczuć jak w odległych tropikach. Jednocześnie nie jest aż tak drogo, dzięki czemu miejsce to jest bardziej dostępne dla szerszego grona podróżników. Zakątek ten zachwyca pięknem przyrody i wspaniałymi warunkami do odpoczynku.
Jak wygląda Suluada
Suluada ma pochodzenie wulkaniczne, dlatego też jej skalisty brzeg posiada cudowny, pomarańczowy kolor. Jej kształt z góry przypomina trochę wielką rybę, a roślinność praktycznie tu nie występuje.
Suluada jest niewielka - jej szerokość nie przekracza 350 metrów, a długość to około 1300 metrów. Jednakże, co ciekawe, przejście wyspy wzdłuż (ani wszerz) nie jest możliwe. Duża część powierzchni Suluady to skała z brzegami, do których nie sposób dotrzeć. Turystów przyciągają jednak wspaniałe naturalne plaże, które czekają w części południowej oraz północno-zachodniej.
Warto tutaj wspomnieć, że słodka woda, która tryska z wnętrza wyspy, ma właściwości lecznicze. Dobrze jest się jej napić, zwłaszcza w przypadku posiadania takiej dolegliwości jak kamica nerkowa, czy też różnego rodzaju przypadłości związanych z układem pokarmowym.
Jak się dostać na wyspę Suluada
Suluada to przepiękna wyspa, na którą dostać się można jedynie drogą wodną. Statki w to niesamowite miejsce kursują z portu w mieście Adrasan.
Do Adrasan zaś najlepiej dojechać samochodem lub te zdecydować się na wycieczkę zorganizowaną, ponieważ bezpośrednich połączeń autobusowych z bardziej znanych kurortów Antalyi jest niedużo. A gdzie znajduje się ów port? Adrasan położone jest około 55 kilometrów od miasta Kemer oraz 95 kilometrów od słynnej Antalyi.
Z portu w Adrasan na Suluadę można się dostać dwupokładową łodzią lub jachtem wycieczkowym. Za wejście na pokład płaci się już na miejscu, a kapitan rusza dopiero w momencie, gdy na rejs zdecyduje się co najmniej 10 osób. Koszt wyprawy to około 13 euro.
Dlaczego warto zobaczyć wyspę Suluada
Suluada to wyjątkowa wyspa, która stanowi niezwykle malownicze miejsce, pełne spokoju i zapierających dech w piersiach widoków. Nie bez powodu nazywana jest ona tureckimi Malediwami. Tutaj dzikość łączy się z ciszą i pięknem niespotykanym nigdzie indziej.
Na Suluadzie na odwiedzających czeka źródło mineralne z wodą o leczniczych właściwościach. Można tu odpocząć od zgiełku miasta i wszystkich trosk. Na wyspie znajdują się klimatyczne bungalowy, które wspaniale wkomponowują się w tutejszą naturę i panującą tu atmosferę. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że nie sposób się tutaj nudzić, chyba że ma się na to ochotę.
Co robić na wyspie Suluada
Suluada to wyspa niezamieszkana, jednakże w tym pięknym miejscu można spędzić czas bardzo aktywnie. Co prawda nie ma tutaj żadnych hoteli, restauracji, czy innych budynków, jednakże na odwiedzających czekają wspaniałe plaże i wielobarwne podwodne krainy. Wyspa zachęca do kąpieli w morzu, opalania i nurkowania. Woda ma tutaj intensywny błękitny kolor, a plaże są pełne jasnego piasku. Jedną z nich pokrywają także czarne otoczaki, a wejście do morza posiada kamienie, dlatego warto mieć ze sobą obuwie do wody.
Podwodny świat wokół Suluady jest domem wielu morskich stworzeń i zachwyca naturalną rafą. To sprawia, że ma się ochotę zostać w nim na dłużej. Poza tym można tutaj także zobaczyć delfiny oraz mniszki śródziemnomorskie.
Suluada stanowi świetne miejsce na tworzenie wspomnień w postaci wyjątkowych ujęć - zarówno zdjęć jak i filmów. Prócz magicznych plaż można tutaj znaleźć także przejścia, które powstały pod skałami, jak również groty i jaskinie. Czeka tutaj również lecznicze źródło, które tryska spomiędzy skał. Woda, która z niego wypływa ma świetnie wpływać na pracę nerek oraz całego układu pokarmowego.
Na odwiedzających Suluadę czekają także liczne podwodne jaskinie zwane jaskiniami miłości. Są one otwarte na eksplorację, a wewnątrz można znaleźć nieduże baseny, które przypominają kapsuły oraz zachwycić się pięknem natury niezmienionej przez człowieka.
Gdzie się zatrzymać w okolicy Suluada
Jeśli ma się ochotę zostać dłużej w okolicach wyspy Suluada to najlepszym miejscem na nocleg będą niewątpliwie takie kurorty jak Antalya, czy nieco bliższa miejscowość Adrasan. Jest tu w czym wybierać - od luksusowych hoteli po bardziej kameralne (choć nadal wygodne) pensjonaty, które nierzadko otacza cudowna natura.
Co warto zobaczyć w okolicach wyspy Suluada
Wybierając się na wycieczkę na wyspę Suluada warto także zobaczyć wyjątkowe miejsca znajdujące się w okolicach. A jest ich naprawdę sporo.
Jednym z nich jest niesamowity kanion Göynük. Znajduje się on w mieście o tej samej nazwie i stanowi jednocześnie największy park rozrywki w całym kraju. Wewnątrz kanionu czekają liczne wodospady, stawy i baseny, a także obiekty turystyczne takie jak restauracja, czy zjazd na tyrolce.
Wyjątkowym miejsce na mapie Turcji, które warto zobaczyć planując wyprawę na Suluadę jest również miejscowość Olympos. Ulokowana na Riwierze Tureckiej zachwyca ruinami starego miasta oraz piękną plażą.
Nieopodal Olympos zaś można zobaczyć nieduży kurort Cirali, który znajduje się u podnóża gór Taurus. Miejsce to zachwyca kameralną atmosferą oraz bajeczną 3-kilometrową plażą. Plaża ta porośnięta jest starymi sosnami, a na horyzoncie widać wspaniałe wzgórza.
Wspaniała atrakcją w okolicach Suluady są także słynne Ognie Chimery. Znajdują się one w rejonie Kemer i zachwycają tym, że płoną bez przerwy od czasów starożytnych. Jest to miejsce wypływu gazu ziemnego, który w kontakcie z powietrzem ulega samozapłonowi. Płonący ogień znajduje się w wielu zakątkach na stokach góry Olympos. W czasach starożytnych stanowił on punkt orientacyjny dla żeglarzy. Związany jest z nim także mit o Chimerze, która była bestią o głowie lwa i ziała ogniem, a w miejscu tym podobno miała zostać pokonana przez Bellerofonta. Dojście tutaj z parkingu, który znajduje się około 3 kilometry za wsią Cirali, trwa około pół godziny. Najlepszym czasem na zobaczenie Ogni Chimery jest oczywiście noc. Trzeba jednak wziąć ze sobą latarkę, bo droga nie jest oświetlona.
Podsumowanie
- Suluada, nazywana również „tureckimi Malediwami”, to malownicza wyspa znana z błękitnej wody i białego piasku, a jej nazwa nawiązuje do obecności słodkich źródeł o leczniczych właściwościach.
- Wyspa Suluada znajduje się około 9 kilometrów od półwyspu Tekirova na tureckim wybrzeżu Likijskim w prowincji Antalya, w pobliżu miasta Adrasan, przyciągając turystów egzotyczną przyrodą i korzystnymi cenami.
- Suluada wyróżnia się wulkanicznym pochodzeniem i charakterystycznym pomarańczowym kolorem skał, a mimo niewielkich rozmiarów (1,3 km długości), oferuje urokliwe plaże dostępne w części południowej i północno-zachodniej.
- Na wyspę można dotrzeć wyłącznie drogą morską z portu w Adrasan, skąd kursują dwupokładowe łodzie i jachty wycieczkowe, a koszt rejsu to około 13 euro przy minimalnej liczbie 10 pasażerów.
- Pobyt na Suluadzie to okazja do kąpieli, nurkowania i odkrywania podwodnych grot oraz jaskiń, w tym słynnych „jaskiń miłości”, gdzie można podziwiać naturalne baseny i rafy koralowe.
- W okolicy Suluady warto zatrzymać się w kurortach Antalya lub Adrasan, które oferują szeroki wybór noclegów – od luksusowych hoteli po kameralne pensjonaty otoczone naturą.
- Planując wizytę na Suluadzie, warto również zobaczyć kanion Göynük, ruiny starożytnego Olympos, kameralny kurort Cirali oraz fascynujące Ognie Chimery, które płoną nieprzerwanie od czasów antycznych i są najlepiej widoczne nocą.
Czy podobał Ci się ten artykuł?
Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.